Titkolt atomfegyver

Harcászati atomrakétákat is tároltak Magyarországon a szovjetek a rendszerváltozás előtt – bizonyosodott be egy korábban államtitokként kezelt jelentésből. A hírt lapunknak megerősítette a ceglédi hadtest egykori parancsnokhelyettese is, aki egy atomkilövő-állomásra utaló objektumra lelt egy orosz bázis környékén a nyolcvanas évek végén.

2005. 01. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánkban is tároltak harcászati atomrakétákat a szovjet hadsereg itt állomásozó egységei.
A HavariaPress információi szerint ezek telepítésére az állampárt Politikai Bizottságának (PB) 1989. május 16-án kelt jegyzőkönyvében található egyértelmű utalás, amelyet a levéltár korábban államtitokként kezelt iratai között találtak meg. A dokumentum szerint a PB ülésén Szűrös Mátyás házelnök aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy kiderülhet: a Szovjetunió ki kívánja vonni a szocialista országokból azokat
a harcászati nukleáris eszközeit, amelyeknek addig a létét is tagadta. Szűrös közlése szerint az akkori vezérkari főnök, Oláh István is megerősítette a katonai hírszerzők információi alapján született feltételezéseit. Az atomfegyverek telepítéséről tudomást szerzett Antall József egykori miniszterelnök is.
Jakobinyi Béla nyugalmazott hadtestparancsnok-helyettes lapunknak megerősítette: a Cegléd környéki erdőben maguk is bukkantak atomkilövő-állomásra utaló, négy-öt méter magas betonkerítéssel körülvett objektumra a szovjet csapatok mozgásterében. Kun Miklós történész tájékoztatása szerint az atomfegyverekről a magyar vezetők közül Kádár János pártfőtitkár mellett mindössze öt ember tudott. A szovjet csapatkivonások során 196 darab harcászati rakétát szállítottak haza a szovjetek, de azt nem tudni, hogy ezek közül hány volt atomtöltetű. A szovjet atomfegyverek magyarországi állomásoztatásáról nem hivatalos formában már régóta napvilágot láttak különböző, részben pontos információk. A harcászati célú, 15–100 kilotonnás TNT egyenértékű nukleáris robbanófejeket a források egyike szerint Császár (Komárom-Esztergom), Tótvázsony (Veszprém) és Tab (Somogy) községek közelében, szigorúan őrzött, atomcsapás ellen megerősített bázisokon tartották, melyek létesítése a hatvanas években kezdődött. Hasonló tárolóhelyeket alakítottak ki a kunmadarasi és debreceni szovjet repülőezredeknél is, másutt (például Tökölön) pedig kevésbé nagy védettségű, ideiglenes tárolókat. A hordozóeszközök néhány száz kilométeres sugáron belül tudták eljuttatni a fegyvereket; a csapásmérés elszenvedői elsősorban az Észak-Olaszországban lévő NATO-objektumok, így az avianói repülőtér lettek volna. Az azonban nem ismert, hogy ezek a fegyverek a szovjetek hazánkban tartózkodó, úgynevezett Déli Hadseregcsoportjának alárendeltségébe tartoztak-e, vagy pedig a közvetlenül Moszkvából irányított stratégiai rakétacsapatokhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.