Csampa Zsolt volt MDF-es képviselő ismeretlen tettes ellen tett feljelentést hűtlen kezelés gyanújával a Honvédelmi Minisztérium által 600 millió forintért vásárolt An–26-os szállítórepülő ügyében. A képviselő a feljelentésében kiemelte, hogy a birtokába került dokumentumok szerint a repülő valós értéke százmillió forinttal kevesebb, mint amennyiért a szaktárca azt megvásárolta, de a HM nem vizsgált meg más ajánlatot.
Csampa megnevezett egy másik ajánlattevőt is (Turul Inc.), amely 560 ezer dollárért (118 millió forintért) kínált egy An–26-os gépet. A politikus nemcsak a két ajánlat közötti különbségre alapozta a gyanúját, hanem arra is, hogy a Juhász Ferenc honvédelmi miniszter vezette nemzetbiztonsági kabinet által közbeszerzés alól felmentett tranzakciót egy 30 millió forintos alaptőkével bejegyzett szolnoki kisvállalkozás, a Specimpex Kft. bonyolította le egy ciprusi off-shore cég, a Parkwoods Ltd. közbeiktatásával. A Specimpex ráadásul egy nappal a közbeszerzés elhagyásának engedélyezése előtt kötött szerződést a Parkwoodsszal.
Az NNI határozata szerint indokolt volt több céget is bevonni a beszerzésbe, hiszen ez kellett a hadrendből kivont gép katonai jellegének visszaállításához. A nyomozó iroda természetesnek tartja azt is, hogy a gépet a Specimpex Kft. közvetítésével vették meg, mivel ez a társaság volt az eladó kizárólagos magyarországi képviselője. Az NNI nem vizsgálta viszont azt a körülményt, hogy a Specimpex Kft. egyik vezetőjét korábban egy alkatrészlopási és okirat-hamisítási ügyben jogerősen elítélték. A képviselő által említett másik ajánlatról megállapították, azt azért sem vehette figyelembe a HM, mert a Magyar Repülőszövetségnek címezték.
Csampa Zsolt lapunkkal közölte: az NNI határozatával szemben az Állami Számvevőszék jelentése azt erősíti meg, hogy a repülőgép-vásárlás a szabálytalan eljárások közé tartozott, ha nem követtek is el bűncselekményt.
Bocskai István, a HM szóvivője megkeresésünkre kijelentette: az NNI határozata is igazolta, hogy semmi törvénybe ütközőt nem követtek el a gépvásárláskor.
Juhász perrel fenyeget
Munkatársunktól
Juhász Ferenc és a Honvédelmi Minisztérium gyanús ügyleteire hívta fel a figyelmet Simicskó István fideszes képviselő azonnali kérdésében. A politikus szerint a darabonkénti 1,5 millió forintos kutyaólépítés és az 500 milliós ruhatisztítási megbízás után a tárcavezető a házi pénztárosát „udvari beszállítóvá” kívánja megtenni. A képviselő a szakminiszter és a Füzesi család közötti kapcsolatra utalt, amely a magánkölcsöntől egészen a hadiipari cégekben való megbízásokig terjedt. Mindez – jegyezte meg Simicskó István – akkor történik, amikor Gyurcsány Ferenc Irakba látogat, s felajánl ezekből a harckocsikból hetvenhetet a világ egyik legnagyobb tűzfészke részére, miközben a Magyar Honvédség „a nyomortól sem lát”.
Juhász Ferenc szerint a Magyar Nemzet Currus Rt.-vel kapcsolatos cikkei félrevezetők, amiért lapunk munkatársát fel fogja jelenteni. A honvédelmi miniszter Simicskó másik megjegyzésére hangsúlyozta, a harckocsikat a NATO-nak ajánlották fel, a honvédségnek nincs szüksége ezekre, ugyanis más eszközöket követel meg a 30 ezresre csökkentett létszám.