Verespatak: ütött az óra?

Pénteken lezárta az Európai Unió Románia csatlakozásának környezetvédelmi fejezetét. Ezután már aligha lehetséges akadályt gördíteni az elé, hogy a román kormány hozzájáruljon a beláthatatlan ökológiai katasztrófával járó verespataki aranybánya-beruházáshoz, amely határokon túl terjedő ciánszennyezéshez is vezethet.

2004. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Naponta húsz tonna dinamittal eltüntetni az Erdélyi-érchegység négy hegyét. Kitelepíteni falvakat, lerombolni százéves házakat, ledózerolni templomokat és temetőket. Licitálni a szülőföldre, majd fenyegetőzni, amíg el nem költözik mindenki a munkagépek útjából. Ez az immár közismert terve annak az amerikai tulajdonos részvételével működő, kanadai–román cégnek, amely Verespatak és környéke aranyát kívánja kiaknázni cianidos technológiával, óriási mennyiségű szennylevet tárolva a teljesen eltüntetett Szarvaspatak helyén. A terv előkészítése évek óta folyik, az érintett két falut már részben lerombolták.
Az Európai Unió múlt pénteken lezárta Románia csatlakozásának környezetvédelmi fejezetét, amely nem rögzíti a verespataki beruházás elhagyását. Csupán abban az irányban gyakoroltak nyomást az unió helyszíni bejáráson
is részt vevő képviselői, hogy az aranybánya-beruházást végző Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) garantálja, betartja a cianidos bányatechnológiára vonatkozó uniós szabályokat. Erre a vállalkozás ígéretet is tett.
A környezetvédők és a Fidesz szerint ez nem tekinthető a román fél részéről tett engedménynek, és az EU-csatlakozásról való szavazás az utolsó alkalom a bányanyitási tervek megakadályozására. A magyar Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának szocialista többsége ugyanakkor elutasította, hogy a kérdést napirendre tűzzék, Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter pedig képtelenségnek tartotta, hogy fellépjen egy még be sem nyújtott beruházási engedély elutasítása érdekében. Lányi András, a Védegylet alapítója ezután lemondásra szólította fel a minisztert, aki kurtán csak annyit válaszolt: egy esetleges szennyezés Verespatak felől legfeljebb tíz százalékban érintené a Magyar Köztársaság területét. Hiába szólalt fel a parlamentben Turi-Kovács Béla,
a környezetvédelmi bizottság fideszes elnöke és számos ellenzéki politikus is az ügyben, a magyar kormány nem emel vétót az EU-ban a beruházás miatt.
Az élővilágban okozott beláthatatlan következmények mellett borzasztó pusztulást jelenthet az aranybánya megépítése a tájszerkezetben és a helyi kultúrában is. A bányaprojekt teljes futamideje alatt évi átlagban 550 ezer uncia aranyat hoznak majd a felszínre, több mint 4,5 milliárd dollárnyi értéket kiaknázva. A verespataki lelőhely körülbelül 17 év alatt merül ki, de hogy utána mi lesz a környékkel, arról a beruházó nem nyilatkozik.
A helybeliek kezdetben húszezer dollárt kaptak ingatlanukért, de érthető, hogy sokan az eladás mellett döntenek, hiszen az árak azóta 130 ezer dollárra ugrottak. A lakosság egy része ennek ellenére a helyben maradást választotta. Kocsis Tibor Új Eldorádó című filmjének egyik jelenetében egyikük, egy román asszony törölgeti könnyeit a szarvaspataki temetőben. A fiát 18 éves korában szólította magához az Úr, azóta naponta kijár a sírjához. Mint mondja, ez tartja életben. Bármit ígérhetnek is a számára, nem költözik.



Azonnal ölhet a cianid. Kékedi Nagy László, a Babes–Bolyai Tudományegyetem vegyészprofesszora szerint, ha a verespataki cianidos vizek beszűrődnek a talajba, a folyókba, akkor az egész völgyet elszennyezhetik – és nemcsak cianiddal, hanem nehézfémekkel is. A szakértő a Transindex nevű internetes lapnak elmondta: az állatok szervezetébe kerülő cianid azonnali pusztulást okozhat, hiszen kivonja a cinkiont az enzimekből, amelyek abban a pillanatban inaktiválódhatnak. Amennyiben az anyag a cinkiont légzőenzimből vonja ki, az élőlény megfullad. A cianid ráadásul nagyon nagy sebességgel szívódik fel a szervezetben, és nemcsak a bélcsatornán, hanem a bőrön át is képes bejutni, például a sebeken, horzsolásokon keresztül. Mivel nagyon gyorsan bekerül a véráramba, hiába van ellenszer, az már nem tudja utolérni. Ötven-hatvan milligramm kálium-cianid már halált is okozhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.