Disszidáltak a magyar csokoládék

K I V Á N D O R L Ó C É G E K É S T E R M É K E K

2006. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyik legszomorúbb következménye az elmúlt néhány év gyárbezárási hullámának, hogy számos magyar márka gyártását vitték el az országból. Különösen érzékenyen érintették a multik racionalizálási lépései a magyar édesipart, s azon belül is a csokoládégyártást. 2004 tavasza óta az olyan hungaricumokat, mint a Boci, a Piros mogyorós vagy a Sport szelet, már nem itthon gyártják.
A sort a Kraft Foods Hungária Kft. nyitotta 2004 januárjában, amikor bejelentette, hogy „portfóliójának korszerűsítése” során április közepétől megszünteti budapesti termelését, az utcára rak 320 embert, s egyúttal a Sport szelet és a Piros mogyorós gyártását Pozsonyba helyezi át. A cég szerint a „racionalizálásra” azért volt szükség, mert bécsi és pozsonyi gyárai félgőzzel üzemeltek. Ezen akcióra egy hároméves globális folyamat első lépcsőjeként került sor. Ennek során hatezer embert bocsátanak el, s húsz üzemet zárnak be.
Átszervezésre hivatkozott a Nestlé Hungária is, amikor bejelentette, hogy összevonja szerencsi és diósgyőri üzemét, s ezzel megszűnik magyarországi tábláscsoki- gyártása. A gyárösszevonás nem járt létszámleépítéssel, mert a szerencsi üzem az italporgyártás regionális központja lett, Diósgyőr pedig az üregescsokoládé-gyártás fellegvárává vált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.