Nem vetette el a kormány, hogy a Zengőn építse meg a harmadik magyarországi NATO-radarállomást – ismerte el lapunk tegnapi cikkére reagálva Batiz András kormányszóvivő. Ugyanakkor cáfolta azt, hogy létezne ilyen irányú előterjesztés. Úgy fogalmazott: a honvédelmi miniszter alaposan megvizsgálja a Zengőt, mivel többek között a Zengő-bizottság jelölte meg a hegyet mint alkalmas helyszínt. – Ezt két hónapja már maga Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is elmondta azzal a kitétellel, hogy az eredeti feltételekkel nem épülhet meg a lokátor – tette hozzá a szóvivő.
Lapunk tegnapi számában számoltunk be arról, hogy egy Gyurcsány Ferenc által is aláírt határozattervezet szerint a környezetvédők és a civil szervezetek tiltakozása ellenére a kormány még mindig a Zengőt tekinti a NATO-radarállomás elsődleges helyszínének. A birtokunkba került dokumentum szerint a kivitelezést legkésőbb 2006-ban kívánják megkezdeni. – Ha a miniszterelnök a Magyar Nemzetben ismertetett határozatot fogadja el, akkor kétarcú politikát folytat, hiszen nemrég éppen ő döntött úgy, hogy a Zengő hegyre tervezett radar helyszínét felül kell vizsgálni – közölte lapunkkal Herbert Tamás, a Civilek a Zengőért Mozgalom (CZM) vezetője. Tegnap a CZM és a Greenpeace azt tudatta: minden lehetséges eszközzel megakadályozzák, hogy a Zengőn lokátor épüljön. Mint ismert, a zöldek és a környéken élők eddig is élőlánccal és folyamatos jelenléttel érték el, hogy a hegyen ne jelenhessenek meg a munkagépek.
Az eredeti tervek szerint mintegy 300 fát kívántak kiirtani a beruházás miatt. A Zengő hegy azonban a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet része, és 1977 óta védett természeti terület. Információink szerint a Zengőn ismét talajmechanikai vizsgálatot kívánnak elvégeztetni, mert a lokátor kisebb elemeit lánctalpas járművekkel szeretnék felszállíttatni a hegyre, a nagyobb alkatrészeket pedig helikopterekkel és csillés felvonók segítségével, hogy ne kelljen utat építeni.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében