Külföldön is lehetővé teszik a telefonok használatát a mobilcégek, s az előfizetőknek otthon, saját valutájukban kell kiegyenlíteniük a számlát. Ez a mozzanat azonban kellemetlen meglepetéseket is tartogathat, hiszen a külföldi telefonálás (roaming) díja gyakran meghökkentően magas.
Ezért határozta el az Európai Unió, hogy megregulázza a mobilcégeket. Mint Viviane Reding informatikai és médiaügyi biztos elmondta, az EU-bizottság adminisztratív lépéseket tervez a nemzetközi roamingdíjak leszorítására. A tervezet szerint a mobilosoknak az unión belül a határok átlépése után csak annyit kell majd kifizetniük a telefonálásért, mintha belföldön egy másik szolgáltatóhoz tartozó számot hívnának.
A mobilszolgáltatók értetlenül állnak az uniós bejelentés előtt – jelentette ki lapunknak Marchhart Pál, a Vodefone Magyarország távközlés-politikai igazgatója. A szakember szerint nem megoldható, hogy a külföldön fogadott hívások után ne kelljen a fogadó félnek roamingdíjat fizetni más hálózatok használatáért. Ráadásul a szabályozás a kiskereskedelmi árra vonatkozna, ami meglehetősen szokatlan az unióban. Marchhart Pál szerint szélsőséges esetben az uniós szabályozás akár a roamingszolgáltatás megszűnését is magával hozhatja.
A mobilos cégek szerint a külföldi telefonálás bonyolult technikai és pénzügyi igénye okozza a magas roamingdíjakat. A külföldön tartózkodó előfizetőt ugyanis állandóan azonosítani kell annak érdekében, hogy tudjon hívást fogadni és küldeni. Ez az azonosítás bekapcsolt telefon mellett folyamatos, s akkor is fizetni kell érte például egy magyar szolgáltatónak, ha ügyfele egyetlen hívást sem fogad vagy kezdeményez külföldi tartózkodási ideje alatt.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!