Felszerelési és ellátási gondok adódtak az afganisztáni miszszióhoz hasonlóan az iraki kontingensnél is, ezért elengedhetetlen a missziók logisztikai támogatásának reformja – derült ki a napokban egy katonai rendezvényen. Az Összhaderőnemi Logisztikai Támogató Parancsnokság (ÖLTP) konferenciáján a szakértők közölték: a missziós tapasztalatokból kiindulva egységes, lehetőleg minden külszolgálaton jól alkalmazható felszereléssel kell ellátni a Magyar Honvédséget, és átalakításra szorul a beszerzésekhez köthető szabályozó rendszer is. A konferencián például többször elhangzott, hogy az Irakba kiküldött BTR 80A típusú páncélozott harci járműveket megviselte a heti több ezer kilométeres igénybevétel. A BTR-ek kerekeinek gumiköpenyei gyorsan elkoptak, és az első időszakban néha le is robbantak. A BTR-ek javításához a hadsereg légi szállítási hiányosságai és a beszerzési folyamat hosszabb ideje miatt nehézkesen érkeztek meg az igényelt alkatrészek.
A sivatagi körülmények között egyes fegyverekkel is problémák voltak, mert a katonák szerint gyenge volt a tárak minősége, és a misszió nem volt elégedett a sivatagi bakancsokkal sem. Egyelőre nem rendszeresítették a repeszálló kevlár sisakokat sem a magyar haderőnél. A konferencián elhangzott, hogy a rossz csomagolás miatt elhasználódtak az iraki egység vegyvédelmi ruhái is, amelyek egy része használhatatlanná vált. A szükséges kiegészítő eszközök szállítását azonban sok minden megnehezítette.
Braun László, a vezérkari főnök helyettese zárszavában megjegyezte: a negatív tapasztalatok ellenére minden feladat végrehajtásához biztosították a feltételeket. A konferencia lényege éppen az volt, hogy a problémákat nyíltan megbeszélhessék a katonai vezetők, és az elavult szabályozó rendszeren ezek alapján tudjanak változtatni. A jövőben csak olyan képességeket szabad felajánlani, amelyekkel rendelkezik is a honvédség – jelentette ki Braun.
A HM „dolgozik a megoldáson”. Szabados József, az ÖLTP konferenciájának szervezője az előadásokon elhangzott hiányosságokkal kapcsolatban elmondta: sivatagi körülmények között a pisztolyokat naponta kellett volna tisztítani, hogy a tárakban ne akadjon el a rugó, a bakancsok pedig olyan amerikai felszerelések, amelyeket szintén Irakban próbáltak ki a magyar katonák, de még nincsenek rendszeresítve a haderőnél. Az ezredes elismerte, hogy a missziókba nem tudtak nagyobb létszámú, mindenben felkészült logisztikai személyzetet küldeni, de a gondokat szerinte főként az okozta, hogy a légi és tengeri szállításnál a magyar hadseregnek nem lehettek komoly tapasztalatai. Bocskai István, a HM szóvivője kijelentette: a szaktárcánál már dolgoznak azon, hogy megoldják a misszióknál jelentkezett gondokat.