Tárgyalások folynak a rakétabázisról?

A lengyel védelmi minisztérium is megerősítette, hogy kormányszintű tárgyalások folynak Lengyelországgal, Csehországgal és Magyarországgal egy amerikai rakétabázis létrehozásáról, és ezt elismerte a washingtoni fegyverzet-ellenőrzési szövetség is. Az Európába telepített elfogórakétákkal egy esetleges, Közel-Keletről irányuló támadástól védenék meg az Egyesült Államokat és szövetségeseit.

2004. 07. 17. 20:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolc hónapja megbeszéléseket folytat a lengyel kormány az Egyesült Államokkal egy rakétaelhárító rendszer Lengyelországba telepítéséről – ismerték el kormánytisztviselők a Guardian című brit lapnak.
Az újság szerint a lengyelek mellett Csehországgal és Magyarországgal is tárgyalásokat folytatnak az amerikaiak rakéták telepítéséről egy közép-európai rakétavédelmi program részeként. A rendszer hosszú távolságú ballisztikus rakéták támadása ellen védené meg az Egyesült Államokat és szövetségeseit.
Boguslaw Majewski, a lengyel védelmi miniszter szóvivője közölte: a múlt év vége óta tárgyalnak az amerikaiakkal, és Lengyelország részese kíván lenni a rakétavédelmi programnak. A Guardian más varsói forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy már amerikai felderítők vizsgálják, hol lehetne elhelyezni egy olyan radarállomást, amely az úgynevezett Csillagok háborúja fia program részeként létesülhetne a dél-lengyelországi hegyekben. Az informátorok szerint emellett elfogó vadászgépeknek és egy föld alatti rakétasilónak is helyet keresnek a katonai szakemberek, ahonnan elindíthatják az elhárítórakétákat.
Milos Titz, a cseh parlament védelmi és biztonsági bizottságának alelnöke rendkívüli ülést kezdeményezett az ügyben, és tárgyalt Miroslav Kostelka lengyel védelmi miniszterrel.
A washingtoni fegyverzet-ellenőrzési szövetség a múlt héten szintén bejelentette, hogy Lengyelországgal, Csehországgal és Magyarországgal is kormányszintű tárgyalások folynak a rakétavédelmi rendszerhez történő csatlakozásról, amelyet 2006-ig kívánnak létrehozni. Az európai helyszínek közül a Guardian szerint ugyanakkor szóba került Románia és Bulgária is.
Az Egyesült Államok nemrég már meg is kötötte az első, 25 éves egyezményt Ausztráliával az elfogórakéták működtetéséről. A Guardian információi szerint a Bush-adminisztráció ezenkívül két védelmi központot létesítene, az egyiket Alaszkában és Kaliforniában, a másikat pedig Európában. Az előbbi az Észak-Koreából, az utóbbi a Közel-Keletről, Szíriából vagy Iránból irányuló, esetleges rakétatámadásokat hárítaná el.
Mint ismert, a parlament honvédelmi bizottságának ülésén Bródi Gábor külügyi helyettes államtitkár is elismerte a tárgyalások tényét, de azt állította, hogy csak szakértői szinten folytatnak egyeztetést az ügyben az amerikaiakkal.
Nyílt titok, hogy az Egyesült Államok és a NATO is létre akar hozni egy rakétatámaszpontot Európában, de ennek megvalósíthatósága csupán elméleti, mivel az elfogórakéta-technikát máig nem sikerült létrehozni – közölte nemrég Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgatója. Ha lenne ilyen technika, akkor a NATO megkeresné a legalkalmasabb helyszínt a telepítésre, de hogy az Csehország, Magyarország vagy Lengyelország területén lenne-e, egyelőre költői kérdés – tette hozzá.
A magyar állampolgároknak joga van értesülni arról, ha tárgyalások folynak rakéták magyarországi telepítéséről, ezért be kell fejezni a titkolózást – reagált Simicskó István a honvédelmi bizottság fideszes alelnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.