Digitális alapokra helyezi a bankrablások elleni védekezést a Bankszövetség és az ORFK – derült ki a tegnapi közös tájékoztatón. A két szervezet egységes, számítógépes távfelügyeleti rendszer kidolgozásában és bevezetésében állapodott meg, amelyhez bármelyik pénzintézet csatlakozhat.
Az ORFK bűnmegelőzési osztályának vezetője, Csendes László alezredes elmondta, hogy négy fő terület modernizálására tettek javaslatot. A technikai részben a kamerák elhelyezkedésének módozatait vették számba. Lehetőség van ugyanis azok elrejtésére, így a támadó nem tudja az eszközt manipulálni. Hangsúlyozták a biztonsági őrök megelőző szerepét is. Szóba került, hogy az őrök fegyverrel vagy anélkül teljesítsenek-e szolgálatot, illetve látható vagy nem látható helyen tartózkodjanak a bankban. Felvetődött, hogy a pénzintézeteknél nem egyformán működik a távfelügyeleti rendszer, s a riasztásokat a rendőrök sem kezelik egységesen. Célszerű volna, ha a páncélszekrény időzára akkor is működésbe lépne, ha bekapcsol a támadásjelző – fűzte hozzá az alezredes.
Fialka György, a Budapest Bank biztonsági igazgatója szerint a Bankszövetség több nehézséget is tapasztalt a rendőrséggel való együttműködésben. Ez többnyire a bankbiztonsági törvény hiányának tudható be, amelynek megalkotása a móri tragikus bankrablás után került napirendre. A jogszabály azóta sem készült el – jegyezte meg a szakember. A jövőben életbe lépő távfelügyeleti rendszerről szólva elmondta: elektronikusan feldolgozzák a bankfiókok adatait, és az így kialakított adatlapot a rendőrségi ügyeletre továbbítják. Arra a kérdésünkre, hogyan ellenőrzik a nemegyszer a bankrablások tippadójaként is szereplő biztonsági őröket, Fialka György elmondta: amerikai minőségbiztosítási rendszer segítségével szűrik őket. Előfordult olyan eset, amikor a Budapest Bank szerződést bontott a biztonsági céggel munkatársai képzetlensége miatt – hangsúlyozta Fialka.
Komáromi Endre ezredes, az ORFK közbiztonsági főosztályának vezetője közölte: egységes számítógépes fogadófelületet szeretnének kialakítani minden rendőrkapitányság ügyeletén, első körben a megyei kapitányságokon. Ehhez kapcsolódna a bankok számítógépes rendszere, amely tartalmazná a pénzintézet megközelíthetőségét, a hely alaprajzát, a kijáratokat, a kamerák képét. Így a helyszínre érkező rendőröket az ügyeletes arról is tájékoztatni tudná, hányan követték el a rablást, milyen ruházatban, merre távoztak.
Két eset egy napon. Miközben a rendőrség és a bankbiztonsági szakemberek tárgyaltak, addig Tabon egy ismeretlen férfi fegyverrel kirabolta az egyik bank fiókját. A tettes elmenekült. Ez volt az idén a tizenegyedik ilyen támadás az országban. Diósgyőrött egy pénzintézet biztonsági őre lőtte meg magát véletlenül szolgálati fegyverével. A férfi elvesztette az egyik ujjpercét. (HP)