Felejtsük el a pályázatokat...

Somogyban is felszámolnák a cigány telepeket, hogy mind kevesebb legyen a romapanasz, és minél ritkábban hangozzék el a cigánysággal kapcsolatban a szegregáció kifejezés, ám úgy tűnik, a fóliatetős kunyhóban élő, sokgyerekes roma családok helyzetének javítására hozott kormányzati intézkedések többsége már a célba érés előtt elhal. Így van ez a hosszú nevű minisztérium, az ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi tárca roma telepek megszüntetésére irányuló, kiváltképp szép jövőt ígérő felhívásával, a Lakhatási és szociális integrációs modellprogram pályázattal is. „Modellkedett” volna a jobb lakhatási körülmények reményében több somogyi roma telep is, ám közülük csak az ötszáz lelkes, észak-somogyi Táska község pályázata jutott el a csúcsig. A Balaton közeli falu önkormányzata és cigány közössége azt remélte: felszámolhatják a jórészt putrikból álló telepet, ám odafönn keresztülhúzták a számításaikat. – Felejtsük el ezeket a pályázatokat! – mondta bosszúsan a minap Gadányi István, Táska polgármestere. Majd amikor a sikertelen pályázataikról folytatott beszélgetésünk végeztével elköszöntem tőle, utánam szólt: – Nézzen be a telepre, az mindent elárul a hazai romák helyzetéről.

