Nincs pénz a haderő reformjára

Pénzhiány miatt a következő kormányzati ciklusra kell halasztani a haderőreform feladatainak jelentős részét. A honvédelmi miniszter tagadja, hogy túltervezték volna az átalakítás programját, forrásaink szerint azonban több mint kétszázmilliárd forint hiányzik a 2006 végéig tervezett védelmi vizsgálat finanszírozásához.

2004. 07. 16. 20:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A következő kormányzati ciklusra kívánják halasztani a Juhász Ferenc honvédelmi minisztersége alatt elindított védelmi felülvizsgálat alapján megszabott feladatok jelentős részét, mert számos, a haderőreform tervezetében vállalt fejlesztés megvalósíthatatlan az elkövetkezendő évekre előre jelzett költségvetési forrásokból – tudta meg lapunk. Az erre vonatkozó kérdésünkre Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a legutóbbi kormányszóvivői tájékoztatón azt válaszolta: nem a szaktárca tervezte túl a feladatokat, hanem egy olyan tízéves programot dolgoztak ki, amelyben bizonyos feladatokat előbb kell végrehajtani, egyes fejlesztéseket pedig el kell halasztani a „minisztérium szándékaitól független körülmények”, például a szállításoknál felmerülő gondok vagy a „világban bekövetkező változások” miatt.
*
Információink szerint azonban a Magyar Honvédség tervezési és koordinációs főosztálya (MH tkf) tízéves fejlesztési és szervezetépítési terveinek kidolgozásakor az derült ki, hogy a védelmi felülvizsgálat alapján elgondolt feladatok jelentős részére nincs meg a fedezet a HM költségvetésében. A Pénzügyminisztérium (PM) által a megszorításokat követően elküldött forrás-előrejelzés alapján 2004-ben 13,8 milliárd forinttal, míg 2005-ben 10,4 milliárddal kevesebb a szaktárca költségvetése az előzetes kalkulációkhoz képest.
Ugyanakkor a védelmi felülvizsgálat szerint 2005–2006-ra előirányzott feladatok a PM által prognosztizált új forrásokhoz viszonyítva 210 milliárd forinttal kerülnek többe a honvédelmi tárca által tervezettnél. Ezt az összeget az MH tkf és a szaktárca felső szerveinek javaslata szerint egyértelműen a személyi juttatások korlátozásával, a beszerzések elhalasztásával, az infrastrukturális és működési költségek „újratervezésével” lehet előteremteni. Katonai forrásunk szerint a HM Gazdasági Tervező Hivatala (HM GTH) csaknem 70 milliárd forint megtakarítását javasolja a személyi költségek csökkentésével az elkövetkező két évben, és számos beruházást halasztana el, például műszaki, technikai, híradó, elektronikai és informatikai fejlesztési programokat.
A Honvédelmi Minisztérium logisztikai és haditechnikai fejlesztési felügyeleti főosztálya ugyanakkor több mint tíz pontban tesz javaslatokat a haderőreform keretében tervezett katonai beruházások elhalasztására, költségeinek csökkentésére.
Ennek megfelelően 2009-re tolódhat többek között a szállító helikopterek és a könnyű páncélozott járművek beszerzése. Lapunk úgy tudja, hogy a túltervezett, átgondolatlan haderőreform-kísérlet áldozata lehet a Gripen harci gépek fegyverzetének beszerzése is. A HM GTH ugyanis a fegyvervásárlás átütemezését javasolja, és ennek eredményeként az eszközök nagy részét a következő ciklus honvédelmi vezetésének kellene kifizetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.