Százezrek munka nélkül

Kirívóan alacsony foglalkoztatási szint, jelentős, azaz négy-ötszörös regionális különbségek és egy esztendeje tartósan emelkedő munkanélküliségi ráta – ezek a jellemzői a magyarországi munkaerőpiacnak.

2005. 01. 13. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európai viszonylatban Magyarország „büszkélkedhet” a legalacsonyabb foglalkoztatási aktivitással – erre a következtetésre jutott a világ legfejlettebb államait tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), illetve a brit The Economist szakértői stábja. A kimutatások alapján ugyanis hazánkban a legkisebb a munkaerő-állomány, ha azt a népesség arányában mérjük. A negatív rekord lényege, hogy tízmilliós lélekszámú országunkban alig négymillió munkavállaló dolgozik. Az OECD ide vonatkozó megállapítása szerint Magyarországon a foglalkoztatási ráta a második legkisebb az OECD-tagállamok körében. Egy brit gazdasági magazin mutatója a munkaerő-állományt viszonyítja a népességarányhoz. Eszerint a hazánkban mért 41,3 százalékos érték a huszonharmadik helyre jogosít bennünket a világranglistán, amelyen még a súlyos munkaerő-piaci problémákkal küszködő Lengyelország is megelőz minket (45 százalék). A brit kimutatás szerint Románia és Csehország szintén jobb helyzetben van nálunk az 51,1 és 50,4 százalékos mutatókkal.
A magyar versenyképességet negatívan meghatározó értékek mellett egy esztendeje folyamatosan emelkedik a munkanélküliségi ráta is. Tavaly a szeptember–novemberi időszakban a foglalkoztatottak száma 3,915 millió fő, a munkanélküliek száma 262 ezer fő, a munkanélküliségi ráta pedig 6,3 százalék volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Egy évvel korábban, 2003. szeptember– novemberben a munkanélküliségi ráta ennél kisebb: 5,5 százalék volt. A 2004. szeptember–novemberi időszakban a 15–74 éves népesség 54,1 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon – állítja a KSH, amely szerint a nemzetközi összehasonlításban használt, 15–64 évesekre számított foglalkoztatási ráta 57 százaléknak felelt meg. A lemaradást még így is jelzi, hogy 2003-ban a 15–64 éves népesség e mutatója 64,4 százalék volt az Európai Unióban. A KSH adatai szerint a munkavállalás a fiatalok esetében is nehezebbé vált: a 15–24 évesek munkanélküliségi rátája 17 százalékra nőtt, azaz 4,3 százalékponttal magasabb volt, mint 2003 azonos időszakában. A munkanélküliek 45,8 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást, amely közel egy százalékpontos csökkenést jelent a tavalyi értékhez képest.
Továbbra is jelentősek a területi eltérések a munkanélküliségben. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) kiadásában megjelent gazdasági és szociális adattárból például kiderül, hogy Közép-Magyarországon 3,3 százalékos a ráta, ugyanakkor Észak-Magyarországon a mutató értéke 15,8 százalékos. Az MSZOSZ szakértői szerint a négy-ötszörös különbség évek óta fennáll a legkedvezőbb és a legkedvezőtlenebb munkanélküliségű régiók között. Az eltérés viszont még nagyobb, ha a megyéket hasonlítjuk össze. A 2004. tavaszi adatok alapján Budapesten 2,8 százalékos volt a munkanélküliségi ráta, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 18,4, Szabolcs- Szatmár-Bereg megyében pedig 17,5 százalék. A hét régió közül az észak-magyarországin kívül 10 százalék feletti még a munkanélküliségi ráta további három térségben is. Így az Észak-Alföldön több mint 14 százalék, Dél-Dunántúlon több mint 12 százalék és Dél-Alföldön 10,5 százalék. A jobb helyzetben lévő térségekben jóval 10 százalék alatt van e mutató, de még messze vannak Közép-Magyarország 3,3 százalékos mutatójától. Így például Közép-Dunántúlon 6,9 százalék, Nyugat-Dunántúlon pedig 5,7 százalék a munkanélküliségi ráta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.