Esztergom az ivóvízről is dönt

Vasárnap a népszavazáson Esztergom lakói a kettős állampolgárság és a kórház-privatizáció ügye mellett arról is dönthetnek, hogy lecseréljék-e az Észak-dunántúli Vízmű Rt.-től kapott vezetékes vizet saját kezelésű karsztvízre. Esztergom vezetői szerint a szolgáltatás minőségéről szavaznak az emberek, a vízmű szocialista vezetője viszont politikai ügyről beszél.

2004. 12. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Takács Istvántól, Esztergom sajtóreferensétől megtudtuk: az önkormányzat fontosnak tartja, hogy a dunai vízbázist egészséges karsztvízbázis váltsa fel, amelyből a teljes közigazgatási terület ivóvízellátása megoldható. A dorogi Onyx Kft. július végi vízszennyezése ugyanis bebizonyította, hogy biztonságosabb vízszolgáltatásra van szükség. (Emlékezetes, hogy akkor hetekig zacskós vizet fogyasztottak a város lakói.) Esztergom vezetése szerint az is lényeges, hogy a fejlesztésekről és a vízdíjakról ne a várostól távol, a helyhatóságtól függetlenül döntsenek. A mostani állapot alapján minden beruházás a vízmű tulajdonává válik, még azok a hálózatok is, amelyeket a helyiek pénzéből építettek ki egy-egy városrészben. Ha a többség igennel szavaz a vasárnapi referendumon, a város a közeli karsztvízkutakból termeli ki a jövőben az ivóvizet.
Lapunk úgy tudja, hogy olcsóbb is lehet a vízdíj a Duna-parti városban, ha kiépül egy saját ivóvízbázis, mert az Észak-dunántúli Vízmű Rt. (ÉDV Rt.) drágábban adja a vizet a jobboldali vezetésű Esztergomnak, mint más települések szolgáltatóinak. A tatabányai székhelyű Komtávhő Rt. például jutányos áron kaphatja meg a vizet, miközben a városban a távhődíjak körülbelül tíz százalékát rendre nem sikerül behajtani a lakosságon. Fehér György, a társaság elnöke állítja, hogy éppen ez a kulcsa annak, hogy olcsóbban juthatnak hozzá a vízhez, hiszen az ÉDV Rt.-től átvették a díjbeszedés és a karbantartás feladatait, és ezzel a „nyakukba zúdult” több száz millió forintnyi kintlévőség is. A cég egy összegben fizet a vízműnek, tehát nagybani vásárlónak számít – közölte.
Tatabányán sokan mégis úgy tartják, a Komtávhő Rt. sikeres alkujának köze lehet ahhoz is, hogy a cég résztulajdonosa és elnökségének tagja az SZDSZ tatabányai vezetője, Miklós Ákos, aki támogatta, hogy nyáron Szikszai Józsefet, az MSZP helyi vezetőjét nevezzék ki az ÉDV Rt. élére. Fehér György ezzel kapcsolatosan leszögezte: a politikának semmi köze az ÉDV Rt. kedvezményes áraihoz, az csupán gazdasági kérdés.
A jelenleg az esztergomi dunai kutakat is üzemeltető ÉDV Rt. kifogást emelt a bíróságon a népszavazási kérdőív megfogalmazása miatt, mert álláspontja szerint a cég egészséges és kifogástalan vizet juttat el a háztartásokba, de a társaság beadványát elutasították. Szikszai József, az ÉDV Rt. vezetője megkeresésünkre csak annyit mondott: nem kíván nyilatkozni, mert úgy gondolja, hogy a vita már régen nem a szolgáltatás minőségéről szól, hanem a politikáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.