Lassuló pályán a honi gazdaság

Miközben a kormány az idén négyszázalékos gazdasági növekedéssel, továbbá 4,5 százalékos inflációval számol, a gazdaságkutató intézetek kevésbé optimisták.

2005. 01. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erre az esztendőre négyszázalékos gazdasági növekedéssel, 4,5 százalékos inflációval és az államháztartás 0,6 százalékponttal javuló egyenlegével számol a kormány. Az előrejelzés szerint a reálbérek növekedése a négyszázalékos tartományba is kerülhet. Kevésbé optimista képet festenek a gazdaságkutató intézetek. A szakértők többek között hiányolják az államháztartási reformot, s felhívják a figyelmet a külső egyensúlylyal kapcsolatos problémákra, továbbá a kormányzati előrejelzéshez képest magasabb inflációt jósolnak. Az euró bevezetéséhez köthető konvergenciaprogramban foglaltakat 2005-ben sem fogja az ország teljesíteni – derül még ki az összefoglalókból. Intő jel az is, hogy a jelenlegi, mintegy 40 milliárd euró feletti államadósság a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyítva körülbelül azon a szinten van, mint ahol az 1995-ös gazdasági válság idején volt.
Az Ecostat a közzétett „hivatalos” drágulástól magasabb inflációval és államháztartási hiánnyal számol – derül ki a 2005-re vonatkozó prognózisokat ismertető anyagból. Az Ecostat szerint az idén, éves szinten a kormányzati becslést 0,3 százalékponttal meghaladó, 4,8 százalékos fogyasztói áremelkedés várható. A folyó fizetési mérleg egyenlege abszolút értékben azonosan alakul a tavalyival. Az intézetnél mindkét esztendőre 6,9 milliárd eurós hiánnyal számolnak. Az államháztartás egyenlege az Ecostat szerint nem javul olyan mértékben (0,6 százalékponttal), mint azt a kormányzat várja: a tavalyi 5,2 százalékos hiány után 2005-re ötszázalékos deficitre számítanak a statisztikusok.
A Pénzügykutató Rt. az idénre a bruttó hazai termék (GDP) 3,7 százalékos bővülésére és a fogyasztói árak ötszázalékos átlagos éves növekedésére számít. A kutatóintézet prognózisa szerint ebben az évben a háztartások fogyasztása 3,6-4,1 százalékkal, a reálkeresetek 3-3,5 százalékkal növekednek. Az előrejelzés 8,1 százalékos GDP-arányos folyó fizetésimérleg-hiánnyal és 5,1 százalékos államháztartási deficittel számol. A jegybanki irányadó kamat az év végén nyolc százalék lehet, az export 9,5-10 százalékkal, az import pedig 8,5-9,5 százalékkal bővülhet.
– A bizonytalansági tényezők elég nagy kockázatot rejtenek – hangoztatta Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Rt. főmunkatársa.
Az idén a Kopint-Datorg 3,9 százalékos GDP-bővüléssel számol, inflációs prognózisa 4,4 százalék. Az államháztartás GDP-arányos hiánya pedig 4,8 százalékos lehet. Az intézet szerint a reálbérek ebben az évben maximum három százalékkal emelkedhetnek a tavalyi adathoz képest. A GKI Gazdaságkutató 2005-re ötszázalékos inflációt jósol, azzal együtt, hogy a földgáz ára tíz, a villamos energiáé pedig hét százalékkal emelkedhet. Vértes András elnök az intézet legutóbbi sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy az idén gyorsan nőhet az export, de a beruházások miatt az import is.
Az idei évben minden bizonynyal nem ismétlődik meg a tavalyi gazdasági dinamika, a plafon várhatóan 3,5 százaléknál lesz. Az utóbbi néhány évben a GDP-növekedés trendje lassulásról tanúskodik. A gazdasági teljesítmény fokozását nem forintgyengítéssel, nem is állami segítséggel, hanem befektetőbarát környezettel lehetne elérni, és komolyan el kellene gondolkodni az adóreformon. A lakossági fogyasztás növekedése némiképp lassulhat, mivel a nettó reálbér tényleges növekedése a 2004. évihez képest csökken – fejtette ki álláspontját a Világgazdaságban Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.