Miközben a paksi atomerőműben arra készítenek engedélyezési terveket, hogy a súlyos üzemzavart okozó tisztítótartály közvetlen közelében lévő kettes blokkot egy három hónapos nagyjavítás után másodszorra is újraindíthassák, jelenleg az üzemben teljes a bizonytalanság, mert a háttérben nagy tülekedés folyik az irányításáért – tudta meg lapunk.
A Paksi Atomerőmű (PA) Rt. vezérigazgatói posztján ugyanis legkésőbb januárban változás várható, hiszen Kocsis István vezérigazgató nagy valószínűséggel a Magyar Villamos Művek Rt. (MVM Rt.) élére kerül. Erről az MVM Rt. rendkívüli közgyűlésén döntenek december 23-án.
Az erőmű vezérigazgatói székére információink szerint Szabó József szocialista képviselő és Kovács József üzemviteli igazgató a legesélyesebb, de a befutók között lehet Varga-Sabján László humánpolitikai igazgató is.
Mint ismeretes, Szabó József a Horn-kormány idején volt már vezérigazgató Pakson, ebben az időben kapott nyolcvanmillió forintos megbízást – elvileg propagandafeladatokra – a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó Altus-csoport egy leányvállalata. Egy későbbi vizsgálat megállapította: a cég díjazása nem volt arányban az általa szinte nyomtalanul végzett munkával. Szabó később céget alapított, amely az erőmű számára nukleáris fűtőelemeket szállító orosz TVEL Rt. magyarországi képviselője lett. Ez az orosz társaság irányítja most a súlyos üzemzavar elhárításának munkálatait, de eddig még engedélyezési kérelmet sem adott be a hatóságnak.
Kovács Józsefet jó szakembernek, de Kocsis emberének tartják az erőműben, Varga-Sabján Lászlót pedig a kormányfővel ápolt egykori KISZ-es kapcsolatai miatt vélik esélyesnek.
– Orosz rulettet játszatott a társadalommal a szocialista kormány már akkor is, amikor kierőszakolt egy 130 napra szóló újraindítási engedélyt az Országos Atomenergia Hivataltól (OAH) – közölte lapunkkal Koltai Tamás (Fidesz). A reaktor közvetlen közelében továbbra is 3,6 tonna sérült hasadóanyag van, ezért súlyos felelőtlenség a kormány részéről az ismételt újraindításról beszélni – tette hozzá a képviselő.
Ez lesz a második olyan újraindítás, amelynek kockázatairól a magyar társadalomnak nem lesz információja – közölték a napokban a zöldek.
Az Energia Klub, a Védegylet és a Társaság a Szabadságjogokért együtt tiltakozott az ellen, hogy a bíróság fél évvel a benyújtás után hajlandó elindítani azt a pert, amelyet az OAH ellen kezdeményeztek, mert a hivatal nem adott lehetőséget az újraindítási dokumentáció megismerésére.
Rónaky József, az OAH vezetője úgy nyilatkozott: nincs akadálya a másodszori újraindításnak, ha az erőmű betartja a feltételeket.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban