Erőműben égetik el a Mátra fáit

Egyre több szakember és természetvédő állítja: a mátrakeresztesi katasztrófában közrejátszott az is, hogy a közelmúltban nagymértékben végeztek tarvágást a környék erdőségeiben, hogy fűtőanyagot adjanak el a kazincbarcikai erőműnek. A település polgármestere a kormányfőhöz, a zöldek az illetékes miniszterekhez és a rendőrséghez fordultak az ügyben. A szakhatóság és az erdészet cáfol.

2005. 04. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levélben tiltakozik a Hatvani Környezetvédő Egyesület (HKE) a földművelésügyi és a környezetvédelmi miniszternél, illetve az erdészeti hatóságoknál, mert a helyi zöldek szerint a mátrakeresztesi árvízkatasztrófa részben a térség erdeiben végrehajtott fakivágások eredménye. A Zöld Demokraták eljárást is kezdeményeztek ismeretlen tettes ellen környezetkárosítás miatt. A zöldszervezetek szinte egyöntetűen azt állítják, hogy a Mátrában az utóbbi években végrehajtott végvágásoknak és tarvágásoknak nagy szerepe lehetett abban, hogy Mátrakeresztesen és környékén bekövetkezett a tragédia.
Mint ismeretes, múlt hétfőn a Nógrád megyei Mátrakeresztesre rövid idő alatt özönvízszerű esőzés zúdult, elmosva mindent, ami az útjába került. A hegyekből lefolyó Csörgő- és Kövicses-patak megáradt, a több méter magas víz akadálytalanul tört át a településen. Két óra alatt az egész falut elöntötte az ár, többméternyi iszaptörmeléket és kéttonnás sziklákat sodorva magával. A felmérések szerint huszonnyolc ingatlant érintett az áradás, kilenc lakóházat pedig le kell bontani.
Sisák Imre helyi polgármester, aki azt követelte a kormánytól, hogy a települést nyilvánítsák katasztrófasújtott területté, arra kérte Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, vizsgáltassa ki, befolyásolhatták-e a tarvágások a katasztrófa kialakulását. A polgármester elmondta: nem tapasztalt még ilyen mértékű fakivágásokat a környéken. A helyi zöldek úgy tartják, az egyik kiváltó oka az volt a katasztrófának, hogy a pénzügyi elvárások miatt az erdészet nem környezetkímélő módon gazdálkodik a környéken.
Füzér Zsolt, a HKE vezetője szerint többek között az úgynevezett „álzöld megoldások” eredménye a mátrakeresztesi tragédia, hiszen az utóbbi években a Mátrában egy-egy szakaszon szinte lekopaszították a hegyeket, hogy a fát a kazincbarcikai erőműbe szállítsák, ahol átálltak úgynevezett biomassza-tüzelésre, ami gyakorlatilag azt jelenti: fával fűtenek egyes kazánokat. A fakivágások eredményeként a környezetvédő szerint a tavaszi esőzések lemossák a termőréteget a hegyről, így az új telepítések növekedése is csekélyebb lesz, és szinte megakadályozhatatlan az erózió. Ilyen körülmények között a lehulló csapadék akadálytalanul rohanhat le a völgyekbe. A törvények lehetőséget adnának arra, hogy környezetkímélő módon folyjon a Mátrában a fakitermelés: alkalmazhatnák a szálalás módszerét, vagyis egy-egy kiválogatott fát vágnának ki az erdőborítás megtartása mellett, vagy az úgynevezett Pro Silva-eljárást, ami azt jelenti, hogy fényudvarokat nyitnak a természetszerűen pusztuló fák környezetében, de a helyi erdészek nem ezt a megoldást választják – állítja Füzér Zsolt.
Szerinte a fakivágások oka az is, hogy a kormány a „zöldáram” előállítóinak támogatásával kívánja teljesíteni az Európai Unió elvárásait a megújuló energiatermelés növelésére vonatkozóan. Korábban többször írtunk róla: Nyugaton a biomassza alatt az energiafű, mezőgazdasági, illetve erdészeti hulladék egyvelegét értik, ám itthon az elavult és ezért bezárással fenyegetett hőerőművek tulajdonosai a hatóságoknál elérték, hogy a méterfa is annak számítson. A fatüzeléssel teljesíteni tudják a füstgázra vonatkozó előírásokat, ugyanakkor a költséges, valódi biomassza megvásárlására nem kell áldozniuk.
