Kínába települ a Sanyo üzeme

K I V Á N D O R L Ó C É G E K É S T E R M É K E K Bezárja dorogi LiIon akkumulátorüzemét a Sanyo magyarországi leányvállalata. A cég azonban – befektetési támogatások fejében – korábban kötelezettségeket vállalt a magyar állammal szemben, miszerint öt éven keresztül biztosítja a támogatott technológiával történő termelést.

2006. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két lépcsőben, 2001-ben és 2003-ban indították el a dorogi gyárban a lítiumalapú akkumulátorcellák gyártását. Az üzletág azonban nem működött nyereségesen, így a Sanyo Hungary Kft. az egység bezárása és a termelés Kínába helyezése mellett döntött. Az átszervezés jelenleg is zajlik, gondot jelent azonban, hogy a vállalat korábban jelentős befektetési támogatásban részesült a magyar állam részéről, amelynek feltétele volt a támogatott technológia üzemeltetése, valamint a térség lakóinak foglalkoztatása. A két érintett egység kötelező üzemeltetési ideje pedig még nem telt le. Mivel a termelés felszámolása a vállalások megszegését jelenti, a Sanyo Hungary tárgyalásokat kezdeményezett a minisztériumokkal a támogatások visszafizetéséről. A vállalat arra hivatkozva kívánja elkerülni a jelentős összegek visszatérítését, hogy a munkahelyeket csak átszervezik, nem pedig megszüntetik. A részleg felszámolása közel kétszáz dolgozót érint, akiknek a cég a gyár más területein igyekszik hasonló feladatokat kínálni – közölte Kalocsai Péter, a dorogi gyár személyzeti vezetője. A heves vitáktól sem mentes egyeztetések után az érintett dolgozók körülbelül fele fogadta el új munkakörét a dorogi gyár napelemeket gyártó üzemében. A tavalyi év kiemelkedő tőkebefektetései között számon tartott új egység százötven dolgozóval tavaly nyáron kezdte meg a termelést, a távlati tervek három-négyszáz fő foglalkoztatásáról szóltak, ám a magyar hatóságok vélhetően nem átcsoportosításban, hanem új munkahelyek létrehozásában reménykedtek a szerződések aláírásakor. Hogy ez a változás érinti-e a Sanyo Solar Energy-részlegének folyósítandó állami támogatást, egyelőre a jövő titka. Korábban felröppent a hír, hogy a felkínált feladatköröket elutasító dolgozókat a cég arra akarta rávenni: „önszántukból” mondjanak fel, mely esetben sem végkielégítésben, sem egyéb juttatásban nem részesülhettek volna. Az érdekegyeztető tárgyalások eredményeképpen azonban a távozók végkielégítéssel és egyhavi fizetésüknek megfelelő bánatpénzzel vigasztalódhattak – mondta el Markuj Zsófia, a nemrég alakult szakszervezet vezetője.
A másik kérdésről, az állami támogatások visszatérítéséről jelenleg is folynak a tárgyalások. A japán cég kétszer részesült ilyen dotációban: mind 2002-ben, mind 2003-ban 200-200 millió forintot kapott, s ötéves üzemeltetést vállalt. A 2002-es szerződés esetében a kérdés azon dől el: teljesítette-e a cég az üzleti tervében vállaltakat? A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) azonban még nem kapta meg az ezt tanúsítani hivatott dokumentációt. Az utóbbi megállapodás esetében viszont nem valószínű, hogy a Sanyo két év alatt teljesíteni tudta a 2008-ig szóló üzleti tervet, s elérte a kívánt árbevételt – tájékoztatta lapunkat Tóth Judit, a GKM szóvivője. Ennek hiányában azonban a cég nem viheti el a dotált technológiát, így a szerződés szerint köteles visszafizetni a támogatásnak a jegybanki alapkamat kétszeresével növelt összegét. Jelenleg folynak a tárgyalások.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.