Kádermentő lehet a fejlesztési bank

A kis- és középvállalkozások attól tartanak, hogy a Magyar Fejlesztési Bank átalakítása miatt hosszú hónapokra lelassulhat a hitelkihelyezés. Némelyek azt gyanítják, hogy az MFB-t kádermenekítésre használja a kormány arra az esetre, ha elveszítenék a választásokat.

2006. 02. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem hiába emlegette Csillag István, a gazdasági tárca exminisztere, jelenleg az Eximbank vezetője a haverokat: Kóka János szóvivője útján sietett megnyugtatni párttársát és elődjét, hogy az Eximbank, a Mehib és a Corvinus Rt. önállósága nem csorbul azután sem, hogy a magyar vállalkozások bankja, a Magyar Fejlesztési Bank ernyője alatt létrejön az egységes intézményrendszer, amely a vállalkozók számára hitel- és tőkejuttatást, valamint garanciát nyújt. Megírtuk, Csillag István azt vetette Kóka János szemére, hogy az átszervezéssel helyet csinál a haveroknak. Egy televíziós műsorban Csillag véleményével szembesítve a miniszter fejtegetésében elismerte, hogy jelenleg „a politika annak a foglya, hogy kineveztek ennek vagy annak a szervezetnek a vezetői közé olyan embereket, akik annak idején esetleg őket a hatalomba segítették”. A cél, állította a miniszter, hogy az átszervezéssel rendet vágjanak közöttük. A rendcsinálással egyetért Parragh László is. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke szerint pótcselekvés a szervezeti átalakítás. Programok kellenének, mint amilyen a Széchenyi-kártya. Ilyen beruházási hitelkonstrukcióra tett MKIK-javaslat jelenleg is ott fekszik a kormány előtt. A kis- és mikrovállalkozások fejlesztését nem lehet csak az EU-pénzekre alapozni – állította Parragh, és életszerűtlen az az elképzelés is, hogy a kereskedelmi bankok foglalkozzanak velük.
Az átszervezés idején komoly átállási nehézségekre számíthatnak a vállalkozások – mondta el kérdésünkre Boros Imre, a polgári kormány PHARE-ügyekkel foglalkozó tárca nélküli minisztere. A banknak nemcsak a bankfelügyelettől kell beszereznie a szükséges engedélyeket, hanem az európai uniós akkreditációhoz is hozzá kell jutnia. Ez az engedélyeztetés a SAPARD-program idején egy teljes évet vett igénybe – emlékeztetett Boros. Kérdéseket vet fel, hogy a vidéki vállalkozók kiszolgálására hogyan lesz képes a megyei infrastruktúrával nem rendelkező MFB. Az átszervezés célja nem más, mint hogy a klientúra legbelső köreit jól fizető fejlesztési banki állásokba helyezzék el, és ezzel az alsóbb szinteken is megőrizzék befolyásukat – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.