Mégsem indul újra a víziszárnyasüzem

2005. 08. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábbi sajtóhírekkel ellentétben augusztustól mégsem tudja újraindítani a nyírgelsei Nyírségi Szárnyas Kft. termelését a felszámoló, mert ehhez 1,2 milliárd forint kellene, ami nem áll rendelkezésre, újabb hitel felvételéhez pedig nem járul hozzá a cég legnagyobb hitelezője, a Raiffeisen Bank. A cég által kihelyezett libák felvásárlására a Carnex-csoporthoz tartozó Merian Orosháza Rt. tett ajánlatot a termelőknek, ám azt nem mindenki fogadta el – tudta meg a lapunk.
A hírt Kozsla László felszámoló megerősítette, s elmondta, hogy a kacsa és liba feldolgozására szakosodott vágóhíd jelenleg a néhány tucat dolgozót foglalkoztató logisztikai részleg kivételével áll, újraindítására pedig csak akkor van esély, ha valaki bérbe veszi a feldolgozókapacitásokat. Erre legkorábban októberben kerülhet sor, ha a Merian Orosháza beváltja ígéretét, s valóban bérvágat a nyírgelsei gyárban. Addig még egy tevékenység beindulhat néhány tucat dolgozóval: ugyancsak a Merian Orosháza részére végezhetnek bércsomagolást, ha meg tudnak állapodni az orosházi céggel. A március óta álló üzem mintegy 250 dolgozójából eddig 38-nak mondtak fel, 130-an még állományban vannak, a többiek pedig más munkahely reményében maguktól távoztak.
A cég a már korábban felszámolás alatt álló Hajdú-Bét termelőire és piacaira alapozva a múlt évig eredményesen működött – 2004-ben még 1,9 millió libát és 2,7 millió kacsát vágtak le –, ám a burkolt állami támogatást élvező lengyel víziszárnyasok olcsóbban kerültek piacra, így a német vevők a magyar áru helyett azt preferálták. A piac szűkülése negatívan hatott az egész magyar víziszárnyas-vertikumra: míg tavaly 6,5 millió libát keltettek, addig az idén már csak ötmilliót.
A Nyírségi Szárnyas Kft.-t azonban nemcsak ez érintette negatívan, hanem a szociálliberális kormányzat politikája is, ami miatt hónapokkal később kapták meg a céget megillető 280 millió forintos áfa-visszatérítést – tudtuk meg Varga Ferenctől, a termeltetésért felelős tulajdonos ágazati igazgatótól. Tetézte a bajt, hogy a Toll Kft. egy nyolcvanmillió forintos követelés miatt felszámolást kezdeményezett az egyébként is mintegy 3,5 milliárd forintig eladósodott cég ellen, amely kénytelen volt elismerni fizetésképtelenségét, így a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság június 24-én jogerősen elrendelte a felszámolást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.