Kiürítik a honvédségi raktárakat

Kitisztítják a honvédség raktárait, minden felesleges eszközt eladnak. Marcaliban például csaknem négyszáz használaton kívüli teherautón adnak túl. A befolyt pénzből pedig megsemmisítik a maradékot. Csak a rakéták megsemmisítési költségeit hatmilliárd forintra becsülik.

2005. 05. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Év végéig a Magyar Honvédség nyolc raktárbázisát kívánják felszámolni, mert évente százmilliókba kerül a fenntartásuk – jelentette be a hadsereg feleslegessé vált eszközeinek kezelésével foglalkozó miniszteri biztos tegnap. Gömbös János közlése szerint elsőként a marcali raktárt kívánják kiüríteni, ahonnan közel négyszáz használaton kívüli teherautót adnak el magáncégeknek, meghívásos pályázattal. Az év végéig a Honvédelmi Minisztérium (HM) tervei szerint a marcali mellett bezárják a Pápán, Szentkirályszabadján, Bugyin, Felcsúton, Devecserben, Recsken és Budafokon található raktárakat is.
Az itt tárolt felesleges anyagok és eszközök nagy részét értékesíteni szeretnék, a befolyt pénzt pedig azoknak a felszereléseknek a megsemmisítésére fordítják majd, amelyeket nem lehet eladni – állította Gömbös János. Tájékoztatása szerint összesen több mint 42 ezer tonnányi lejárt szavatosságú lőszert tárolnak, illetve mintegy 47 ezer, különböző típusú légvédelmi és páncéltörő rakétát kell őrizniük, amelyeket már nem tudnak használni. Csak a rakéták megsemmisítési költségeit hatmilliárd forintra becsülik.
A következő hetekben közbeszerzési pályázatot írnak ki 600 tonnányi akkumulátorra, 300 tonnányi gumihulladékra és 600 tonnányi vegyes elektromos hulladékra is, és el kívánnak adni több mint 4,5 millió már nem használható ruházati anyagot. Úgy tudjuk, a veszélyes hulladéknak számító anyagok szakszerű megsemmisítése óriási kiadást jelentene a HM számára, ezért a szaktárca célja az, hogy eladja az akkumulátorokat és a gumiabroncsokat. A gumiköpenyeket például az elképzelések szerint az egyik legnagyobb hazai autópálya-építő cég részvételével alapított társulás használná fel gumiőrleményként, vagy égetné el egy Kelet-Magyarországon felépítendő erőműben.
Mint ismert, a költségvetési törvény 2005-ös módosítása lehetővé teszi, hogy az ÁPV Rt. helyett az értékesítést a tárca saját hatáskörében végezze el, így a pályázatok elbírálása a minisztériumhoz került.

Értékesített roncs vadászgépek. Egy hadiipari cégnek értékesítette az ÁPV Rt. a légierő hadrendből kivont, szovjet Szuhoj–22-es repülőgépeit – közölte tegnap Gömbös János miniszteri biztos. Ezekből a gépekből 10-12 darabbal rendelkezett a honvédség, de szakértők szerint a járművek legfeljebb alkatrészenként adhatók tovább. Úgy tudjuk, korábban több érdeklődő volt már a repülőkre, például Vietnamból, de külföldre nem lehetett eladni ezeket az orosz gyártó engedélye nélkül. Az ÁPV Rt. már korábban értékesített több, a hadrendből kivont vadászrepülőgépet is. A honvédség bázisain már csak három MiG–23-as és 51 MiG–21-es repülőgép található.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.