Itt épülhet fel Európa közös atomtemetője

Egy Európai Unió által támogatott nemzetközi program keretében felmerült, hogy Magyarországon épüljön ki a kontinens regionális atomhulladék-tárolója – derült ki azon a tegnapi sajtótájékoztatón, amellyel a Greenpeace és az Energia Klub nyitotta meg idei antinukleáris kampányát. A zöldek tiltakoznak ez ellen, és a paksi atomerőmű üzemidő-meghosszabbítása miatt is. Az erőmű vezetői szerint viszont az atomenergiának nincs ésszerű és célszerű alternatívája Magyarországon.

2005. 02. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felmérést készíttetett nemrég a Greenpeace egy független kutatóintézettel egy esetleges paksi atombalesetről, amely szerint az üzemben felhasznált cézium 15 százaléka kerülhetne a levegőbe a katasztrófával. A Die Presse című osztrák lap úgy tudósított: a felmérés felkorbácsolta az osztrák közvéleményt is, ezért a bécsiek ellenzik a paksi atomerőmű üzemidejének tervezett meghosszabbítását.
Mint ismeretes, a Paksi Atomerőmű (PA) Rt. elkészítette az előzetes környezeti hatástanulmányt a reaktorok működésének húszéves meghosszabbításáról. Az erőmű ennek engedélyezésével akár 2037-ig is működhetne. Az erről szóló engedélyt az Országos Atomenergia Hivatal adhatja meg 2007-ben. Az üzemidő meghosszabbítását egyhangúlag támogatta a parlament gazdasági bizottsága is, de a környezetvédők nagy része tiltakozik. Ámon Ada, az Energia Klub vezetője lapunknak elmondta: nehezményezik, hogy társadalmi párbeszéd nélkül döntenek az országot érintő energetikai kérdésekről, valamint az atomerőműben keletkező hulladékok elhelyezéséről. Szerinte az atomhulladékok végleges elhelyezése még megoldatlan a világban, így nem valószínű, hogy ezt Magyarországon kell elkezdeni. A zöldek úgy tartják, hogy az atomenergiának csak alternatívája lehet, erre utal a reaktorok számának fokozatos csökkenése Európában. Nem megoldás ugyanakkor a nukleáris hulladék kiszállítása Oroszországba, mert ott nem megfelelően tárolják ezeket az anyagokat – mutatott rá az Energia Klub vezetője, aki aggasztónak tartja, egy nemzetközi program keretében már az is felmerült, hogy Magyarországon vagy a közeli Szlovákiában hoznák létre Európa regionális atomtemetőjét.
Wekler Ferenc kormánymegbízott nem tud olyan tervről, amely szerint Magyarországon nemzetközi atomtemető létesülne a jövőben. – Ha lenne ilyen terv, én személy szerint határozottan ellenezném – mondta az MTI kérdésére.
Mint arról beszámoltunk, Wekler Ferenc egy korábbi tanulmányában új helyszínként a volt pécsi uránbánya területét javasolta minden Pakson keletkező hulladék elhelyezésére.
A Paksi Atomerőmű Rt. legfontosabb célja, a biztonságos üzemeltetés, és az üzemidő-meghosszabbítás a független hatóságok és szakértők szerint is megfelel a biztonsági követelményeknek – jelentette ki Mittler István, a PA Rt. szóvivője. Hozzátette: az erőmű álláspontja szerint jelenleg nincs ésszerű és célszerű alternatívája az élettartam-hosszabbításnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.