Harmadát nem sikerült teljesítenie a paksi atomerőműnek az eltelt négy évben azon nyolcvan ajánlásnak, amelyet a NAÜ fogalmazott meg elvárásként 2001-ben, illetve a 2003-ban bekövetkezett súlyos üzemzavart követően – derült ki tegnap a nemzetközi szervezet egyhetes vizsgálatáról tartott sajtótájékoztatón.
Miroslav Lipar, a vizsgálócsoport vezetője azonban kijelentette: az egyhetes ellenőrzés alapvetően pozitív értékeléssel zárult, hiszen azokon a területeken is jelentős előrehaladást ért el az erőmű, ahol még nem sikerült mindent megvalósítani. Ilyen például a biztonsági kultúra színvonalának fejlesztése, amely a szakember megfogalmazása szerint „szélesebb körű, folyamatos tevékenységet igényel, és csak hosszabb távon teljesíthető”. A NAÜ osztályvezetője a teljes egészében megvalósított ajánlások között említette, hogy a berendezéseket tervező irodákat ma már auditálják, a beszállítókat előzetesen ellenőrzik, a külső vállalkozók munkáját is folyamatosan figyelemmel kísérik. Mint ismeretes, a NAÜ korábbi megállapításai szerint az erőmű súlyos üzemzavarát többek között az okozta, hogy egy külső vállalkozó által rosszul megtervezett és legyártott tisztítótartályt engedélyeztek, illetve alkalmaztak Pakson, komolyabb előzetes vizsgálat és munkafelügyelet nélkül. Miroslav Lipar reményét fejezte ki, hogy a jövőben nem a politika, hanem a hozzáértés játszik majd közre a kinevezésekben.
A biztonsági kultúra színvonalának emelésében eredményekre, nem csak erőfeszítésekre van szükség – közölte Koltai Tamás (Fidesz). Hozzátette: a NAÜ vezetője is elismerte, hogy a biztonság romlása és a súlyos üzemzavar egyenes következménye a szocialista kormányzás alatti vezetőváltásoknak.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!