III/III-as a kabinetben

Péter-Bartha Gábor, a pártállam római katolikus egyház elleni belső elhárításának egykori hadnagya jelenleg a kormány nemzetbiztonsági kabinetjének titkáraként tevékenykedik – derítette ki lapunk. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, a kabinet vezetője állítja: nem tudott titkára titkosszolgálati múltjáról.

2005. 03. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Péter-Bartha Gábor, akinek neve a Heti Világgazdaság által közzétett listán olvasható, azonos a Magyar Köztársaság nemzetbiztonsági kabinetjének jelenlegi titkárával – tudtuk meg. A kormánytisztviselő 1989-ben még a pártállami rendszer III/III-as ügyosztályának központi állományában tevékenykedett a belső elhárítással foglalkozó csoportfőnökség hadnagyaként. A tiszt a lista tanúsága szerint az ügyosztály római katolikus egyház ellen irányuló elhárítást végző 1/A alosztályán dolgozott. Az őrnagy – aki a mostani tisztsége előtt a Honvédelmi Minisztérium jogi igazgatási irodáján tevékenykedett – nem cáfolta az értesülést.
Péter-Bartha Gábor, amikor arról kérdeztük, készített-e jelentéseket, és ez összeegyeztethető-e a jelenlegi munkájával, annyit felelt: „Természetesen, tessék nekem mondani olyan jogszabályt, amely ezzel kapcsolatosan bármilyen tilalmat írna elő.” A tiszt nem válaszolt arra a kérdésünkre, hogy készített-e vagy kapott-e jelentéseket egyházi személyekről. Mint fogalmazott: „Ez olyan szakmai kérdés, amely államtitkot képez.”
*
Mint ismert, a Nemzetbiztonsági Kabinet vezetője Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, tagja több tárcavezető és a nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő államtitkár is. A kormányzati testület felső szintű döntéseket hozhat vagy javasolhat az ország biztonságát érintő kérdésekben, így az ülésein rendszeresen tárgyalnak minősített információkról, illetve államtitkokat érintő ügyekről. A titkárnak tehát át kellett esnie úgynevezett C típusú átvilágításon, amely során jeleznie kellett, ha kapcsolatban állt az állambiztonsági szolgálatokkal.
Juhász Ferenc megkeresésünkre azonban azt állította, hogy az őrnagy személyügyi kartonjában nem találtak arra utaló iratokat, hogy korábban tagja lett volna a III/III-as ügyosztálynak. – Amennyiben ezt törvény írja majd elő, lehet következménye a titkár ügynökmúltjának, addig azonban nem látom okát, hogy lépéseket kezdeményezzek – szögezte le a tárcavezető, aki a Magyar Honvédség tavaly májusi központi ünnepségén, kiemelkedő tevékenysége elismeréséül a szolgálati érdemjel arany fokozatát nyújtotta át Péter-Bartha Gábornak.
– Érthetetlen, hogyan hivatkozhat „szakmai kérdésekre” egy olyan ember, aki korábban egyáltalán nem a nemzet biztonságát szolgálta, vagyis nem létezik jogfolytonosság a tevékenységében – vélekedett Demeter Ervin, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának fideszes tagja, aki kizártnak tartja, hogy nem szerepel a tiszt személyügyi kartonján, ha tagja volt a pártállam belső elhárításának. – Felháborító, hogy miközben fiatal, felkészült katonatisztek ezreit bocsátják el a honvédségtől, Juhász Ferenc „a nyugati típusú szociáldemokrácia építésének” nevében egy régi III/III-as személyre bízza a Nemzetbiztonsági Kabinet titkári feladatait – közölte lapunkkal Simicskó István. Az Országgyűlés honvédelmi bizottságának fideszes alelnöke szerint az eset sajátos üzenettel bír az Európai Unió és az egész nemzetközi közvélemény felé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.