Szociális bérlakások baráti alapon

Demokratikus párt többféle módon tehet kísérletet a megtisztulásra. Van például a vasi modell, amelyet az MSZP követ: a fantombeléptetéseket, voksvásárlásokat, a homoszexuális nemi erőszakot mint a párton belüli pozícióharc sajátos eszközét Budapestről központilag delegált kancelláriaminiszterrel orvosolni. S van a megújulásra a fideszes modell: a gondokat helyben kezelni. A renitens alapszervezetek központi feloszlatására ilyenkor azért van szükség, mert a párt belső szabályai szerint egyéni kizárásra nincs mód. A feloszlatott szervezet újjáalakulása után viszont meg lehet válogatni, kit vesznek vissza. Ez a helyzet állt elő Soroksáron, az V. kerületben és Rákoskeresztúron is; ám a pesterzsébeti esettel érdemes részletesen is foglalkozni.

Csontos János
2005. 03. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékezhetünk: a pécsi Fidesz-vezetők némelyike odáig ment, hogy az MSZP-vel való nagykoalíciót szorgalmazta, ami nehezen egyeztethető össze a mindinkább kétosztatú politikai rendszerrel. Ebben minden voks számít: elvárható hát, hogy egy ellenzéki párt helyben is kritikus ellenzékként működjön. Kubatov Gábor, aki öt dél-pesti kerületben lát el koordinátori feladatokat, már egy éve észlelte, hogy a XX. kerületben jelképessé vált, szinte elenyészett a szocialista kerületvezetés fideszes bírálata. Ezzel párhuzamosan több fideszes önkormányzati képviselő vezetői megbízást kapott kerületi óvodákban, szociális intézményben. Hardy László fideszes alpolgármester (akit az abszolút többséget szerzett szocialisták matematikailag értelmezhetetlen módon emeltek be e tisztségbe) az önkormányzati sportintézmény igazgatójaként működött egészen megválasztásáig, majd miután megvált állásától, a státust meg is szüntették. Az a vélemény alakult ki a jobboldali választókban, hogy a kormánypárti kerületvezetés „kilóra megvette” a fideszes önkormányzati képviselőket. A mendemondákat táplálta az is, hogy a fideszes frakcióvezető, Potoczky Attila közös sommelier-tanfolyamra járt Szabados Ákos szocialista polgármesterrel, s e borfiúképzés során úgy összemelegedtek, hogy már síelni is együtt jártak. A szoros barátságnak meg is lett az eredménye: Potoczky közbeszerzés nélkül jutott az önkormányzati mobiltelefon-üzlethez. Mindez Hiller István MSZP-elnök egyéni választókerületében történt; de ide kötődik Pál Tibor volt államtitkár is.
Az ellenzéki választópolgároknak érthetően nem tetszett a mutyizás. Változtatni e helyzeten azonban nem volt könynyű, mert a helyi Fidesz-alapszervezet lehúzta a rolót: a vezetőség eredményesen óvta állásait. Miközben országosan jelentősen megnőtt a Szövetségbe felvett tagok száma, a XX. kerületben a polgári körösöket is bizalmatlanul kezelték. Akadtak olyan érdeklődők is, akik (finynyásak lévén) inkább átmentek a csepeli Fideszhez. A pártvezetés egyeztető tárgyalást kezdeményezett, ami nem vezetett eredményre, így a Fidesz országos választmányának elnöksége Orbán Viktor pártelnök javaslatára múlt év december 27-én feloszlatta a pesterzsébeti alapszervezetet.
