Zengő: retorzióktól tartanak a zöldek

Több mint ötven civil szervezet írt ismét levelet a NATO-nak a Zengőre tervezett lokátorállomás megakadályozása érdekében, arra kérve: cáfolják meg a Honvédelmi Minisztérium (HM) szerintük valótlan állításait. A zöldek úgy látják, a HM továbbra is kitart a beruházás eredeti helyszíne mellett, és a terv megvalósítása érdekében nem riad vissza a titkosszolgálati eszközöktől sem. A szaktárca cáfolja a környezetvédők vádjait.

2005. 01. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb levélben fordult a NATO-hoz a Zengő-csúcsra tervezett, nagy hatótávolságú, stratégiai radar telepítése ügyében több mint ötven környezetvédő szervezet, köztük a Civilek a Zengőért Mozgalom (CZM), a Védegylet, a Greenpeace és a Magyar Természetvédők Szövetsége. A zöldek arról tájékoztatják Jaap de Hoop Scheffert, a NATO főtitkárát, hogy a lokátorépítés lehetséges helyszíneiről egy független szakértői bizottság készített jelentést, miután a civil szervezetek tiltakozása megakadályozta a beruházás elindítását. A levélírók kiemelték, hogy a Zengő-bizottság több más telepítési helyet is javasolt, de a Honvédelmi Minisztérium illetékeseitől azt hallották, hogy a NATO egy másik területen felépülő radar költségeihez nem járul hozzá. Eszerint a NATO nyomást gyakorolna Magyarországra, hogy a lokátorállomás a Zengőn épüljön meg. Mivel a környezetvédők ezt nem feltételezik a katonai szövetségről, azt kérik Jaap de Hoop Scheffertől, erősítse meg: a magyar fél tévesen állítja, hogy a katonai szövetség nem finanszíroz egy másik helyszínen felépítendő lokátort.
A zöldek ismét felhívják a figyelmet arra, hogy a kijelölt építési telek védett természeti területen helyezkedik el, és számos védett növény, illetve növényritkaság élőhelye, ezért természetvédelmi szempontból elfogadhatatlannak tartanak egy ilyen beruházást a Zengő csúcsán.
A levélírók emlékeztetnek arra is, hogy a Zengőre tervezett NATO-lokátor megvalósítása ellen széles körű magyarországi és nemzetközi tiltakozás bontakozott ki. Az ennek hatására megalakított szakértői bizottság vezetője, Láng István akadémikus a Zengőt szintén úgy minősítette, hogy természetvédelmi szempontból a legrosszabb helyszín a lokátor felépítéséhez.
A Védegylet munkatársa, Vay Márton szerint már az is bizonyossá vált, hogy titkosszolgálati, hálózati eszközökkel „puhítják a hegyvédőket,” amiről a CZM sajtótájékoztatón számolt be. A mozgalom szerint gyanúsan megszaporodtak a lokátorépítés ellenzői elleni szigorú és gyakori APEH-vizsgálatok, rendőri ellenőrzések, elbocsátások, egyes munkahelyeken listák készülnek a tiltakozásban részt vevőkről, akiket folyamatosan megfigyelnek az összejöveteleiken.
A civilek állítják: azt is tapasztalták, hogy a HM önkormányzati képviselőket és szakértőket próbál rávenni arra, hogy egy általa javasolt nyílt társadalmi vitában a minisztérium álláspontját erősítsék.
Herbert Tamás, a CZM vezetője azt is kijelentette: néhány fát foszforeszkáló festékkel újra megjelöltek, s mivel attól tartanak, hogy ezeket a közeljövőben ki akarják vágni, ismét riadóláncot szerveztek a Zengőn.
Bocskai István, a HM szóvivője a szaktárca elleni hangulatkeltésnek nevezte a zöldek által hangoztatott vádakat. Kijelentette: a HM semmilyen munkába sem kezd a kormány végleges döntéséig, és azt nem kívánja befolyásolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.