Nyílt levélben javasolja az országgyűlési képviselőknek a Védegylet, hogy Sólyom Lászlót válasszák meg a Magyar Köztársaság következő államfőjének. Az Alkotmánybíróság első elnöke lapunknak elmondta: még nem gondolkodott arról, hogy vállalná-e a megmérettetést, hiszen ehhez ötven képviselő jelölése szükséges. Szerinte a levél figyelmeztetés a politikusoknak, hogy a tisztség betöltésének kérdésébe beleszólhassanak a választópolgárok is, hiszen az alkotmány szerint az államfő személye a nemzet egységét fejezi ki.
A szervezet levelét aláírta száztíz jobb- és baloldali kötődésű közéleti személyiség is, többek között Bodor Ádám, Czakó Gábor, Ficsku Pál, Eörsi István, Térey János és Lányi András írók, ef Zámbó István, Karátson Gábor és Malgot István képzőművészek, Makovecz Imre és Schneller István építészek, Benyhe János nagykövet, György Péter egyetemi docens, Hont András történész, Papp Lajos szívsebész, ifj. Zlinszky János egyetemi docens, Zelnik József, a Magyar Kulturális Szövetség elnöke és Lovasi András popzenész is.
*
Az aláírók szerint Sólyom László elévülhetetlen érdemeket szerzett az új magyar demokrácia törvényes kereteinek megteremtésében, a személyét övező általános bizalom pedig kiindulópontja lehetne a jogállami keretek megerősítésének, a jövő nemzedékek iránt felelős politizálásnak, a közélet megtisztulásának. „Magyarország ismét hárommillió koldus hazája”, mert „a képviseleti demokrácia díszletei között a politikai osztály és a klientúraburzsoázia vívja magánháborúit a közvagyonért, példát mutatva harácsolásból, törvényszegésből” – áll a levélben.
Az MSZP tapolcai elnökségi ülésén úgy határoztak, hogy kikérik a civil szervezetek véleményét is, majd az áprilisi kongresszuson szavaznak a párt jelöltjéről – közölte Nyakó István szóvivő. A Fidesz egyelőre nem nyilatkozott az ügyben. Dávid Ibolya, az MDF elnöke szerint nem ötletszerűen kell dönteni a kérdésben, hanem négypárti konszenzussal, a parlamentben kell formát találni az államfőjelölés eddigiektől eltérő gyakorlatának. Az SZDSZ „szívesen vár minden jelöltet” – jegyezte meg Horn Gábor, a párt ügyvivője. Emlékezetes, az SZDSZ jelezte, pártembert nem jelölne, viszont posztjára egyszer már kétharmados többséggel megszavazott személyiséget igen.
A múlt héten Szili Katalint, az Országgyűlés elnökét javasolta az MSZP köztársaságielnök-jelöltjének a párt pécsi szervezete. – Magyarországnak olyan köztársasági elnökre van szüksége, aki higgadt, nyugodt személyiség, minden politikai irányzattal megtalálja a hangot, és megfelelően képviseli hazáját nemzetközi színtéren is – vélekedett Juhász István pécsi elnök. A sajtóban már megjelentek találgatások Mádl Ferenc utódjáról, ezek szintén Szilit várják a posztra. Felmerült még Bárándy Péter volt igazságügy-miniszter, Szabó István filmrendező, Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter, Glatz Ferenc akadémikus, Németh Miklós, a pártállam utolsó miniszterelnöke és Bihari Mihály alkotmánybíró neve. Állítólag gazdasági és értelmiségi körökben többen is felkérték Lévai Katalint, az MSZP európai parlamenti képviselőjét államfőnek, amit a politikus be is jelentett.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat