Bitorolják a Közhálót

A független magyar bíróság jogerős döntése „az informatikai tárcára nézve végrehajtandó kötelezettséget nem állapított meg” – állította az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM). A lapunk által megkérdezett jogi szakértő szerint azonban a védjegyoltalom bármiféle bírói intézkedés nélkül is kötelező.

2006. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindenféle bírói intézkedés nélkül kobozzák el a pénzügyőrök a határon azokat a ruhaneműket vagy cipőket, amelyekre engedély nélkül helyeztek el védjegyet – mondta a lapunk által megszólaltatott jogi szakértő annak érzékeltetésére, hogy a gyakorlatban milyen következményei vannak a védjegybitorlásnak. Mint több alkalommal megírtuk, a Közháló – mint jogi védelmet élvező védjegy – a Teleház Kht. tulajdona. A 2005 szeptemberében született jogerős bírói döntés következtében az IHM 2002 óta bitorolja az elnevezést.
Kérdésünkre, hogy ezek után az IHM milyen alapon használja továbbra is a megnevezést, valamint jogállami magatartás-e, hogy a miniszter nem hajtja végre a bírósági döntést, a tárca kommunikációs osztálya írásban válaszolt. Eszerint „a Fővárosi Bíróság ítélet hatályú végzésével – és nem ítéletével, ahogy azt több ízben pontatlanul jelezték cikkükben – elrendelte a Közháló név védjegyként történő bejegyzését. A végzés megállapító hatályú, így annak végrehajtásáról beszélni jogilag helytelen, ugyanis abban – a védjegybejegyzés jogi jellegének megfelelően – egyetlen végrehajtandó kitétel, a védjegy bejegyzése került megfogalmazásra, amelynek a Magyar Szabadalmi Hivatal eleget tett. Ezen túlmenően a végzés sem az IHM-re, sem bármely más személyre nézve végrehajtandó kötelezettséget nem állapított meg.
Egyebekben, ahogy arról már többször is tájékoztattuk Önöket, a használattal kapcsolatos kérdésekről a felek – a jelenlegi használattal kapcsolatos helyzetre is tekintettel – folyamatosan egyeztetnek” – írta Csaba Lajos János osztályvezető.
Az általunk megkérdezett szakértő szerint a tárca jogi érvelése önellentmondást tartalmaz. A jogerős bírósági döntés ugyanis, amely a védjegy bejegyzését rendelte el, védjegyoltalom alá helyezte a Közháló elnevezést. Ez olyan kizárólagosságot – abszolút jogviszonyt – jelent, amely biztosítja, hogy csak az használhatja, aki arra engedélyt kapott. Ehhez semmilyen bírósági intézkedésre nincs szükség. Vagyis, ha az IHM továbbra is használja a Közháló elnevezést, akkor védjegybitorlást követ el. A jogi szakértő leszögezte: az, hogy az érintett felek tárgyalásokat folytatnak a védjegy későbbi esetleges átadásáról, nem mentesíti az IHM-et a védjegybitorlás megszüntetéséről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.