Irakban is hiányos volt a felszerelés

Afganisztánhoz hasonlóan Irakban is számos gond volt a katonák felszerelésével és ellátásával, a magyar katonák mégis tökéletesen teljesítettek és a legelismertebbek közé tartoznak a missziókban. A vezérkari főnök helyettese szerint a tapasztalatokból okulva csak olyan felajánlásokat tehetünk a jövőben, amelyek nem haladják meg a lehetőségeinket.

2005. 04. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felszerelési és ellátási gondok adódtak az afganisztáni miszszióhoz hasonlóan az iraki kontingensnél is, ezért elengedhetetlen a missziók logisztikai támogatásának reformja – derült ki a napokban egy katonai rendezvényen. Az Összhaderőnemi Logisztikai Támogató Parancsnokság (ÖLTP) konferenciáján a szakértők közölték: a missziós tapasztalatokból kiindulva egységes, lehetőleg minden külszolgálaton jól alkalmazható felszereléssel kell ellátni a Magyar Honvédséget, és átalakításra szorul a beszerzésekhez köthető szabályozó rendszer is. A konferencián például többször elhangzott, hogy az Irakba kiküldött BTR 80A típusú páncélozott harci járműveket megviselte a heti több ezer kilométeres igénybevétel. A BTR-ek kerekeinek gumiköpenyei gyorsan elkoptak, és az első időszakban néha le is robbantak. A BTR-ek javításához a hadsereg légi szállítási hiányosságai és a beszerzési folyamat hosszabb ideje miatt nehézkesen érkeztek meg az igényelt alkatrészek.
A sivatagi körülmények között egyes fegyverekkel is problémák voltak, mert a katonák szerint gyenge volt a tárak minősége, és a misszió nem volt elégedett a sivatagi bakancsokkal sem. Egyelőre nem rendszeresítették a repeszálló kevlár sisakokat sem a magyar haderőnél. A konferencián elhangzott, hogy a rossz csomagolás miatt elhasználódtak az iraki egység vegyvédelmi ruhái is, amelyek egy része használhatatlanná vált. A szükséges kiegészítő eszközök szállítását azonban sok minden megnehezítette.
Braun László, a vezérkari főnök helyettese zárszavában megjegyezte: a negatív tapasztalatok ellenére minden feladat végrehajtásához biztosították a feltételeket. A konferencia lényege éppen az volt, hogy a problémákat nyíltan megbeszélhessék a katonai vezetők, és az elavult szabályozó rendszeren ezek alapján tudjanak változtatni. A jövőben csak olyan képességeket szabad felajánlani, amelyekkel rendelkezik is a honvédség – jelentette ki Braun.



A HM „dolgozik a megoldáson”. Szabados József, az ÖLTP konferenciájának szervezője az előadásokon elhangzott hiányosságokkal kapcsolatban elmondta: sivatagi körülmények között a pisztolyokat naponta kellett volna tisztítani, hogy a tárakban ne akadjon el a rugó, a bakancsok pedig olyan amerikai felszerelések, amelyeket szintén Irakban próbáltak ki a magyar katonák, de még nincsenek rendszeresítve a haderőnél. Az ezredes elismerte, hogy a missziókba nem tudtak nagyobb létszámú, mindenben felkészült logisztikai személyzetet küldeni, de a gondokat szerinte főként az okozta, hogy a légi és tengeri szállításnál a magyar hadseregnek nem lehettek komoly tapasztalatai. Bocskai István, a HM szóvivője kijelentette: a szaktárcánál már dolgoznak azon, hogy megoldják a misszióknál jelentkezett gondokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.