Ma már felkelhetett ágyából az az infarktusos férfi, aki csütörtökön őssejtkezelésen esett át. Amint arról tegnapi lapszámunkban hírt adtunk, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában (DEOEC) Édes István kardiológus profeszszor vezetésével Magyarországon most először juttattak vissza saját csontvelejéből nyert CD34+ típusú, speciálisan a szívizom felépítésére alkalmas őssejteket akkut infarktusos szívbe. A kezeléstől azt remélik, hogy segítségével csökkenthető, illetve megelőzhető a hazánkban vezető haláloknak számító szívelégtelenség kialakulása.
– Ezt a terápiát nem lehet minden betegen elvégezni, de nincs is rá szüksége mindenkinek – tájékoztatott Édes István kardiológus professzor. – Aki infarktusa után spontán javul, azt felesleges kitenni katéterezésnek. Azon a betegen pedig, akinek őssejtszáma nem éri el az egymilliót, megint csak nem érdemes elvégezni a kezelést, mert nem tapad meg elegendő számú sejt a szívben. Az augusztus 20-án infarktussal beszállított fiatalembernek szerencséje volt, bár állapota nem javult kielégítően, őssejtjeinek száma kiugróan magas, több mint ötmillió volt. Ezért úgy ítéltük meg, esetében jó eséllyel alkalmazhatjuk a szívizomsejtek újjáépítésével kecsegtető terápiát. Azért fogalmazok így, mert minimálisan fél év kell ahhoz, hogy diagnosztizálni tudjuk a tényleges eredményt – hangsúlyozta a professzor, aki óv attól, hogy az ígéretes eljárástól bárki is csodát várjon.
Az őssejtterápián átesett 28 éves fiatalember, ha csodát nem is remél, nagyon bízik a kezelés eredményességében. Annál is inkább, mert láthatóan jó állapotban van, ránézésre senki nem mondaná meg, milyen súlyos, majdnem végzetes infarktust szenvedett el. Orvos élesztette újra.
– Nem emlékszem semmire, csak a kórházban tudtam meg, hogy a focipályán összeestem – idézte fel a történteket R. S., aki szívrohama előtt a huszonéves fiatalemberek szokásos életét élte. – A korábbi néhány hónapban sem éreztem semmi különöset, legfeljebb annyit, hogy a szokásosnál gyakrabban voltam minden ok nélkül rosszkedvű, meg néha szorított a mellkasom – fűzte hozzá, és azt is elmondta, hogy nemcsak az édesanyja, a menyasszonya is bejön hozzá minden nap.
És ez jó, nagyon jó. Sokkal jobb, mint egy évvel ezelőtt, amikor nem volt senkije, és amellett, hogy rengeteget dolgozott, sokat dohányzott és éjszakáról éjszakára a szórakozóhelyeket járta.
A fiatalember most az intenzív osztályon fekszik, amiről egyik ismerősöm a minap tréfásan megjegyezte: ez a legjobb hely a világon, itt ugyanis mindig figyelnek az emberre. Ez igaz is, R. S. ágya körül rendszeresen két-három orvos sürög-forog. Köztük van Kristóf Éva adjunktus, az intenzív osztály vezetője is, akitől megtudtuk, hogy az utóbbi években ijesztő mértékben nő a huszonéves infarktusos betegek száma, sőt arra is volt már példa, hogy 17 esztendős fiatalt hoztak be igen súlyos állapotban.
– Fiatal infarktusos betegünk sajnos hetente van, különösen vizsgaidőszakban nagy a számuk – avatott be a döbbenetes statisztikába az adjunktusnő. – Egy jogászhallgató nemrégiben egy vizsgája előtt került hozzánk életveszélyes állapotban. Kiderült, napok óta nem aludt, kávéval és cigarettával tartotta ébren magát. Mindezzel a végletekig fokozta a vizsga miatti stresszt, ami önmagában is jelentős tényező az infarktus kialakulásában. Mindez oda vezetett, hogy bár egyetlen erében sem volt szűkület, mégis infarktust kapott. Ez még a szűkületes eseteknél is nehezebb helyzet elé állítja a kezelőorvost, hiszen nem tudhatja, milyen szervi oka van a szívben lejátszódó katasztrófának – magyarázta a doktornő. Aztán hozzáfűzte: az orvos, bár tisztában van azzal, hogy a munkahely elvesztése, a sikertelen vizsgától való félelem, vagy bármi egyéb, megoldhatatlannak tűnő gond mind hozzájárul a szívinfarktusban nagy szerepet játszó stressz kialakulásához, orvosként ezek megelőzésében nem tud segíteni.
Regenerálódhat a szívizom. Az őssejtterápiás kísérletek Magyarországon nemcsak Debrecenben folynak. A komoly eredményekkel kecsegtető eljárást több helyen, így Budapesten is tesztelik, ám a debrecenihez hasonló megoldást eddig máshol még nem alkalmazták. Ennek lényege, hogy nem alacsony őssejttartalmú keveréket használnak, hanem nagy tisztaságú, speciálisan a szívizom felépítésért „felelős” CD34+ névre keresztelt őssejteket juttatnak be egy miniballonban katéterrel az elhalt szívizmokba úgy, hogy egy-két percre le is zárják a beteg koszorúeret. Ezzel megakadályozzák, hogy a véráram még a megtapadás előtt elvigye az őssejteket a kezelendő területről. Így érhető el, hogy a bejuttatott őssejtek egyharmada megtapadjon, és hozzákezdjen az elhalt szívizmok újjáépítéséhez.