Fellebbezést nyújtott be a Váci Környezetvédelmi Egyesület a Környezetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség engedélye ellen, amely alapján a Duna–Dráva Cement (DDC) Kft. a város deákvári körzetében lévő cementgyárában veszélyes hulladékokat égethetne a jövőben. Az egyesület állásfoglalása szerint az eddigi égetési kísérletek dokumentált mérései nem adnak alapot az engedélyezésre, és az égetés megindulásával határérték feletti sósav- és higanykibocsátás várható, valamint a megengedettnél nagyobb lehet a szerves rákkeltő anyagok koncentrációja is. Az egyesület úgy véli, egyelőre nem biztosított a folyamatos mérés az üzem környékén, és csak az égetés megkezdése után kívánnak alkalmazni fontos szűrőberendezéseket.
Az ügyben az önkormányzat képviselő-testülete még 2002 decemberében állásfoglalást juttatott el a felügyelőségnek, hogy vegyék figyelembe a váciak igényeit. Helyi kezdeményezésre ugyanis 1850 aláírás gyűlt össze a hulladékégetés tervezett formájának bevezetése ellen. A képviselő-testület felhatalmazta a polgármestert, hogy a lakossági álláspontot közvetítse a környezetvédelmi engedélyezési eljárásban részt vevő szervezetekhez, valamint a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumhoz.
Imre Zsolt helyi fideszes országgyűlési képviselő egy tegnapi parlamenti felszólalásában ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy Bóth János váci polgármester „a lakosság érdekeivel szemben” tavaly év végén „erőteljes módon lobbizni kezdett a veszélyes hulladékok égetésére is vonatkozó beruházás engedélyezése érdekében”. A polgármester például – a politikus szerint törvénysértő módon – levelet írt Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszternek, amelyben a tárcavezető közreműködését kéri, hogy minél előbb lezárják a cementgyári égető ügyét, megjegyezve: „független szakértők is igazolják, hogy nincs ok az engedély viszszatartására”.
A váciak egy részének körében Imre Zsolt szerint felháborodást váltott ki, hogy az időközben kiadott hatósági engedélyben a felügyelőség azt közli: „A tevékenység (veszélyeshulladék-égetés) általános fogadtatása nem bizonyult negatívnak, ezt tükrözi a helyi lakosság érdekében eljáró, a helybéliek választott képviselőjének, Vác város polgármesterének 2004. október 4-én kelt levele, amelyben az engedély kiadását sürgeti.”
Bóth János szocialista polgármester szerint szinte semmi sem igaz abból, amit Imre Zsolt állít. Lapunk megkeresésére közölte: nem azért írt levelet a miniszternek, hogy engedélyezzék az égetést, hanem azért, hogy minél előbb lezáruljon az ügy, mert addig az önkormányzat társadalmi bizottságot kénytelen fenntartani. A városvezető úgy véli, a felügyelőség félreértette a levelét, amikor azt állítja, ő is sürgette az engedély kiadását.
– A cementgyárak a legbiztonságosabb hulladékégetők, és a DDC Kft. vállalta egy önkéntes együttműködési megállapodásban, hogy szigorítja a kibocsátásra vonatkozó normát, és azt is, hogy a környezetvédők által említett gondokat megszünteti – állította a polgármester.
Tolcsvai Rózsa, az illetékes felügyelőség műszaki osztályvezető-helyettese egyelőre csak annyit nyilatkozott: jelenleg a másodfokú hatóság, az Országos Környezet- és Természetvédelmi Főfelügyelőség vizsgálja a kifogásokat.
Mint ismert, a Vác egyik legnagyobb iparűzésiadó-befizetőjének számító cementgyár a magánosítás után számos környezetvédelmi beruházást hajtott végre, amellyel csökkentette cementpor-kibocsátását, de a cement előállításának nyersanyagköltségei csökkentése érdekében másodlagos tüzelőanyagok (többek között veszélyes hulladékok, például savgyanta és elkopott autógumi) felhasználására készül. Az égetésre egy hatástanulmány alapján a hatóság már kiadott egy engedélyt, de ezt eljárási hibára hivatkozva hatályon kívül helyezték. A DDC Kft. ezután részletes hatástanulmányt nyújtott be a környezetvédelmi felügyelőséghez, amelyet szakmai, társadalmi vitára bocsátott. Ezután Vác jegyzője egy, a hatósághoz írt tavalyi levelében különböző kikötésekkel hozzájárult az égetéshez.
Közismert, hogy Vác a rendszerváltozásig egyike volt a „piszkos tizenkettőként” emlegetett települések sorának, amelybe a legrosszabb levegőjű városok tartoztak. A helyi polgárok azt követően lélegezhettek fel, hogy a cementmű korszerű füstgázmosó berendezést szerelt fel kéményeire.
Nagy üzlet gumit égetni. Az atutógumik cementművi égetése mellett komoly lobbikörök mozdultak meg az elmúlt években. A gumigyártók és -importőrök ugyanis csak akkor kaphatnak termékdíjmentességet a környezetvédelmi minisztériumtól, ha az erre felhatalmazott társulásokkal szerződést kötnek egy előírt mennyiségű gumihulladék újrahasznosítására. Ennek lehetőségei azonban meglehetősen szűkösek (játszótéri eszközök, gumijárda stb.), ezért szeretnék elérni, hogy a cementművi égetéssel is növelhessék az újrahasznosított mennyiséget.