Csehországnak esélye van arra, hogy egy NATO-rakétatámaszpont legyen a területén, és erről már folynak is a tárgyalások, ahogyan felvetették ezt más volt szocialista országokban is – írta a Mladá Fronta Dnes hétfői számában. A cseh védelmi minisztérium képviselői ezt ugyan megerősítették, de részleteket nem közöltek.
Miroslav Kostelka védelmi miniszter a lapnak annyit mondott: nemcsak Csehország, hanem más NATO-tagállamok is szóba jöhetnek. Az MTI beszámolója szerint a Britské Listy című cseh internetes újság úgy tudja, hogy Magyarországgal és Lengyelországgal is folynak a tárgyalások egy amerikai támaszpontról a NATO keretén belül, amelyet 2006-ig szeretnének létrehozni.
Cyril Svoboda cseh külügyminiszter, aki a héten az Egyesült Államokba látogat, közölte: rakétabázisról személyesen ugyan még nem tárgyalt az amerikaiakkal, de már hosszabb ideje szó van egy ilyen létesítmény telepítéséről. Ismert, a magyar sajtó szintén a Medgyessy-kabinet delegációjának washingtoni tárgyalásai előtt szivárogtatott ki híreket Patriot-rakéták esetleges magyarországi telepítéséről szóló tárgyalásokról, amelyekkel egy európai védelmi rendszer kiépítését alapoznák meg.
A cseh külügyminiszterrel megegyező értelmű nyilatkozatott tett Rostislav Kotil, a védelmi tárca stratégiai és védelmi osztályának igazgatója is. Eszerint „folyik Európa földrajzi térképének tanulmányozása, és keresik a legmegfelelőbb helyet, ahol a NATO égisze alatt az amerikai rakétatámaszpontot el lehetne helyezni”.
Taligás Antal, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs vezetője közölte, a szaktárca nem nyilatkozik az ügyről, mert az a Külügyminisztérium hatáskörébe tartozik. A külügyi tárca szóvivőjét lapzártáig nem értük el.
Keleti György, a honvédelmi bizottság szocialista elnöke lapunktól értesült a rakétatámaszpont terveiről. Szerinte tudni kellene, hogy pontosan milyen rakétákról van szó, hiszen Bársony András külügyi államtitkár egyértelműen kijelentette: az Egyesült Államokban Medgyessy Péter miniszterelnök nem tárgyalt erről Bush elnökkel.
Simicskó István, a testület fideszes alelnöke úgy véli: a cseh lap közlése is megerősíti, hogy komoly tárgyalások folynak rakéták telepítéséről a térségben. Szerinte nemrég ezt igazolta Bródi Gábor külügyi helyettes államtitkár is a honvédelmi bizottság előtt. – Nem fogadható el a titkolózás az ügyben, hiszen minden magyar állampolgárnak joga van tudni, mi a kormány álláspontja arról, hogy hazánkba rakétákat, akár nukleáris töltetű eszközöket telepítsenek – jelentette ki.
Megerősíti a kormány a kis és közepes cégeket - ez a jövő évi költségvetés egyik célja