Világelső harcvezetési szoftver

A világ eddigi egyik legjobb digitális térképrendszeren alapuló harcászati vezetési rendszerét dolgozta ki sokéves munkával Furján Attila alezredes és kutatócsapata a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen. A szoftver segítségével a felderítőktől és a vezetési pontoktól érkező információk néhány másodperc alatt megjelennek a digitális térképen, így a lehető leggyorsabban adhatnak pontos utasításokat az egyes műveleti elemeknek, így a tüzérségnek is. A rendszerrel csak egy a gond: a Magyar Honvédség nem rendelkezik korszerű kommunikációs eszközökkel a gyakorlati alkalmazáshoz.

2005. 03. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Máig szeretem újranézni azokat a második világháborús filmeket, amelyekben sürgő távírászok hátterében a katonák nagy térképbe szurkálják kis, tűrudas zászlóikat, így tájékoztatva a hadművelet irányítóit a saját erők és az ellenség pozíciójáról. Ehhez hasonló térképeket ugyan még ma is használnak a világban, de a komputerek és a felderítő robotrepülőgépek korában a korszerű hadseregek működéséhez már elengedhetetlen egy számítógépes információs rendszer alkalmazása.
Az egész magyar vezérkar és a külföldi szövetségesek képviselői is megdöbbentek, amikor a Bakonyi Csapás elnevezésű hadgyakorlaton azt tapasztalhatták, hogy Magyarországon egy hivatásos tiszt doktori kutatása és segítőinek tízéves munkája eredményeként már tökéletesen működtethető ilyen modern tábori harcászati vezetési rendszer. A gyakorlótéren felállított BTR páncélozott század vezetési járműbe beépített militari kivitelű számítógépről mikrohullámú adatátvitelen keresztül juttatták el a felderítési és a harcászati térképi információkat a zászlóalj, a dandár és a szárazföldi haderő vezetési pontjaira. A Magyar Honvédség intranethálózatán keresztül a felderítés és a harcászati feldolgozás térképi eredményei eljutottak a Honvédelmi Minisztérium Vezérkar Hadműveleti Csoportfőnökségére, ahol a katonai szakemberek figyelemmel kísérhették egy számítógépes munkaállomás digitális térképén az éppen folyó harcászati gyakorlatot.
Hasonló élményben lehetett részem a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem egyik előadójában, ahol a szoftver kifejlesztője, Furján Attila alezredes tartott oktató foglalkozást a hallgatóknak. Először a felderítőktől jelentett harckocsi-menetoszlopot jelenítettek meg a digitális térképen mozgó célpontként, és bemutatták a cél értékelésének folyamatát. A tábori harcászati vezetési rendszer segítségével gyorsan és szakszerűen megállapítható, hogy melyik felderítőforrás képes megfigyelni, és melyik tüzéralegység képes pusztítani az adott célt. A digitális térképen feldolgozott valamennyi célról azonnal lehívható valamenynyi felderítési információ, kép vagy videofilm, amelyet az adatbázisban tároltak. A szoftver alkalmazásával a tervezőrészleg azonnal képes a saját erők védelme érdekében zárótüzet (és más tűznemeket) tervezni. Az adatbázisból később az összes harcászati-hadműveleti tevékenység visszakereshető és visszajátszható.
Furján Attila beszámolója szerint a rendszer határtalan módon fejleszthető, később az összes harcrendi elem műveleteinek tervezését és vezetését segítheti, sőt a pilóta nélküli repülőgépekkel összekapcsolva, a polgári életben is sokoldalúan alkalmazható lehetne, például az árvizek előrejelzésénél, különböző katasztrófahelyzetek feltárásánál, veszélyes üzemek, objektumok figyelésénél, illetve az autópályák forgalmi helyzetének megállapításánál is.
Amikor a NATO-szakértőknek megmutatták a magyar fejlesztést, többen jelentkeztek, hogy megvennék vagy lízingelnék a rendszert, egyelőre azonban „magyar kincs” maradt, és a leendő tisztek felkészítésekor használják a programokat az egyetemen. A NATO-szakemberek által is magasabb színvonalúnak ítélt harcászati vezetési és információs rendszer további sorsa azonban bizonytalan, hiszen a megfelelő teljesítményű számítógépek és korszerű digitális rádiók nélkül a gyakorlatban egyelőre alkalmazhatatlan. Néhány hazai gyakorlaton alkalmi bemutatókat tartottak a használatáról, de az ezeken biztosított militari kivitelű hardverre és szoftverre még nem adott megrendelést a Honvédelmi Minisztérium. Nyárig biztosan nem érkeznek meg a honvédséghez NATO-kompatibilis digitális harcászati rádiók sem, korszerű tüzérsége pedig belátható időn belül nem lesz a magyar hadseregnek. Jelenleg a nemzetvédelmi egyetem keretén belül folyik a szoftver fejlesztése, de gyakorlati alkalmazás és nagyobb pénzügyi segítség híján könnyen leállhat ez a munka – véli Furján Attila.
Az elhangzottakkal egyetértően nyilatkozik Felházi Sándor alezredes is, a kutatásnak helyet adó műveleti támogató tanszék vezetője. Az egyetem egyik büszkesége a Furján Attila nevével fémjelzett fejlesztés – mondja a harcvezetési rendszerről. – Csak arra kellene vigyázni, hogy számos magyar találmányhoz hasonlóan nehogy ez is „a Rubik-kocka sorsára jusson”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.