Újabb NATO-intés

Egy konfliktus esetén még a NATO-csapatok gyors fogadása is kérdéses Magyarországon a Magyar Honvédség jelenlegi helyzete miatt – derül ki egy NATO-dokumentumból. A honvédelmi tárca államtitokra hivatkozva nem nyilatkozik a konkrét befogadó erőkről, de állítja: megoldott a szövetségesek nemzeti támogatása.

2005. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kérdésessé válhat a NATO csapatainak és anyagainak gyors és zökkenőmentes fogadása a Magyar Honvédség jelenlegi állapota miatt egy konfliktus esetén Magyarországon – derül ki a szövetség szakértőinek bizalmas elemzéséből. A Honvédelmi Minisztérium (HM) költségvetésének több mint százmilliárd forintos megcsonkításából adódóan a dokumentum szerint az ide érkező szövetséges egységek nehezen érhetik el a teljes harci készenlétet, és a mozgásuk is körülményesen biztosítható, mert a magyar hadsereg nem rendelkezik önálló katonai rendőrszázaddal (MP) és légi szállításban is rászorul más országok támogatására.
Bocskai István, a HM szóvivője államtitokra hivatkozva nem nyilatkozott arról, hogy Magyarország veszélyeztetése esetén hová érkezhetnek a NATO-csapatok, hány katonát tudunk fogadni, és hány fős logisztikai támogató egységet tudunk biztosítani számukra. Állította azonban: az úgynevezett nemzeti befogadó támogatásra felkészült Magyarország.
*
Bocskai megjegyezte: amivel egy-egy ország nem rendelkezik az egységek fogadásához, azt a NATO-nak kell biztosítani. Mint elmondta, a szövetség javaslatára a gazdasági, a belügyi és a honvédelmi tárca már a NATO-tagságuk első napjára közösen elkészített egy központi adatbázist, amely alapja lett egy úgynevezett képességkatalógusnak.
A NATO ebből választhatja ki, hogy mire tart igényt, ha Magyarországra telepíti az alakulatait. Ez a katalógus tartalmazza többek között az egyes igénybe vehető közintézmények, kórházak, utak, repülőterek listáját, de az iratok konkrét tartalma szigorúan titkos információnak számít. A képességek listája alapján elkészített titkos műveleti tervnek megfelelően hoznak létre munkacsoportokat a magyar hadseregben a NATO-csapatok támogatására. Információink szerint azonban a logisztikai támogató- egységeket csak egyes más rendeltetésű magyar alakulatokból kiemelve tudja biztosítani a honvédség, ahogyan a katonai rendőröket is, és jelenleg a szövetségesek mozgását sem tudják hatékonyan irányítani a korábban felajánlott NATO-kompatibilis informatikai és kommunikációs hálózat hiánya miatt.
Ezzel kapcsolatban Bocskai kijelentette: a szövetségesek egységeinek szabad közlekedését a rendőrség biztosítja a Belügyminisztérium irányításával, azt viszont elismerte, hogy egyelőre még csak folyamatban van az informatikai rendszer kialakítása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.