Kovács József a gödöllői egyetem gépészmérnöki karán végzett, majd a géptanintézet ösztöndíjasaként tanult Hollandiában. Első munkahelyéül a Paksi Atomerőmű Vállalatot választotta, kezdő korában gépészként, majd operátorként dolgozott, később ügyeletes mérnök lett az üzemben. A szakembert 1996-ban a reaktorosztály vezetőjének, 2003-ban pedig üzemviteli igazgatónak nevezték ki. Emellett közel egy évtizede a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szakértője.
A vezetőváltást az tette szükségessé, hogy Kocsis Istvánt, az erőmű eddigi vezérigazgatóját a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. élére nevezték ki. Az erőmű szakemberei elismerik ugyan Kovács József szakmai érdemeit, de kinevezését olyan lépésnek tartják, amely leginkább a tulajdonos MVM Rt., illetve az előző vezérigazgató érdekérvényesítő képességének tulajdonítható. Ezt támaszthatja alá, hogy a Paksi Atomerőmű Rt. mindössze 22 perc alatt döntött az új vezérigazgató személyéről, akivel szemben a tulajdonos részvényesei – a korábbi hírekkel ellentétben – nem indítottak egyetlen jelöltet sem. Kovács elmondta: folytatni kívánja a szervezeti és irányítási rendszer átalakítását, és áprilisban újra akarja indítani az erőmű súlyos üzemzavarral terhelt mosótartályának közvetlen közelében lévő kettes reaktort.
Rónaky Józseftől, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatójától megtudtuk: a hatóság engedélyt adott az újraindításhoz szükséges fűtőelem-átrakáshoz. A kettes blokk melletti pihentetőtartályból már el is kezdték kipakolni a kiégett üzemanyag-kazettákat egy állványzaton lévő konténerbe, amelyet a kettes reaktoron helyeztek el. Ezzel Rónaky szerint biztonsággal helyet teremthetnek a kettes blokk használt fűtőelemeinek, és új kazettákat rakhatnak a reaktorba. A paksi üzemzavar elhárításáról az új vezető csak annyit mondott: annak tervei összeálltak, de még nem nyújtották be a dokumentációt a hatóságnak.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot