Braun László vezérkari főnökhelyettes, a vizsgálóbizottság vezetője közölte: már augusztus 5-én megérkezett az első jelentés Kabulból arról, hogy szükség van a csapat terepjáróira szerelhető drótvágó védőeszközökre. Ezeket azonban az elhúzódó beszerzés és a kivitelező HM Currus Rt. nem megfelelően legyártott prototípusa miatt csak decemberben szállíthatták ki. Afganisztánban pedig kiderült, hogy ezek az eszközök a terepviszonyok miatt kockáztatják a terepjárók stabilitását. Mielőtt mindez kiderült volna, átmeneti megoldásként még novemberben – a vezérkar engedélyével – a helyszínen kellett legyártani kilenc drótvágót.
Az ülésen fény derült arra is, hogy a misszió járműveihez kifejlesztett magyar géppuskaállványok szintén a katonák kiérkezése után érkeztek meg Afganisztánba, így a fegyverek használóit Kabulban kellett kiképezni. A géppuskaállványokon a misszió századparancsnokának tájékoztatása szerint a helyszínen átalakításokat kellett alkalmazni, hogy azok hatékonyabban használhatók legyenek. A katonák kiérkezésekor nem állt rendelkezésre a szükséges mennyiségben a magyarok ruhájához az összes megkülönböztető jelzés sem, amelyek egy részét szintén Afganisztánban kellett megvásárolni. A kabuli századparancsnok jelentése alapján az állománynál találtak lejárt szavatosságú napolajat is.
Iváncsik Imre, a HM politikai államtitkára az ülésen közölte: minden misszióban adódhatnak váratlan helyzetek, de azokat nem lehet a szolgálati út megkerülésével megoldani. Simicskó István (Fidesz) kijelentette: a HM akkor tudott gyors döntést hozni, amikor milliárdokat kellett elkülöníteni őrző-védő kft.-kre és milliókat kutyaólak építésére, akkor nem, amikor a katonák biztonságát veszélyeztette a késlekedő beszerzés. Keleti György (MSZP) több keresztkérdést tett fel a századosnak. Az ezekre adott egyik válaszában Farkas Roland megerősítette azt a korábbi állítását is, hogy sokszor „baráti körből választják ki a külszolgálatra a katonákat, és emiatt nemegyszer előfordult, hogy hazaküldtek tiszteket, mert nem beszélnek megfelelően idegen nyelvet”. Az ülés után kijelentette: beadja leszerelési kérelmét. A felszerelésekről elindított minisztériumi vizsgálatról pénteken készül el a végleges jelentés.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat