A Titanicra emlékeztető magyar gazdaság

2005. 11. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Konjunktúra fórumot rendezett a minap a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara a jövő évre várható gazdasági kilátások és feltételek alakulásáról. A szakmai rendezvény résztvevői megerősítették: a magyar a német gazdasággal párhuzamosan „működik”, vagyis ha jól megy Berlinben, fut a szekér Budapesten is, hiszen a legnagyobb kereskedelmi partnerünk és felvevőpiacunk – dacára az évek óta tartó recesszív környezetnek – Németország. Ugyanakkor a meghívott felek – a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és Pénzügyminisztérium (PM) – a fentieken túl csak az infláció mértékében és a gazdasági bővülés ütemében jutottak hasonló álláspontra. Molnár Albert, a pénzügyi tárca politikai államtitkára és Adamecz Péter, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke szerint a drágulás 2006-ban 2 százalék körüli szintre csökken, eközben a gazdasági bővülés lendülete eléri a négy százalékot. Ugyanakkor a PM és az MNB eltérően prognosztizálja a növekedés szerkezetét. Molnár úgy tartja, hogy jövőre 2006-ban a gazdaság továbbra is egészséges növekedési szerkezetben bővül majd. A jövő évi folyamatok „motorja” a kivitel lesz, továbbá a vállalati beruházások serkentik a bővülést. A PM államtitkára utalt rá: miközben Magyarországnak a fenntartható növekedési pályán kell maradnia, addig az államháztartási hiányt is mérsékelni kell ahhoz, hogy 2010-ben hazánk bevezethesse az eurót.
Szerinte a magyar gazdaság most „normális pályán van”, s fejlettségi szintjéhez képest elérte az árstabilitást.
A szóban forgó kettős kihívás egy választási évre esik. Akárhogyan is alakul, elkerülhetetlen, hogy hamarosan először kisebb, majd nagyobb kiigazítást hajtsanak végre a központi büdzsében. Az államtitkár ennek kapcsán kiemelte: a 2006-os év a költségvetési intézmények fogyókúrája lesz. Molnár még részletezte, hogy számításaik alapján 2006-ban a belföldi felhasználás 4 százalék lesz, s a lakossági fogyasztás 3,5 százalékon „megreked”. A pénzügyi tárca várakozásai szerint a beruházási ütem 6-8 százalékon realizálódik. A kivitel és a behozatal 10-12 százalékkal növekedhet majd. A térségi adóverseny kapcsán Molnár megjegyezte azt is, hogy ezen a területen „nem lesz vezető szerepe Magyarországnak”. Végezetül hozzátette: a kiélezett politikai helyzet miatt átfogó, egyfajta pártpolitikai kiegyezésen alapuló adóreformra jelenleg nincs mód.
Másként látja az MNB. Adamecz Péter alelnök úgy tartja, a vállalati és költségvetési beruházások az idei szinthez képest jóval visszafogottabban növekednek. Előrejelzéseik szerint 2006-ban a lakossági fogyasztás „táplálja” a nemzetgazdaságot. Olyannyira, hogy jövőre az import jobban bővül majd, mint a kivitel. Olyan ágazatok mint például a piaci szolgáltatások, vagy az építőipar lelassulnak – tette hozzá Adamecz, aki szerint a feldolgozóipar a legjobb esetben is stagnál. Ám kedvezőtlenül alakul a munkaerőpiac helyzete is: miután 2006-ban a munkaadók diktálják majd a feltételeket, a munkanélküliségi ráta 7,5 százalékra ugorhat fel. A fentiekkel együtt a bruttó bérnövekedést az MNB 7,5 százalékra prognosztizálja a versenyszférában. Viszont jó hír, hogy a termelékenység 4 százalékkal javulhat. Ugyancsak kedvező jel, hogy a lakossági megtakarítások kissé növekedhetnek. Ami azonban aggasztó, az a költségvetés helyzete: az MNB szerint a büdzsé 2006-ban is pazarló lesz: az idei GDP-arányos 9,5 százalékos deficit helyett 2006-ban 10,5 százalékos hiányt mutat. A nemzeti bank alelnöke szerint a magyar gazdaság pozíciója kezd a Titanicra emlékeztetni, azonban még nem tudni, hogy mikor ütközünk össze a jégheggyel.

Éledező konjunktúra. Németország gazdasági konjunktúrája 2006-ban nagyobb lendületet vehet, a Német Ipari és Kereskedelmi Kamarák Szövetségének felmérése alapján 2006-ban 1,5 százalékos gazdasági növekedésre lehet számítani. A vizsgálatba vont német cégek 23 százaléka számít javuló és 57 százalékuk változatlan üzletmenetre, míg romló gazdasági kilátásokról 20 százalékban számoltak be. Megállapítható, hogy a német gazdasági konjunktúra leküzdötte gyengélkedését. Az elemzés eredménye alapján 2006-ra a kivitel érzékelhető élénkülése várható, amely a beruházások kisebb mértékű élénkülésével párosulhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.