Ötven évig magyar alapanyagból készítették a katonai gyakorlóruhák nagy részét a Magyar Honvédségnek Győrben, de az október elején lezárt új ruházati beszerzésből az eddigi szállító ezúttal kimaradt. A beszerzés nagy részét a Csizmarik János vezette CHATA Kft. és az M+Z 2000 Kft. nyerte el. Információink szerint a cégek sikeres pályázata többek között annak köszönhető, hogy több rivális társaság nem jutott hozzá a pályázat kihirdetésekor hiánycikknek számító pamutanyagokhoz, amelyeket a nyerteseknek Szlovéniából sikerült beszerezni, egy közvetítő segítségével.
Úgy tudjuk, ez a helyzet szerepet játszott a gyakorlóruhák árának jelentős emelkedésében is, hiszen volt olyan jelentkező, aki olcsóbban elkészítette volna a ruhákat, de nem tudott részt venni a pályázaton, a már említett anyaghiány miatt.
*
A pályázni kívánó vállalkozás vezetője felkereste ugyan a jelenlegi győztesnek szállító társaságot a pályázatok befogadása előtt, hogy anyagot kérjen a mintadarabok elkészítéséhez, de a cégnél azt állították, hogy nincs raktáron abból a szlovéniai ruhaanyagból, amelyből most a katonák gyakorlóruháit készíthetik. A rivális társaság úgy véli, hogy tudatosan hagyták ki az anyagvásárlásból.
Az M+Z 2000 Kft. azonban őrzött raktáron megfelelő alapanyagot, és közbeszerzési eljárást nem igénylő, úgynevezett kézi beszerzésben áprilisban már le is gyártott 480 ruhát ebből a honvédségnek. Amikor azonban a HM új közbeszerzési pályázatot írt ki, immár 14 ezer darab gyakorlóöltözetre, a megfelelőnek tartott alapanyaggal rendelkező vállalkozók árat emeltek, és az áprilisi árhoz képest csaknem ötvenmillió forinttal drágábban kínálták a gyakorlóruhákat.
A szlovén ruhaanyagokat szállító társaság ügyvezetője nem kívánt nyilatkozni az ügyben, a nyertes cégek vezetőit többszöri megkeresésünkre sem tudtuk elérni. – A HM csak olyan céggel köthetett szerződést, amely tudott megfelelő anyagot keríteni a piacról, tehát megfelelt a pályázati kiírás feltételeinek – közölte lapunkkal Bocskai István, a szaktárca szóvivője. Hozzátette: a korábbi ruhákkal minőségi kifogások merültek fel.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban