Rakétatámaszpont Magyarországon?

A NATO egy rakétatámaszpont felépítését fontolgatja Csehországban, Magyarországon vagy Lengyelországban 2006-ig – közölte a Mladá Fronta Dnes című cseh napilap. A cseh védelmi minisztérium megerősítette a hírt, a magyar honvédelmi és külügyi tárca viszont nem nyilatkozott. Az ellenzék szerint nem titkolható el tovább, hogy milyen rakéták telepítéséről van szó.

2004. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csehországnak esélye van arra, hogy egy NATO-rakétatámaszpont legyen a területén, és erről már folynak is a tárgyalások, ahogyan felvetették ezt más volt szocialista országokban is – írta a Mladá Fronta Dnes hétfői számában. A cseh védelmi minisztérium képviselői ezt ugyan megerősítették, de részleteket nem közöltek.
Miroslav Kostelka védelmi miniszter a lapnak annyit mondott: nemcsak Csehország, hanem más NATO-tagállamok is szóba jöhetnek. Az MTI beszámolója szerint a Britské Listy című cseh internetes újság úgy tudja, hogy Magyarországgal és Lengyelországgal is folynak a tárgyalások egy amerikai támaszpontról a NATO keretén belül, amelyet 2006-ig szeretnének létrehozni.
Cyril Svoboda cseh külügyminiszter, aki a héten az Egyesült Államokba látogat, közölte: rakétabázisról személyesen ugyan még nem tárgyalt az amerikaiakkal, de már hosszabb ideje szó van egy ilyen létesítmény telepítéséről. Ismert, a magyar sajtó szintén a Medgyessy-kabinet delegációjának washingtoni tárgyalásai előtt szivárogtatott ki híreket Patriot-rakéták esetleges magyarországi telepítéséről szóló tárgyalásokról, amelyekkel egy európai védelmi rendszer kiépítését alapoznák meg.
A cseh külügyminiszterrel megegyező értelmű nyilatkozatott tett Rostislav Kotil, a védelmi tárca stratégiai és védelmi osztályának igazgatója is. Eszerint „folyik Európa földrajzi térképének tanulmányozása, és keresik a legmegfelelőbb helyet, ahol a NATO égisze alatt az amerikai rakétatámaszpontot el lehetne helyezni”.
Taligás Antal, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs vezetője közölte, a szaktárca nem nyilatkozik az ügyről, mert az a Külügyminisztérium hatáskörébe tartozik. A külügyi tárca szóvivőjét lapzártáig nem értük el.
Keleti György, a honvédelmi bizottság szocialista elnöke lapunktól értesült a rakétatámaszpont terveiről. Szerinte tudni kellene, hogy pontosan milyen rakétákról van szó, hiszen Bársony András külügyi államtitkár egyértelműen kijelentette: az Egyesült Államokban Medgyessy Péter miniszterelnök nem tárgyalt erről Bush elnökkel.
Simicskó István, a testület fideszes alelnöke úgy véli: a cseh lap közlése is megerősíti, hogy komoly tárgyalások folynak rakéták telepítéséről a térségben. Szerinte nemrég ezt igazolta Bródi Gábor külügyi helyettes államtitkár is a honvédelmi bizottság előtt. – Nem fogadható el a titkolózás az ügyben, hiszen minden magyar állampolgárnak joga van tudni, mi a kormány álláspontja arról, hogy hazánkba rakétákat, akár nukleáris töltetű eszközöket telepítsenek – jelentette ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.