A miniszter jogi butasága

A Közháló programot üres, tartalom nélküli szónak minősítette az informatikai miniszter a közszolgálati televízió reggeli műsorában. Kovács Kálmán arra reagált, hogy lapunk megírta: tárcája jogerős bírósági döntés ellenére használja – bitorolja – a Közháló elnevezést. A miniszter jogi butaságnak nevezte a bíróság döntését.

2006. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Közháló olyan közkeletű szó, mint a közoktatás vagy a kertkapu, nincs értelme jogi védelem alá helyezni – magyarázta Kovács Kálmán a Nap-kelte tegnap reggeli műsorában. A miniszter ugyanakkor elismerte, hogy a bíróság másodfokon – vagyis jogerősen – a Magyar Teleház Szövetség (MTSZ) javára ítélt a Közháló védjegy használatának tekintetében. A műsorvezető a Magyar Nemzet március 3-án megjelent írását idézte, amely szerint a tárca jogerős bírósági döntés tudatában emelte be a 2006-os költségvetési törvénybe a Közhálóra vonatkozó több milliárd forintot és egyéb rendelkezéseket. Erre válaszul Kovács kifejtette, hogy a Közhálót sem eladni, sem ellopni nem lehet, mert olyan infrastruktúra, amely szélessávú internethez juttatja a közintézményeket, iskolákat. (Ennek ellenére a Közháló eladásából 3,4 milliárd forintot állítottak be a 2006. évi költségvetési törvény bevételei közé.)
*
A jogerős bírósági döntésről azt mondta, hogy az „jogi butaság”, s a minisztérium azért használja továbbra is az elnevezést, mert a Magyar Teleház Szövetséggel erről egyeztetések folynak.
Ezzel a miniszter arra a közleményre célzott, amelyet a MTSZ, valamint az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) cikkünk megjelenése után adott ki. Eszerint „a MTSZ és az IHM között jogi vita alakult ki a Közháló szó használatáról, de a Magyar Teleház Szövetség nem a program tartalmát, pusztán a névhasználatot vitatja. A névhasználat tárgyában a MTSZ peres követeléssel nem él, amíg a folyamatban lévő procedúra le nem zárul.”
Félő, a miniszter nemcsak abban hibázott, hogy a jogerős bírói ítéletet nem hajtotta végre, de a nyilatkozat kiadásakor nyomást gyakorolt a civil MTSZ vezetőjére is. Fejes István elnök ugyanis az ügy kipattanását megelőző napokban – február 28-án – egy nyílt internetes fórumon a következőket írta a bírósági ítélet érvényesítéséről: „Az MTSZ kényszerpályára került. A Közháló eladásából az IHM bevételt realizál – várhatóan 3,4 milliárdot –, s ebben a pillanatban az MTSZ-nek nincs más választása, mint akár bírósági úton is érvényesíteni meglévő jogát. A jog nem elég – különösen, ha sérelem érte –, élni kell az érvényesítésével.” Jogi szakértőnk szerint Fejes István elnök talán nem tudja, de ő maga is jogsértést követ el azzal, hogy nem tesz meg minden tőle telhetőt a bírósági ítélet érvényesítéséért, s nem szólítja fel a minisztert a szóvédjegy használatának azonnali mellőzésére.
Kovács Kálmán miniszter pedig azzal követ el jogsértést, hogy nem hajtja végre a független magyar bíróság jogerős döntését. Internetes naplójában ugyanakkor tolvajnak tartja, aki feltör egy-egy honlapot: „Egy tolvaj behatol a lakásunkba, az életünkbe, a munkánkba vagy akár a szerverünkbe, mindent aprólékosan átnéz, majd a hátán egy óriási (elektronikus) batyuval távozik.” Kérdéses, van-e különbség a hackelés és a védjegybitorlás erkölcsi megítélése között, vagy mindkettő leírható a hétköznapi lopás szóval.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.