Az utolsó cseppet a pohárban alighanem a kerületi szociális bérlakások kiutalása jelentette. E listán az a legszebb, hogy a szabad demokrata frakcióvezető Benes Géza, a szociális bizottság elnöke saját magának utalt ki szociális alapon bérlakást. Érintett a másik SZDSZ-es képviselő, Fityik György is; azaz Demszky Alma esete korántsem elszigetelt. Képviselteti magát a buliban az MSZP is: Schercz Gyuláné és Somogyi Péter képviselők ugyancsak szociális bérlakáshoz jutottak. S hogy miért nem emelte fel szavát e korrupciógyanús gyakorlat ellen a helyi Fidesz? Talán gátolta őket a politikai fellépésben, hogy a szociálisbérlakás-listán szerepelt Szabó István helyi Fidesz-alelnök; Barinka Jenő, a Fidesz állandó delegáltja a választási bizottságban; valamint Horváth Gabriella, aki a Fidesz megbízásából nem csupán a helyi pénzügyekért felelt, de a polgári körök koordinátori feladatait is ellátta. Márpedig szociális bérlakást kiutalni saját magunknak talán törvényes, de nem tisztességes. Amint aggályos az is, hogy Potoczky Attila Fidesz-frakcióvezető és Kaiser György volt Fidesz-elnök egymás mellett kaptak az önkormányzattól irodahelyiséget – pályáztatás nélkül.
Hogy a feloszlatás indokolt volt, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a „nagykoalíciós mutyizásban” érintett erzsébeti fideszes képviselők nem nyújtották be újra felvételi kérelmüket a Fideszbe, hanem MDF-frakciót alakítottak. Az addig egy képviselővel rendelkező, jelentéktelen súlyú MDF így ötfős lett, az újonnan érkezett exfideszesek többségbe kerültek, s az MDF-es frakcióvezetőt ma Potoczky Attilának hívják. Úgy hírlik, az átigazolás az MDF országos vezetésének jóváhagyásával történt; a tárgyalásokat Hock Zoltán újpesti alpolgármester koordinálta.
Az új MDF-frakció a szocialistákkal és a szabad demokratákkal együtt gyorsan megszavazta, hogy a fideszes önkormányzati szakértőket szélnek kell ereszteni, s helyüket az MDF-klientúrával kell feltölteni. A háromfősre csappant Fidesz-frakció ez ellen nem sokat tehetett, de legalább elkezdett valóságos ellenzékként működni. A Kertváros című kiadványukban teszik szóvá: a régi-új nagykoalíció úgy játszik kiszorítósdit, hogy többszörösére emeli a pártirodák bérleti díját; megszünteti a helyi vagyonkezelő kft.-ben a Fidesz ellenőrzési lehetőségét; s megemelnék a frakciólétszám-küszöböt is, hogy a Fidesz (mint az egyetlen valós ellenzéki erő) ne működtethessen önkormányzati frakciót. Így nehezebben irányíthatnák a figyelmet olyan furcsaságokra, hogy az önkormányzat egy, még csak a tervezőasztalon létező épületben 160 milliós szerződést kötött okmányiroda kialakítására, természetesen közbeszerzés nélkül. Időközben ismeretlen vandálok kék festékkel öntötték le az erzsébeti Fidesz-iroda ajtaját és kirakatát, ám a közhangulat az áldozat felé fordult: önkéntesek hada jelentkezett a Fidesz-iroda rendbetételére, s minden kampány nélkül a helyi alapszervezet létszáma is másfélszerese már a tavalyinak.
Múlt hét csütörtökön a csoport újjáalakulását levezénylő Fröhlich Péter lett a kerületi elnök, akit ősfideszesként kértek fel e feladatra. A háromtagú ügyvezető elnökség tagja még Perlaki Jenő önkormányzati frakcióvezető, volt polgármester, illetve Földesi Gyula, a Fidelitas kerületi elnöke is, aki Orbán Viktor javaslatára választókerületi elnöke és parlamenti képviselőjelöltje is a 29-es országgyűlési választókörzetnek. A megújult vezetés debütáló rendezvényén, kedden este hat órakor Kövér László országos választmányi elnök tart nagygyűlést a Csili Művelődési Központ színháztermében. Úgy tűnik, lassan kitavaszodik Pesterzsébeten is…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.