Uniós büdzsé: korai szüret

2004. 12. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a Gyurcsány-kormány többlettel tervezi zárni az évet az EU-költségvetéssel szemben – majd meglátjuk, hogy így lesz-e –, továbbá a 2006-ig tartó időszakra 1,5 milliárd euró érkezését prognosztizálja a baloldali kabinet, addig mind az Európai Bizottság, mind pedig az Európai Parlament javaslataitól messze elmaradó, inkább a nettó befizető tagállamok érdekeit tükröző, szigorú költségvetést hagytak jóvá a jövő évre vonatkozóan az Európai Unió tagországai. A konkrétumokról annyit, hogy az uniós büdzsé teljes kiadása 106,3 milliárd eurót tesz majd ki – ez az összesített uniós GDP-nek pontosan az egy százaléka. Ez egyébként az EU keleti bővítése utáni első teljes költségvetés; az elfogadott verzió alapján a kiadások az előző évhez képest 6,5 százalékkal nőnek, amely jócskán elmarad a parlament 11,5 százalékos elképzeléseitől. Amitől tartani lehetett – a költségvetési szigortól –, tehát bekövetkezett.
Az egyszázalékos küszöbnek egyébként az ad jelentőséget, hogy a közösség hat olyan tagállama (Ausztria, Franciaország, Hollandia, Nagy-Britannia, Németország és Svédország), amely nettó befizetője az uniónak – vagyis többet fizet be a közös kasszába, mint amennyit visszakap onnan –, a 2007-tel kezdődő hét évben felső határként kívánja rögzíteni ezt az értéket a jelenlegi, egyébként 1,24 százalékos elvi küszöb helyett. S miután a felsorolt országok – különösen Németország, amelyre a teljes befizetések huszonöt százaléka jut – egyben eltartói is a büdzsének, az álláspont súlyához nem férhet kétség.
Félretéve a számmisztikát, a költségvetési szigornak voltak persze előzményei – már csak ezért is kelt visszatetszést a kormány korai „szüretelése”. Kiderült, hogy hosszú idő után az idei lesz az első olyan év, amikor az EU költségvetése deficitessé válhat, hiszen mindkét nagy kiadási területen – az agrárköltségvetésben és a regionális fejlesztésben – a tervezettnél nagyobb ütemű kifizetések jelentősen meghaladják a tervezettet.
Kérdés, farigcsálhatják-e ezeket a tételeket az uniós döntéshozók? Nos, nem lesz könnyű, hiszen az agrárkiadásokhoz – amelyek a teljes EU-büdzsé felét jelentik – a következő egy évtizedben nem lehet hozzányúlni, ugyanis a legnagyobb uniós agrártermelő, Franciaország követelésére befagyasztották ezt a területet egészen 2013-ig.
Hogy ne áruljunk zsákbamacskát, a deficit nem írható a májusban újonnan belépett tagországok számlájára. Ugyanis a régi tagállamoknak is a tervezettnél többet fizettek ki fejlesztési támogatásként, vagyis a hiányt nem pusztán az új és általában viszonylag szegény, tehát regionális támogatásban részesülő tagállamok májusi belépése okozta. Amúgy nagy pénzekről van szó, s ha az első pillantásra is csak szerény mértékűnek tűnik a megszorítás, az az egyes tagországok, így hazánk esetében, akár rövid távon és közvetlenül is jelentkezhet.
A jelek szerint tehát nem lehet kizárólagosan az uniós forrásokra építeni a jövőt, valamint a mostani uniós átlaghoz képest 30-40 esztendős lemaradást brüsszeli pénzekből ellensúlyozni. Ráadásul egy tovább szigorodó környezetben – gondoljunk csak az említett hat nettó befizető tagállam harcára. Ha tehát a 2005-ös lesz minden idők legszigorúbb uniós költségvetése – miként definiálják azt a szakértők –, akkor nem tudni, hogy mi lesz például 2006-ban, illetve mi várható a 2007-ben kezdődő új pénzügyi időszaktól, amikortól is a kiadások további visszafogása várható.
Akárhogyan is alakul, az nem lesz válasz a kormány részéről, hogy mégsem kaptunk annyi uniós pénzt, mint lehetne – csak majdnem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.