Valóban létezik a zengői terv

A környezetvédők és a civil szervezetek ismét a Zengő hegyre vonulnak, ha a kormány úgy dönt, hogy NATO-lokátort építtet a csúcsra. A kormányszóvivő elismerte, hogy nem mondtak le a zengői beruházásról. Az új tervek szerint lánctalpas eszközökkel, felvonókkal és helikopterekkel vinnék véghez az építkezést.

2005. 04. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem vetette el a kormány, hogy a Zengőn építse meg a harmadik magyarországi NATO-radarállomást – ismerte el lapunk tegnapi cikkére reagálva Batiz András kormányszóvivő. Ugyanakkor cáfolta azt, hogy létezne ilyen irányú előterjesztés. Úgy fogalmazott: a honvédelmi miniszter alaposan megvizsgálja a Zengőt, mivel többek között a Zengő-bizottság jelölte meg a hegyet mint alkalmas helyszínt. – Ezt két hónapja már maga Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is elmondta azzal a kitétellel, hogy az eredeti feltételekkel nem épülhet meg a lokátor – tette hozzá a szóvivő.
Lapunk tegnapi számában számoltunk be arról, hogy egy Gyurcsány Ferenc által is aláírt határozattervezet szerint a környezetvédők és a civil szervezetek tiltakozása ellenére a kormány még mindig a Zengőt tekinti a NATO-radarállomás elsődleges helyszínének. A birtokunkba került dokumentum szerint a kivitelezést legkésőbb 2006-ban kívánják megkezdeni. – Ha a miniszterelnök a Magyar Nemzetben ismertetett határozatot fogadja el, akkor kétarcú politikát folytat, hiszen nemrég éppen ő döntött úgy, hogy a Zengő hegyre tervezett radar helyszínét felül kell vizsgálni – közölte lapunkkal Herbert Tamás, a Civilek a Zengőért Mozgalom (CZM) vezetője. Tegnap a CZM és a Greenpeace azt tudatta: minden lehetséges eszközzel megakadályozzák, hogy a Zengőn lokátor épüljön. Mint ismert, a zöldek és a környéken élők eddig is élőlánccal és folyamatos jelenléttel érték el, hogy a hegyen ne jelenhessenek meg a munkagépek.
Az eredeti tervek szerint mintegy 300 fát kívántak kiirtani a beruházás miatt. A Zengő hegy azonban a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet része, és 1977 óta védett természeti terület. Információink szerint a Zengőn ismét talajmechanikai vizsgálatot kívánnak elvégeztetni, mert a lokátor kisebb elemeit lánctalpas járművekkel szeretnék felszállíttatni a hegyre, a nagyobb alkatrészeket pedig helikopterekkel és csillés felvonók segítségével, hogy ne kelljen utat építeni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.