Nyolc hónapja megbeszéléseket folytat a lengyel kormány az Egyesült Államokkal egy rakétaelhárító rendszer Lengyelországba telepítéséről – ismerték el kormánytisztviselők a Guardian című brit lapnak.
Az újság szerint a lengyelek mellett Csehországgal és Magyarországgal is tárgyalásokat folytatnak az amerikaiak rakéták telepítéséről egy közép-európai rakétavédelmi program részeként. A rendszer hosszú távolságú ballisztikus rakéták támadása ellen védené meg az Egyesült Államokat és szövetségeseit.
Boguslaw Majewski, a lengyel védelmi miniszter szóvivője közölte: a múlt év vége óta tárgyalnak az amerikaiakkal, és Lengyelország részese kíván lenni a rakétavédelmi programnak. A Guardian más varsói forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy már amerikai felderítők vizsgálják, hol lehetne elhelyezni egy olyan radarállomást, amely az úgynevezett Csillagok háborúja fia program részeként létesülhetne a dél-lengyelországi hegyekben. Az informátorok szerint emellett elfogó vadászgépeknek és egy föld alatti rakétasilónak is helyet keresnek a katonai szakemberek, ahonnan elindíthatják az elhárítórakétákat.
Milos Titz, a cseh parlament védelmi és biztonsági bizottságának alelnöke rendkívüli ülést kezdeményezett az ügyben, és tárgyalt Miroslav Kostelka lengyel védelmi miniszterrel.
A washingtoni fegyverzet-ellenőrzési szövetség a múlt héten szintén bejelentette, hogy Lengyelországgal, Csehországgal és Magyarországgal is kormányszintű tárgyalások folynak a rakétavédelmi rendszerhez történő csatlakozásról, amelyet 2006-ig kívánnak létrehozni. Az európai helyszínek közül a Guardian szerint ugyanakkor szóba került Románia és Bulgária is.
Az Egyesült Államok nemrég már meg is kötötte az első, 25 éves egyezményt Ausztráliával az elfogórakéták működtetéséről. A Guardian információi szerint a Bush-adminisztráció ezenkívül két védelmi központot létesítene, az egyiket Alaszkában és Kaliforniában, a másikat pedig Európában. Az előbbi az Észak-Koreából, az utóbbi a Közel-Keletről, Szíriából vagy Iránból irányuló, esetleges rakétatámadásokat hárítaná el.
Mint ismert, a parlament honvédelmi bizottságának ülésén Bródi Gábor külügyi helyettes államtitkár is elismerte a tárgyalások tényét, de azt állította, hogy csak szakértői szinten folytatnak egyeztetést az ügyben az amerikaiakkal.
Nyílt titok, hogy az Egyesült Államok és a NATO is létre akar hozni egy rakétatámaszpontot Európában, de ennek megvalósíthatósága csupán elméleti, mivel az elfogórakéta-technikát máig nem sikerült létrehozni – közölte nemrég Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgatója. Ha lenne ilyen technika, akkor a NATO megkeresné a legalkalmasabb helyszínt a telepítésre, de hogy az Csehország, Magyarország vagy Lengyelország területén lenne-e, egyelőre költői kérdés – tette hozzá.
A magyar állampolgároknak joga van értesülni arról, ha tárgyalások folynak rakéták magyarországi telepítéséről, ezért be kell fejezni a titkolózást – reagált Simicskó István a honvédelmi bizottság fideszes alelnöke.
Megerősíti a kormány a kis és közepes cégeket - ez a jövő évi költségvetés egyik célja