Elegáns dolognak tekintem, ha két együttműködésre kötelezett vezető egy rendszer átalakítására vonatkozó kérdésben nem tud megállapodni, akkor nem alakul ki állóháború, hanem valamelyik kettőjük közül felajánlja távozását – kommentálta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Szenes Zoltán honvéd vezérkari főnök lemondását. (Információink szerint az utódjelöltek között van Havril András, a vezérkari főnök eddigi helyettese és Gáspár Tibor összhaderőnemi parancsnok is.)
*
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter pedig hatásköri „villongásnak” nevezte azt a helyzetet, amely végül oda vezetett, hogy a tábornok lemondott a Magyar Honvédség vezetéséről. A honvédelmi törvény alapján ugyanis a közigazgatási államtitkárt kívánták megtenni a „második számú vezetőnek”, a vezérkari főnök viszont „szakmai indokokra hivatkozva több jogkört szeretett volna magának” – közölte a tárcavezető.
Lapunk azonban úgy tudja, hogy a tervezett változtatások egyáltalán nem következnek a honvédelmi törvényből. A miniszter ugyanis pusztán egy kormányhatározattal kívánja szentesíteni azt a szándékot, hogy a vezérkari főnöknek ne legyen beleszólása a honvédséget érintő gazdasági kérdésekbe, a katonai beszerzésektől a legapróbb ellátási feladatok finanszírozásáig, sőt nem dönthetne személyi kérdésekben sem. Értesüléseink szerint az utóbbi időben már szinte mindennapos viták voltak a minisztérium legfelsőbb vezetése és a vezérkar főnöke között, mert Zámbori Mihály egyelőre meghatározhatatlan jogkörű kabinetfőnökké történt kinevezése óta alig jutottak el információk Szenes Zoltánhoz bizonyos döntésekről, pedig azonos hatásköre volt a közigazgatási államtitkárral, vagyis a honvédséget érintő utasítások nem voltak érvényesek az aláírása nélkül. Az egyik fő feladatnak ráadásul a miniszter nemrég a honvédségi cégek részvényeinek értékesítését és mintegy negyven ingatlan eladását nevezte meg, de a tervezett új irányítási modell szerint ebbe sem szólhatna bele a honvédség első számú vezetője.
Mint ismert, Juhász a minisztérium közigazgatási államtitkárának nemrég Fapál Lászlót nevezte ki, aki a HM Zrínyi Kht. jogtanácsosaként közreműködött az önkéntes haderőről szóló, de főként a honvédelmi tárcát népszerűsítő kampánysorozat megszervezésében, amelyre több mint százmillió forintot áldoztak az állami költségvetésből. Katonai körökben viszont úgy tartják, hogy a háttérben valójában Juhász kabinetfőnöke irányít.
A Fidesz szerint azonban Szenes Zoltán távozása azt jelzi, hogy a honvédelmi miniszter politikája csődöt mondott. Simicskó István, a párt országgyűlési képviselője kijelentette: Juhász Ferenc a Magyar Honvédséggel és Magyarország biztonságával szemben tevékenykedik, és ez tarthatatlan helyzetet eredményezett, ezért a miniszternek követnie kéne a vezérkari főnök példáját. László Boglár kormányszóvivő közölte: semmi indokát nem látják Juhász Ferenc távozásának.
Az Orbán Balázst támadó Polyák Gábor David Pressman pénzosztója