Van-e kiút az adósságcsapdából?

Nem csak az eurócsatlakozás feltétele az államháztartási hiány leszorítása; a deficit radikális mérséklése elengedhetetlen a további gazdasági növekedéshez. Egyetlen ország sem teheti meg hosszú távon, hogy lényegesen többet költ annál, mint amennyit megtermel, ez elkerülhetetlenül adósságspirálhoz vezet – állapították meg neves közgazdászok a Deák Ferenc Közéleti Klub rendezvényén.

2005. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Botos Katalin egyetemi tanár szerint nem az a fő probléma, hogy az úgynevezett GDP-arányos államadósság eléri vagy már meg is haladta az Európai Unió által meghatározott 60 százalékos, kritikus szintet, hanem az, hogy az adósság növekedése tendenciózus, s a szerkezetével is gond van. A szakember úgy tartja: óriási probléma az ikerdeficit, vagyis a magyar államháztartás és a folyó fizetési mérleg együttes hiánya. Bár az ázsiai országok lendületes bővülésének tulajdoníthatóan bőséges a likviditás, vagyis jócskán van pénz a globális hitelpiacokon, nagy kérdés, hogy hosszú távon fogják-e a finanszírozni – és milyen magas kamatszinten – a piacok a magyar államadósságot. Summa summarum: a jelenlegi ikerdeficit hosszú távon fenntarthatatlan. Ugyanakkor Botos Katalin részletezte azt is, hogy láthatók kedvező jelek is a magyar gazdaságban. Példaként említette, hogy csaknem 4 százalékkal bővül a GDP, s az első fél évben nőtt az export, és bővültek a beruházások.
Csaba László professzor kitért arra, hogy a magyarországi statisztikai kimutatások kezdenek egy társasjátékhoz hasonlítani. Éppen ezért az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző és elemző házának adatait elemezte a közgazdász, aki szerint aggasztó, hogy pár év leforgása alatt háromszorosára nőtt az államadósság. Az EIU számai szerint míg 2002-ben 35 milliárd dollárra rúgott az államadósság, tavaly már elérte az 59,6 milliárdot, jövőre pedig 78,5 milliárd dollárnyi adósságtengert prognosztizál a tekintélyes elemzési központ. A szakmában neves egyetemi tanár szerint jó jel, hogy növekszik az export, és az import alakulása is jelzi, hogy a magyar piac nem lebecsülendő Európán belül, de az összképet alaposan lerontják az egyensúlyi gondok. Csaba is utalt rá, hogy a folyó fizetési mérleg hiánya rendkívül magas, amelyet nem fedez a tőkebeáramlás szintje sem. Ebben a helyzetben a hiányt a rövid lejáratú külfölditőke-beáramlás finanszírozza, ami a nettó államadósság jelentős növekedéséhez vezet, illetve vezetett. A fórum résztvevői azt is megállapították, hogy ma jórészt azért finanszírozzák a piacok az országot, mert magas a kamatfelár.
Kopits György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának tagja azt hangsúlyozta, hogy a magas államadósság „sebezhetővé” teszi hazánkat. Ennek oka: Magyarország – uniós tagság ide, uniós tagság oda – még mindig feltörekvő piaci országnak minősül a globális pénzvilág szemében. Kopits szerint nagy gond, hogy hazánk állampolgárainak megtakarítási hajlandósága igen alacsony szintű, s a kormány sem ösztönzi a lakosságot. Sőt, a háztartások is adósságspirálba kerülnek – utalt a szakértő a devizahitelek elterjedésére.
Hogy összességében milyen a magyar gazdaság jelenlegi helyzete? Nos, a fórum résztvevői szerint az egyik legnagyobb a fent már említett probléma, hogy nincs belső megtakarítás. Sőt, a gazdaságban eluralkodott az a politika által is erősített hangulat, hogy most érdemes eladósodni. Márpedig így a gazdaság nagyon sérülékennyé válik. Bár ennek ellenére mégis élénkülnek a beruházások, ezzel szemben áll, hogy az államháztartás hiánya a duplája annak, ami finanszírozható, és számolni kell a forint kedvezőtlen hatásaival is.
Intő példaként említették a hozzászólók Latin-Amerikát és Kelet-Ázsiát. Miközben tény, hogy messze vagyunk még az Európai Unió átlagos színvonalától, a fejlett Nyugat-Európához képest itt még felettébb alacsonyak a fizetések, és semmi garancia nincs arra, hogy csak azért, mert az unión belül vagyunk, automatikusan növekednének. A szakértők a kormánynak a többi között azt rótták fel, hogy láthatóan nem tud mit kezdeni az államháztartás egyensúlyával. A sürgető infrastruktúra-fejlesztések finanszírozására a magántőke bevonása elméletileg kézenfekvő megoldás lenne, de sajnos nálunk ez kizárólag az államháztartási számok kozmetikázására szolgál. A klubesten még az is szóba került, hogy nagy a demográfiai veszély, hiszen elöregszik a lakosság, miközben az országnak folyamatosan versenyképesnek kell lennie: elengedhetetlen a növekvő teljesítmény, a GDP „kitermelése” – óriási járulékok, hatalmas közterhek mellett. Végezetül arra a kérdésre, hogy ki fizeti meg a rossz állami döntések árát, a válasz felettébb egyértelmű: mi, adófizetők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.