Radikális adócsökkentés Németországban

Jelentősen mérsékli a német kormány a vállalatok adóterhét: a 25 százalékos társasági nyereségadó 19 százalékra csökkentését javasolja Gerhard Schröder kancellár, hogy javuljon az ország versenyképessége.

2005. 03. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cégek terheinek mérséklése, továbbá a vállalkozási kedv ösztönzésének hátterében a rekord-munkanélküliség áll: Európa legerősebb, illetve a világ harmadik legfontosabb gazdasága tudniillik 5,22 milliós állástalant regisztrált idén februárban. Szakértők szerint a meghirdetett reformcsomag lényegében elismerése annak, hogy a német gazdaság versenyképessége teljesen leromlott. Ezt erősíti az is: Németország vállalatai a termelés kihelyezésében látják a boldogulás alternatíváját.
Schröder egyébként a Bundestagnak (képviselőház) felvázolt egy kétmilliárd eurót kitevő, négy évre szóló közlekedésfejlesztő programot, valamint egy 250 millió eurós programot is az idősebb munkanélküliek számára. Utóbbi lényege, hogy a munkáltató kapjon akár a bér felével egyenértékű támogatást három évre, ha ötven éven felüli dolgozót vesz föl, illetve nyolc évre, ha 55 éven felülit alkalmaz. Kisebb cégek számára az állam fedezné az ötven éven felüli dolgozók továbbképzésének költségét. A kancellár szerint a családi ház építését szorgalmazó juttatások forrását a kutatási-fejlesztési programokra kellene költeni: 2010-ig a GDP három százalékára szükséges emelni az összeget a mostani 2,5 százalékról. A Bloomberg tudósításában rávilágít arra, hogy a 19 százalékra csökkenteni tervezett vállalati nyereségadót terheli ugyanakkor a helyben fizetendő iparűzési adó. Az előbbiekre „ráépül” az egykori „DDR-es” tartományok rehabilitációját serkenteni hivatott szolidaritási járulék. Summa summarum: 38 százalékos közteher hárul a Németországban működő cégekre. A számítások szerint a reformok jóváhagyásával 32 százalékosra esne vissza az állami és helyi közteherszint. Emellett az uniós viszonylatban szintén magas bérek is gyengítik a versenyképességet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.