Egyik legszomorúbb következménye az elmúlt néhány év gyárbezárási hullámának, hogy számos magyar márka gyártását vitték el az országból. Különösen érzékenyen érintették a multik racionalizálási lépései a magyar édesipart, s azon belül is a csokoládégyártást. 2004 tavasza óta az olyan hungaricumokat, mint a Boci, a Piros mogyorós vagy a Sport szelet, már nem itthon gyártják.
A sort a Kraft Foods Hungária Kft. nyitotta 2004 januárjában, amikor bejelentette, hogy „portfóliójának korszerűsítése” során április közepétől megszünteti budapesti termelését, az utcára rak 320 embert, s egyúttal a Sport szelet és a Piros mogyorós gyártását Pozsonyba helyezi át. A cég szerint a „racionalizálásra” azért volt szükség, mert bécsi és pozsonyi gyárai félgőzzel üzemeltek. Ezen akcióra egy hároméves globális folyamat első lépcsőjeként került sor. Ennek során hatezer embert bocsátanak el, s húsz üzemet zárnak be.
Átszervezésre hivatkozott a Nestlé Hungária is, amikor bejelentette, hogy összevonja szerencsi és diósgyőri üzemét, s ezzel megszűnik magyarországi tábláscsoki- gyártása. A gyárösszevonás nem járt létszámleépítéssel, mert a szerencsi üzem az italporgyártás regionális központja lett, Diósgyőr pedig az üregescsokoládé-gyártás fellegvárává vált.
Varga Mihály: Jövőbeni munkámmal is Magyarország stabilitását és gyarapodását szolgálom