An–26-os: nem nyomoznak

Megszüntette a nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a Honvédelmi Minisztérium (HM) által közbeszerzés nélkül, 600 millió forintért vásárolt An–26-os szállítórepülő ügyében. Az iroda szerint a vásárlás során nem követtek el törvénysértést, noha a feljelentő számos gyanús körülményre hívta fel a nyomozók figyelmét.

2004. 12. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csampa Zsolt volt MDF-es képviselő ismeretlen tettes ellen tett feljelentést hűtlen kezelés gyanújával a Honvédelmi Minisztérium által 600 millió forintért vásárolt An–26-os szállítórepülő ügyében. A képviselő a feljelentésében kiemelte, hogy a birtokába került dokumentumok szerint a repülő valós értéke százmillió forinttal kevesebb, mint amennyiért a szaktárca azt megvásárolta, de a HM nem vizsgált meg más ajánlatot.
Csampa megnevezett egy másik ajánlattevőt is (Turul Inc.), amely 560 ezer dollárért (118 millió forintért) kínált egy An–26-os gépet. A politikus nemcsak a két ajánlat közötti különbségre alapozta a gyanúját, hanem arra is, hogy a Juhász Ferenc honvédelmi miniszter vezette nemzetbiztonsági kabinet által közbeszerzés alól felmentett tranzakciót egy 30 millió forintos alaptőkével bejegyzett szolnoki kisvállalkozás, a Specimpex Kft. bonyolította le egy ciprusi off-shore cég, a Parkwoods Ltd. közbeiktatásával. A Specimpex ráadásul egy nappal a közbeszerzés elhagyásának engedélyezése előtt kötött szerződést a Parkwoodsszal.
Az NNI határozata szerint indokolt volt több céget is bevonni a beszerzésbe, hiszen ez kellett a hadrendből kivont gép katonai jellegének visszaállításához. A nyomozó iroda természetesnek tartja azt is, hogy a gépet a Specimpex Kft. közvetítésével vették meg, mivel ez a társaság volt az eladó kizárólagos magyarországi képviselője. Az NNI nem vizsgálta viszont azt a körülményt, hogy a Specimpex Kft. egyik vezetőjét korábban egy alkatrészlopási és okirat-hamisítási ügyben jogerősen elítélték. A képviselő által említett másik ajánlatról megállapították, azt azért sem vehette figyelembe a HM, mert a Magyar Repülőszövetségnek címezték.
Csampa Zsolt lapunkkal közölte: az NNI határozatával szemben az Állami Számvevőszék jelentése azt erősíti meg, hogy a repülőgép-vásárlás a szabálytalan eljárások közé tartozott, ha nem követtek is el bűncselekményt.
Bocskai István, a HM szóvivője megkeresésünkre kijelentette: az NNI határozata is igazolta, hogy semmi törvénybe ütközőt nem követtek el a gépvásárláskor.



Juhász perrel fenyeget
Munkatársunktól

Juhász Ferenc és a Honvédelmi Minisztérium gyanús ügyleteire hívta fel a figyelmet Simicskó István fideszes képviselő azonnali kérdésében. A politikus szerint a darabonkénti 1,5 millió forintos kutyaólépítés és az 500 milliós ruhatisztítási megbízás után a tárcavezető a házi pénztárosát „udvari beszállítóvá” kívánja megtenni. A képviselő a szakminiszter és a Füzesi család közötti kapcsolatra utalt, amely a magánkölcsöntől egészen a hadiipari cégekben való megbízásokig terjedt. Mindez – jegyezte meg Simicskó István – akkor történik, amikor Gyurcsány Ferenc Irakba látogat, s felajánl ezekből a harckocsikból hetvenhetet a világ egyik legnagyobb tűzfészke részére, miközben a Magyar Honvédség „a nyomortól sem lát”.
Juhász Ferenc szerint a Magyar Nemzet Currus Rt.-vel kapcsolatos cikkei félrevezetők, amiért lapunk munkatársát fel fogja jelenteni. A honvédelmi miniszter Simicskó másik megjegyzésére hangsúlyozta, a harckocsikat a NATO-nak ajánlották fel, a honvédségnek nincs szüksége ezekre, ugyanis más eszközöket követel meg a 30 ezresre csökkentett létszám.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.