– Hatalmas tarvágásokkal találkoztunk mi is a környéken az elmúlt néhány évben Bagolyirtás környékén, illetve Ágasvár és Mátraszentlászló között, miközben a hatóságok azt állítják, hogy nem pusztítják, hanem megújítják az erdőt – közölte lapunkkal Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének munkatársa. Megerősítette: amióta a kazincbarcikai erőmű fatüzelést folytat, úgy tűnik, megszaporodtak a favágások. Lapunknak nemrég hasonlóan nyilatkozott egy mátrakeresztesi nyugdíjas erdész is. Hegedűs György szerint olyan mérvű kitermelés, mint az idén, négy éve nem volt a környéken. Tizenhét fakitermelő brigád dolgozott a Mátrában, és mintegy ötvenhektárnyi mennyiséget vágtak ki.
Az Állami Erdészeti Szolgálat egri igazgatója cáfolja a fakitermeléssel kapcsolatos vádakat. Kondor István szerint ebben az évben sem vágtak ki több fát a Mátrakeresztes közelében lévő vízgyűjtő területeken, mint amire az üzemterv és a megjelent természetes újulat lehetőséget biztosított. Az igazgatónak tudomása van arról, hogy a kedvezőbb árak miatt sokszor a kazincbarcikai erőműnek ad el fát a helyi erdészet, de szerinte ezt nem befolyásolhatja a hatóság. Abban viszont mindvégig következetesen jártak el, hogy csak az újulat megerősödése után engedték letermelni az öregedő erdőrészeket – állította az igazgató. A mátrakeresztesi katasztrófa szerinte azért következett be, mert a községre mintegy háromezer hektáros vízgyűjtő területről érkezett a csapadékvíz úgy, hogy egy-két óra alatt csaknem száz milliméter csapadék hullott. A falu fölötti vízgyűjtő területen az utóbbi öt évben 66,2 hektáron engedélyezték az erdő teljes letermelését, amelyből 61,4 hektáron a fakitermelésre a természetes újulat megerősödése után került sor, és mindössze 4,8 hektáron kellett mesterséges erdősítést végezni – közölte Kondor István. A mostani helyzetet szerinte az is súlyosbította, hogy a talaj vízbefogadó képessége a tél végi 80 centiméter körüli hótakaró olvadása után már minimális volt, és a fáknak sem volt még lombjuk, valamint a lágy szárú növényzet sem fejlődött ki a területen. Ráadásul a Mátrában – vulkanikus eredete miatt – nincsenek víznyelők, így a csapadék nagyobb része a felszínen fut le a völgyekbe.
Jung László, a helyi erdőket kezelő Egererdő Erdészeti Rt. termelési igazgatója elismerte, hogy 2001-ben szerződést kötöttek a kazincbarcikai erőmű új tulajdonosával, az AES Borsodi Energetikai Kft.-vel, amely 6-7 ezer forintot fizet a fa köbméteréért. A vezető ugyanakkor leszögezte: a fűrészáruként értékesített fáért ennek több mint kétszeresét kapja az erdészet, már csak ezért sem érné meg eladni mást az erőműnek a tűzifán kívül. – A gáztüzelés konkurenciája miatt szinte megmentőként keresett meg minket az erőmű, hiszen a kitermelt fa 48 százalékát jelenleg energetikai célra értékesítik az országban – mutatott rá a vezető. Jung megismételte a hatóság által elmondottakat, és leszögezte: a hatóságokkal egyeztetett üzemtervük 265 ezer köbméter fa kivágását engedné, de a felügyelet rendelkezése alapján mindössze 175 ezer köbméter fát vágnak ki évente a Mátrában. Hozzátette: a fakivágások szerintük sem befolyásolhatták az árvízi helyzetet.
Az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság környezetvédelmi igazgatója, Tátrai Ildikó szerint a fakivágás is közrejátszhatott abban, hogy ilyen nagy méretű volt a katasztrófa Mátrakeresztesen. Megjegyezte azonban, hogy a térség nem tartozik a természetvédelmi területek közé, így az főigazgatóság nem felelős az ott történtekért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.