Százalékokon vitáznak

A parlamenti pártok egyetértenek a sorkatonaság eltörlésében, megegyezés mégsem született tegnap az ezzel kapcsolatos törvény- és alkotmánymódosításról szóló négypárti egyeztetésen.

2004. 07. 23. 19:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Simicskó István (Fidesz) tudatta: a pártok egyetértettek a sorkatonaság eltörlésével, és egy új, minősített időszak, a rendkívüli helyzet bevezetésével. A kormány ezt azzal indokolja, hogy ezzel csatlakozhatunk a NATO biztonsági rendszeréhez, és elérhetjük, hogy egy terrortámadás esetén fontos, megelőző intézkedéseket lehessen tenni. Különböznek a vélemények azonban abban a kérdésben a Fidesz és a többi frakció között, hogy a sorkatonaság eltörlése után mikor és milyen arányú parlamenti döntéssel lehetne visszaállítani a hadkötelezettség intézményét – közölte a képviselő. Ismertetése szerint a kormány csak alkotmánymódosítással és a rendkívüli helyzet kihirdetésekor adna lehetőséget a hadkötelezettség visszaállítására kétharmados többséggel. Ezzel szemben a Fidesz szerint, ha az ország biztonsága úgy kívánja, a parlament akár 50 százalékos szavazattöbbséggel is dönthetne az intézmény visszaállításáról. Simicskó szerint ugyanis adódhatnak olyan szituációk is, amikor még nem kell kihirdetni a rendkívüli helyzetet, de az ország biztonsága mégsem garantált. A sorkatonaság eltörléséről szólva a képviselő kifejtette: a Fidesz bizalmat szavazott a kormánynak ebben a kérdésben, de valójában az önkéntes, professzionális hadsereg kialakításához nem teremtették meg a feltételeket, nincs jelentős illetményemelés a katonáknál, nem fejlesztik megfelelő mértékben a laktanyákat, és kevés szolgálati lakás épül.
Mécs Imre (SZDSZ) leszögezte: a Fidesz „Damoklesz kardjaként” tartaná a fejünk felett a sorkatonaság visszaállításának lehetőségét. A Fidesz arra törekszik, hogy a sorkatonai szolgálatot bármikor visszaállíthassa – értékelte az elhangzottakat Keleti György (MSZP). A kormány álláspontja azonban az, hogy erről csak rendkívüli helyzetben, az ország veszélyeztetettsége esetén dönthessen a parlament. Bejelentette: a legközelebbi négypárti egyeztetést akkor tartják az ügyben, ha a honvédelmi tárca és a frakciók már előzetesen megegyeztek a vitás kérdésekben.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, aki a tegnapi tárgyalást vezette, nem kívánt nyilatkozni. Mint ismert, a tárcavezető nemrég kijelentette: amennyiben nem születik megegyezés az ellenzékkel, saját hatáskörben dönt arról, hogy novembertől nem hívnak be több katonát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.