Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár a parlament nemzetbiztonsági bizottságának legutóbbi ülése után azt nyilatkozta: Medgyessy Péter kormányfő és Kiss Péter kancelláriaminiszter döntése alapján váltották le Czukor Józsefet, az Információs Hivatal (IH), vagyis a magyar hírszerzés éléről. Tóth tegnap már azt mondta: a felmentéséről a miniszterelnök döntött. Medgyessy hétfőn nevezte ki az IH vezetőjének Zsohár Istvánt, aki korábban a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) munkáját irányította, amelyet a jövőben Galambos Lajos vezethet. A személycseréket azzal indokolták, hogy Czukor Józsefet le kellett váltani az IH éléről, mert az európai uniós tagságunk miatt megnövekedett feladatok végrehajtásához másra van szükség. A Népszava című kormánylap ugyanakkor egy belső anyagra hivatkozva arról írt, hogy Czukor elhanyagolta az érdemi, műveleti munkát, méltatlanul viselkedett elöljáróival, nem épített ki megfelelő kapcsolatokat a külföldi társszervezetekkel, és ez utóbbi miatt be is panaszolták Washingtonban Medgyessy Péter miniszterelnöknél. Tóth András tegnap leszögezte: a Népszava cikkében foglalt feltételezések mindegyike alaptalan és téves.
Információink szerint Czukor konfliktusba került a vezetőkkel, de nem kímélt egyes politikusokat sem. Egy tavalyi irodavezetői értekezleten például éles szakmai kritikával illette Kovács László külügyminiszter egyik előadását, és összetűzésbe keveredett Mórocz Lászlóval, a polgári titkosszolgálatokat irányító Nemzetbiztonsági Iroda vezetőjével is.
Lapunk úgy tudja, az IH főigazgatójának menesztésében az is közrejátszhatott, hogy jó kapcsolatokat ápolt egyes MSZP-s politikusokkal, akiknek szerepük lehet a párt belső hatalmi átalakulási kísérleteiben az európai parlamenti választásokon elszenvedett szocialista vereség óta. Forrásaink emlékeztettek: beosztott diplomataként például Czukor Józsefnek egykor az volt a feladata, hogy Horn Gyulát kísérje el a Cölöpök című könyve németországi bemutatójának helyszíneire, de jó kapcsolatban van Szili Katalin szocialista házelnökkel is.
Kövér László, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának fideszes elnöke nemrég ezzel kapcsolatosan úgy nyilatkozott: a politikai bukást elszenvedett kormány a ciklus közepén felelőssé teszi az apparátus képviselőit. Ezt kihasználva mindenki megpróbálja „a saját lobbiérdekeit a személyzeti politikában is érvényesíteni”.
Értesüléseink szerint a kormány nem nézte jó szemmel azt sem, hogy bizonyos ügyekben Czukor „belebotlott” egyes politikusokba, akikről adatokat kellett gyűjteni a bűnszervezetekkel fenntartott vélelmezett kapcsolataik miatt.
Felemás cáfolat. A miniszterelnök amerikai programjai között semmiféle titkosszolgálati találkozó nem szerepelt, és szinte kizártnak tartom, hogy bármely újságíró részt vett volna ilyen találkozón – mondta el lapunk kérdésére Gál J. Zoltán kormányszóvivő. Kifejtette: semmiféle tudomása nincs arról, hogy bármely külföldi titkosszolgálat részéről kritika érte volna valamely magyar szolgálatot. Medgyessy Péter az Információs Hivatalban tett állítólagos látogatását nem cáfolta, de nem is erősítette meg.