Felmérést készíttetett nemrég a Greenpeace egy független kutatóintézettel egy esetleges paksi atombalesetről, amely szerint az üzemben felhasznált cézium 15 százaléka kerülhetne a levegőbe a katasztrófával. A Die Presse című osztrák lap úgy tudósított: a felmérés felkorbácsolta az osztrák közvéleményt is, ezért a bécsiek ellenzik a paksi atomerőmű üzemidejének tervezett meghosszabbítását.
Mint ismeretes, a Paksi Atomerőmű (PA) Rt. elkészítette az előzetes környezeti hatástanulmányt a reaktorok működésének húszéves meghosszabbításáról. Az erőmű ennek engedélyezésével akár 2037-ig is működhetne. Az erről szóló engedélyt az Országos Atomenergia Hivatal adhatja meg 2007-ben. Az üzemidő meghosszabbítását egyhangúlag támogatta a parlament gazdasági bizottsága is, de a környezetvédők nagy része tiltakozik. Ámon Ada, az Energia Klub vezetője lapunknak elmondta: nehezményezik, hogy társadalmi párbeszéd nélkül döntenek az országot érintő energetikai kérdésekről, valamint az atomerőműben keletkező hulladékok elhelyezéséről. Szerinte az atomhulladékok végleges elhelyezése még megoldatlan a világban, így nem valószínű, hogy ezt Magyarországon kell elkezdeni. A zöldek úgy tartják, hogy az atomenergiának csak alternatívája lehet, erre utal a reaktorok számának fokozatos csökkenése Európában. Nem megoldás ugyanakkor a nukleáris hulladék kiszállítása Oroszországba, mert ott nem megfelelően tárolják ezeket az anyagokat – mutatott rá az Energia Klub vezetője, aki aggasztónak tartja, egy nemzetközi program keretében már az is felmerült, hogy Magyarországon vagy a közeli Szlovákiában hoznák létre Európa regionális atomtemetőjét.
Wekler Ferenc kormánymegbízott nem tud olyan tervről, amely szerint Magyarországon nemzetközi atomtemető létesülne a jövőben. – Ha lenne ilyen terv, én személy szerint határozottan ellenezném – mondta az MTI kérdésére.
Mint arról beszámoltunk, Wekler Ferenc egy korábbi tanulmányában új helyszínként a volt pécsi uránbánya területét javasolta minden Pakson keletkező hulladék elhelyezésére.
A Paksi Atomerőmű Rt. legfontosabb célja, a biztonságos üzemeltetés, és az üzemidő-meghosszabbítás a független hatóságok és szakértők szerint is megfelel a biztonsági követelményeknek – jelentette ki Mittler István, a PA Rt. szóvivője. Hozzátette: az erőmű álláspontja szerint jelenleg nincs ésszerű és célszerű alternatívája az élettartam-hosszabbításnak.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot