Csordultig tele a Balaton medre

Vannak, akik továbbra is vitatják a Balaton vízszintcsökkentésének szükségességét, ám a szakemberek azzal érvelnek: túlcsordulhat a tó, és betörhet a víz a déli oldal közvetlen part menti ingatlanjaiba, ha időnként nem nyitják meg a Sió-zsilipet.

2005. 10. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három éve 40, 2003 októberében 25, egy év multán 60, idén szeptember végén pedig 111 centimétert mutatott a balatoni vízmérce. Mivel ez utóbbi, a sokéves átlagnál 20 centivel magasabb vízállás veszélyezteti a Balatonboglártól délnyugatra fekvő települések part menti ingatlanjait, a vízügyesek váltig állítják, időnként meg kell nyitni a „Balaton csapját”. Lapunk úgy értesült: november végéig száz centiméterre kell csökkenteni a tó vízállását.
Szeptember elseje óta 7,5 millió köbméter vizet csorgattak le a tóból, ám miután a Balaton vízszintje ennek ellenére is emelkedett, a múlt hét közepén ismét megnyitották a Sió-csatorna kapuját. Ezt a szakemberek azzal indokolták: meg kell előzni, hogy majd a tó jege kárt tegyen a partvédő művekben és a hajókikötőkben. A vízeresztést állítólag úgy szabályozzák, hogy az olvadások után, tehát előreláthatóan jövő márciusban 115 centi magasan álljon a víz a tómederben. A Balaton átlagos vízmélysége akkor 363 centiméter lesz. Mivel a Sió-csatorna öt éven át alig kapott vizet, medrének alján helyenként kisebb erdők nőttek ki. Ezeket sürgősen el kell tüntetnie Balatoni Vízügyi Kirendeltségnek, mert csak a medertisztítás után lehet megbízhatóan tesztelni: mennyi vizet bír el a csatorna.
Ami pedig a déli parti ingatlantulajdonosok „árvízveszélyérzetét” és részükről is a tó eresztésének igenlését illeti, nos, vannak, akik azzal érvelnek: a helyhatóságoknak az 1950-es és 60-as években sem szabadott volna megengedniük, hogy közvetlenül a vízpartra épüljenek nyaralóházak. Még kevésbé szabadott volna szemet hunyni az engedély nélküli feltöltések felett. Merthogy a Balaton vize elsődlegesen azokon át szivárog be a nyaralók udvarára meg a lakásokba.
Tudósok egy csoportja a tó lecsapolása helyett korábban a Fonyód és Balatonmária közti Nagyberek rehabilitációját és feltöltését javasolta, víztartalékot képezve a szárazabb időszakokra.



Omlásveszély Fonyódnál. Az elmúlt hetek esőzése következtében ismét megmozdult a Fonyód és Bélatelep közötti magas löszfal, amely nem csak több lakóházat veszélyeztet, de a 7-es főúton közlekedőket is fokozott elővigyázatosságra inti. Becslések szerint egymilliárd forintra lenne szüksége Fonyód önkormányzatának a löszfal stabilizálásához, ám a város polgármestere, Miseta István első lépésként egy kétszázmillió forintos belügyminisztériumi gyorssegélynek is örülne. Megelőzendő a partomlást két éve már több fát kivágtak a löszfal legveszélyesebb területéről, ám úgy tűnik, a talajból kioldódó mész által hátrahagyott homok továbbra is labilissá teszi a fonyódiaknak megannyi bosszúságot okozó magas falat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.