2005. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valójában négy éve fogtunk bele a telepfelszámolás előkészítésébe, mert úgy láttuk: az ott élő romák önmaguk nem képesek javítani helyzetükön. Táska ötszáz lakójának egyötöde cigány, ötvennégyen a falu határában lévő telepen élnek putriban, fóliatetős kunyhóban, romos épületben. El kell vinni őket onnan – döntött a képviselő-testület. Egy 1,7 hektáros, önkormányzati tulajdonban lévő területet belterületbe vontunk, és elkészíttettünk 6,5 millió forintért egy roma lakásokat magába foglaló tervet. Tizenegy házat építettünk volna, 35-40, illetve 50-60 négyzetméteres lakásokkal. Ezekbe szerettük volna beköltöztetni a telep 54 lakóját. A precíz tervre az esélyegyenlőségi tárca is felfigyelt, és ezért hívtak meg bennünket egy szociálisbérlakás-pályázatra – kezdte a pályázati kudarc előzményeinek ismertetését Gadányi István polgármester. Majd arról beszélt, hogy bár a pályázatukat forráshiányra hivatkozva elutasították, s ezzel a falu meg a roma közösség megkapta az első pofont, várták az újabb lehetőséget.
– Miután megjelent a szépen hangzó Lakhatási és szociális integrációs modellprogram című pályázat, úgy gondoltuk, ez nekünk való. Negyvenkét önkormányzatot hívtak meg először a minisztériumba erre a pályázatra, majd huszonketten, végül pedig már csak kilencen maradtunk. Négy somogyi roma telep pályázott, ám csak mi nyertünk. Újra felcsillant a remény: minimum 80, maximum 170 millió forintot kaphattunk volna. Ennek egy része szociális bérlakásra, a másik része a szociális háló javítására kellett volna. Ám a 140 millióból 55 lett. Ennyi jutott – közölte a romaügyi államtitkár. Majd azt kérték tőlem, tíz percen belül döntsek: kell-e az 55 millió. Igent mondtam, ám miután Táska képviselő-testülete nemet mondott az igencsak megkurtított ajánlatra, odafönn azt mondták: konszenzus esetén ki lehet tolni a támogatás odaítélésének időpontját – folytatta a kudarc történetét a polgármester.
Gadányi István szerint a tervükkel az a baj, hogy az nem szünteti meg a szegregációt. Azzal ugyanis, hogy a roma telep az egyik helyről átkerül a másikra, azaz sorban és nem szétszórtan építenek roma lakásokat, megmarad a cigány népesség elkülönülése, kirekesztettsége. Az esélyegyenlőségi tárca Táskára vezényelt mentora azzal érvelt, hogy az egymás mellé épített roma házak nem segítették volna elő a cigányság integrációját. Ugyanúgy elkülönültek volna a többségi társadalomtól, mint a kunyhós, putris roma telepen – hangzott a szakértői vélemény, amellyel nem csak a képviselő-testület, de a romák sem értettek, értenek egyet.
– Vegyünk házakat a roma családok számára – javasolták bölcsen odafönn. Csakhogy a minisztériumban nem tudják, hogy a Balaton és a gyógyvizes Csisztafürdő közelében lévő Táskán az elmúlt tíz-tizenöt évben a németek meg a hollandok minden valamirevaló ingatlant, telket vagy házat megvásároltak. Fölverték az ingatlanárakat. Ha vennénk hárommillióért egy romos házat, ugyanannyit kellene rákölteni – mondja keserűen a polgármester. Majd megjegyzi: az esélyegyenlőségi tárca mentorát nem látják szívesen Táskán. Az egyik nekikeseredett roma azt mondta: ne jöjjön még egyszer ide, mert baja eshet.
– El vagyunk keseredve, mert beleéltük magunkat abba, hogy lakást kapunk. Nekem is jutott volna, bár én a faluban lakom. Ott, abban az egykori tejcsarnokban – mutat egy romos épületre Horváth Attiláné, a helyi romák szószólója. – Segítene az önkormányzat a telep nyomorúságának felszámolásában, de a pestiek keresztülhúzzák a tervünket. Miért lennénk kirekesztettek, ha egymás mellé épített házakban laknánk? – kérdezi szomorúan a fiatal roma asszony.
– Tudja, leginkább az bánt bennünket, hogy az illetékesek nem hiszik el: mi itt lenn is tudjuk, hogy mit kell, mit kellene tenni a romák oktatása, foglalkoztatása és szociális problémáik megoldása érdekében. Pályázatainkat a közelben lévő Marcali jól felkészült szociális szakembereinek a segítségével készítettük el. Állítom: a táskainál nem volt szakszerűbb, megalapozottabb pályázat. Mégis elutasították. Mondja meg, mit tehetünk ezek után.
A parlament emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottsága somogyi illetőségű elnöke, Szászfalvi László fideszes képviselő előtt sem ismeretlen a táskaiak kudarca. – Többször is tárgyaltam ez ügyben Göncz Kinga miniszter asszonnyal és Teleki államtitkárral is, de eredménytelen maradt az erőfeszítésem. Két dolog lehetséges: el sem olvasták alaposan a táskaiak pályázatát, mert nincs pénz a roma telepekre. Ha pedig elolvasták, akkor kérdezem: miután kétszer is igent mondtak rá, harmadjára miért utasították el. Duma, hogy van pénz a romák integrálódását és a szociális gondjaikat enyhítő feladatokra. Akárhova is nyúlnának a szerencsétlen emberek helyzetén változtatni szándékozó önkormányzatok, mindenütt pénzelvonási magyarázatokba botlanak.
Mindeközben az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztériumban úgy tudják, és lapunkkal közölték: miután a tárca elfogadta Táska 55 millió forintos pályázatát, a „szerződéskötés egyeztetés alatt van”.



Feszültséget is okoz a romatelep-felszámolási program. A cigányság áldatlan állapota társadalmi robbanáshoz vezethet, ha a kormány nem avatkozik be azonnal – figyelmeztetett a minap a parlamentben Farkas Flórián. A fideszes országgyűlési képviselő szerint két területen mindenképpen lépni kell. Az egyik a cigányok foglalkoztatási helyzetének javítása, a másik a lakhatási problémáik megoldása. A kormány elindította a cigánytelep-felszámolási programját, és biztosított 680 millió forintot a szociális lakhatási feltételekre, de ez komoly feszültséget okozott mind a cigányságon belül, mind pedig a romák és a nem romák között – mondta Farkas Flórián.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.