Nyugatra tart a Biopon

K I V Á N D O R L Ó C É G E K É S T E R M É K E K Február 9-én jelentette be a Henkel szolnoki mosóporgyárának vezetése, hogy bezárják az üzemet. A magyarázat szerint a cégcsoportnál már évek óta zajló átszervezés „eredménye” a mostani leépítés, amely 124 embert érint.

2006. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Deák Ferenc ügyvezető igazgató tájékoztatása szerint a TVK-tól 1992-ben vásárolt, s jelenleg még termelő üzem dolgozóinak mindegyikével személyesen egyeztetnek, és munkahelyet ajánlanak föl a folyékony mosószereket termelő körösladányi üzemükben. Azoknak, akik elfogadják a felajánlott munkahelyet, az utazással, illetve az áthelyezéssel kapcsolatos összes költségeit a Henkel állja. Akik pedig valamilyen okból nem tudják vállalni a körösladányi foglalkoztatást, azoknak a cég segít új állást keresni. A gyár egyik vezetőjének kizárólagos feladata a szolnoki munkatársak ügyeinek intézése.
Az üzemi tanáccsal és a dolgozói érdekképviselettel már ismertették a tervezett változásokat, s a velük történt egyeztetést követően kerül sor a részletes menetrend kidolgozására, amelynek során a menedzsment külön figyelmet fordít a vállalati vagyon megőrzésére, illetve a munkatársak érdekeire.
A mostani átszervezés következményeként az olyan hagyományosan magyar márkákat, mint például a por alakú Tomit vagy a közelmúltban az Unilevertől megvásárolt Biopont Ausztriában gyártják majd. Érdekesség, hogy ez utóbbi, eredetileg hazánkban, majd Romániában gyártott mosószert az utóbbi néhány hónapban ismét Magyarországon állították elő, most pedig nyugati szomszédunkhoz költözik a gyártás. Ezzel együtt a Tomi és Biopon mosógél gyártása Magyarországon, Körösladányban folytatódik.
A Henkelnél 2001 óta zajló globális – elsősorban Európát és Észak-Amerikát érintő – átszervezéssel a vállalatcsoport tervszerűen növelte nyereségét, s ezzel igyekezett talpon maradni az egyre élesedő versenyben. E folyamat részeként döntött úgy a Henkel vezetése 2004 harmadik negyedében, hogy egy újabb, 400 millió eurós struktúraváltási program során gyárösszevonásokkal regionális központokat alakítanak ki. A tervek szerint 2007-től évente 125 millió eurós megtakarítást eredményező programban világszerte mintegy háromezer állás szűnik meg.
Az ügyvezető igazgató lapunknak kifejtette: azért esett a választás a szolnoki gyárra, mert kicsi az üzem kapacitása, s így nem gazdaságos a termelés, a régió Henkel-üzemeiben viszont vannak szabad kapacitások, amelyek átveszik a kieső magyarországi gyártást.
A mostani magyarországi átszervezés következményeként a jövőben a por alakú mosószereket a Henkel osztrák, lengyel és szerb üzemeiben fogják gyártani.
Az elképzelések szerint július végére befejeződő átszervezés után a Henkel értékesíteni kívánja a szolnoki gyárat. Olyan befektetőt keresnek, aakinek az egész gyár érdekes lehet, vagyis egyben vásárolja meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.