Korábbi sajtóhírekkel ellentétben augusztustól mégsem tudja újraindítani a nyírgelsei Nyírségi Szárnyas Kft. termelését a felszámoló, mert ehhez 1,2 milliárd forint kellene, ami nem áll rendelkezésre, újabb hitel felvételéhez pedig nem járul hozzá a cég legnagyobb hitelezője, a Raiffeisen Bank. A cég által kihelyezett libák felvásárlására a Carnex-csoporthoz tartozó Merian Orosháza Rt. tett ajánlatot a termelőknek, ám azt nem mindenki fogadta el – tudta meg a lapunk.
A hírt Kozsla László felszámoló megerősítette, s elmondta, hogy a kacsa és liba feldolgozására szakosodott vágóhíd jelenleg a néhány tucat dolgozót foglalkoztató logisztikai részleg kivételével áll, újraindítására pedig csak akkor van esély, ha valaki bérbe veszi a feldolgozókapacitásokat. Erre legkorábban októberben kerülhet sor, ha a Merian Orosháza beváltja ígéretét, s valóban bérvágat a nyírgelsei gyárban. Addig még egy tevékenység beindulhat néhány tucat dolgozóval: ugyancsak a Merian Orosháza részére végezhetnek bércsomagolást, ha meg tudnak állapodni az orosházi céggel. A március óta álló üzem mintegy 250 dolgozójából eddig 38-nak mondtak fel, 130-an még állományban vannak, a többiek pedig más munkahely reményében maguktól távoztak.
A cég a már korábban felszámolás alatt álló Hajdú-Bét termelőire és piacaira alapozva a múlt évig eredményesen működött – 2004-ben még 1,9 millió libát és 2,7 millió kacsát vágtak le –, ám a burkolt állami támogatást élvező lengyel víziszárnyasok olcsóbban kerültek piacra, így a német vevők a magyar áru helyett azt preferálták. A piac szűkülése negatívan hatott az egész magyar víziszárnyas-vertikumra: míg tavaly 6,5 millió libát keltettek, addig az idén már csak ötmilliót.
A Nyírségi Szárnyas Kft.-t azonban nemcsak ez érintette negatívan, hanem a szociálliberális kormányzat politikája is, ami miatt hónapokkal később kapták meg a céget megillető 280 millió forintos áfa-visszatérítést – tudtuk meg Varga Ferenctől, a termeltetésért felelős tulajdonos ágazati igazgatótól. Tetézte a bajt, hogy a Toll Kft. egy nyolcvanmillió forintos követelés miatt felszámolást kezdeményezett az egyébként is mintegy 3,5 milliárd forintig eladósodott cég ellen, amely kénytelen volt elismerni fizetésképtelenségét, így a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság június 24-én jogerősen elrendelte a felszámolást.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását