Gúzsba kötött vezérkari főnök

Szenes Zoltán azért mondott le a honvédség vezérkari főnöki posztjáról, mert egy tervezett kormányhatározat jelentősen megnyirbálta volna hatáskörét. Az utóbbi időben alig jutott el információ bizonyos döntésekről a tábornokhoz. A minisztérium legfelső vezetése és a vezérkar főnöke között szinte naponta fajult vitává a nézeteltérés.

2005. 01. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elegáns dolognak tekintem, ha két együttműködésre kötelezett vezető egy rendszer átalakítására vonatkozó kérdésben nem tud megállapodni, akkor nem alakul ki állóháború, hanem valamelyik kettőjük közül felajánlja távozását – kommentálta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Szenes Zoltán honvéd vezérkari főnök lemondását. (Információink szerint az utódjelöltek között van Havril András, a vezérkari főnök eddigi helyettese és Gáspár Tibor összhaderőnemi parancsnok is.)
*
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter pedig hatásköri „villongásnak” nevezte azt a helyzetet, amely végül oda vezetett, hogy a tábornok lemondott a Magyar Honvédség vezetéséről. A honvédelmi törvény alapján ugyanis a közigazgatási államtitkárt kívánták megtenni a „második számú vezetőnek”, a vezérkari főnök viszont „szakmai indokokra hivatkozva több jogkört szeretett volna magának” – közölte a tárcavezető.
Lapunk azonban úgy tudja, hogy a tervezett változtatások egyáltalán nem következnek a honvédelmi törvényből. A miniszter ugyanis pusztán egy kormányhatározattal kívánja szentesíteni azt a szándékot, hogy a vezérkari főnöknek ne legyen beleszólása a honvédséget érintő gazdasági kérdésekbe, a katonai beszerzésektől a legapróbb ellátási feladatok finanszírozásáig, sőt nem dönthetne személyi kérdésekben sem. Értesüléseink szerint az utóbbi időben már szinte mindennapos viták voltak a minisztérium legfelsőbb vezetése és a vezérkar főnöke között, mert Zámbori Mihály egyelőre meghatározhatatlan jogkörű kabinetfőnökké történt kinevezése óta alig jutottak el információk Szenes Zoltánhoz bizonyos döntésekről, pedig azonos hatásköre volt a közigazgatási államtitkárral, vagyis a honvédséget érintő utasítások nem voltak érvényesek az aláírása nélkül. Az egyik fő feladatnak ráadásul a miniszter nemrég a honvédségi cégek részvényeinek értékesítését és mintegy negyven ingatlan eladását nevezte meg, de a tervezett új irányítási modell szerint ebbe sem szólhatna bele a honvédség első számú vezetője.
Mint ismert, Juhász a minisztérium közigazgatási államtitkárának nemrég Fapál Lászlót nevezte ki, aki a HM Zrínyi Kht. jogtanácsosaként közreműködött az önkéntes haderőről szóló, de főként a honvédelmi tárcát népszerűsítő kampánysorozat megszervezésében, amelyre több mint százmillió forintot áldoztak az állami költségvetésből. Katonai körökben viszont úgy tartják, hogy a háttérben valójában Juhász kabinetfőnöke irányít.
A Fidesz szerint azonban Szenes Zoltán távozása azt jelzi, hogy a honvédelmi miniszter politikája csődöt mondott. Simicskó István, a párt országgyűlési képviselője kijelentette: Juhász Ferenc a Magyar Honvédséggel és Magyarország biztonságával szemben tevékenykedik, és ez tarthatatlan helyzetet eredményezett, ezért a miniszternek követnie kéne a vezérkari főnök példáját. László Boglár kormányszóvivő közölte: semmi indokát nem látják Juhász Ferenc távozásának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.