Nem volt túl határozott a hét közepén lezajlott tőzsdei emelkedés – nyilatkozták az elemzők a magyar és a nemzetközi piacokról. A BUX ugyan délben napi csúcsára, 17 642 pontra emelkedett, de napközben nagy volt a bizonytalanság abban a kérdésben, hogy vajon milyen pozíciót érdemes felvenni. Több elemző is „megesküdött” arra, hogy itt a Kánaán: újból a hossz, az emelkedési trend válik tartóssá, a BUX újabb csúcsokat döntögethet, a részvényeken nagy hasznot lehet majd realizálni. Valójában tegnap nem az optimista elemzői várakozások érvényesültek, a forgalmi index – aránylag alacsony – 14,8 milliárd forintot mutatott, és a BUX is csupán 123,15 pontot, azaz 0,70 százalékot emelkedett.
Az alacsony forgalom ellenére néhány papír iránt megnövekedett érdeklődés mutatkozott, ilyen volt az OTP és a Mol. Az olajipari cég részvényei 17 020 forintig drágultak, végül 16 975 forinton, 175 forinttal előző értékük felett zártak. A Mol árfolyama ezzel megdöntötte eddigi legmagasabb szintjét. A cég egyúttal közölte, hogy 54 ezer saját részvényt vásárolt a tőzsdén keresztül a Slovintegra–Slovbena részvényesi csoporttól, részvényenként 15 500 forintos átlagárfolyamon.
Az OTP ára 95 forintot drágult, főként annak a hírnek köszönhetően, hogy a Wall Street Journal tegnapi számában megjelent írás a pénzintézet délkelet-európai terjeszkedési lehetőségeiről írt. A Marton Dunai névvel jegyzett cikk rámutat, hogy a bankok nagy lehetőséget látnak Délkelet-Európában, ahol számos ország törekszik az európai uniós tagságra. Az MTI–Eco a cikk kapcsán több elemzőt is megkérdezett az OTP akvizíciós lehetőségeiről, és egyhangúlag olyan választ kapott, hogy az OTP képes arra, hogy a riválisokkal szembenézve terjeszkedjen a balkáni térségben.
A tegnapi kereskedés során a Matáv ára két forinttal gyengült, míg a Richter kurzusa változatlan áron zárt. A kis forgalmú papírok sorából az FHB 100, az Egis 420, az Antenna Hungária 90 forinttal erősödött. Meglepetésre a kárpótlási jegy 40 forinttal drágult, 396 darabos kötés mellett. Több mint 4,6 százalékot növekedett a Zalakerámia kurzusa is, a csempegyártó részvényeit vélhetőleg spekulatív árfolyamtényező húzta fel 1900 forintra.
Jelentős növekedési potenciál tükröződött az ázsiai és az európai indexekben reggel. Tokióban a Nikkei 225 index 0,45 százalékot erősödött, ezzel a szigetország árfolyammutatója megközelítette a 12 ezer pontos határvonalat. Az európai parketteken reggel határozott, majd egyre lankadó optimizmus jelentkezett. A német DAX hektikus ingadozásával 0,38 százalékkal emelkedett. A harminc vezető német társaságot magába foglaló indexre nem gyakorolt jelentős hatás a hír, hogy márciusban még nem élénkült meg kellően a német gazdaság. Az autópiac az idei év harmadik havában nem lendült fel, az eladások egy százalékkal csökkentek. A feldolgozóipari megrendelések februári adatai is a várt kétszázalékos visszaeséssel szemben 2,6 százalékkal csökkentek. Nem volt túl határozott zárás előtt az FTSE emelkedési irányvonala sem, bár az elemzők a tegnapi nap során a nyersolaj árának csökkenése miatt nagyobb áremelkedést vártak. Pozitív irányba nyitott a Wall Street is, főként miután kiderült: már nyolc hónapja bővülnek az amerikai olajkészletek. Az amerikai energiaügyi hivatal adatai szerint a múlt héten az amerikai olajtartalék 2,4 millió hordóval, 317,1 millióra bővült, meghaladva a szakértők által várt 2,2 millió hordós emelkedést. A múlt héten az amerikai olajtartalék 2002. június óta a legmagasabb szinten volt.
Mi történt 2024-ben, ami megváltoztatja Magyarország jövőjét?