További hat embert kellett kitelepíteni otthonából (négyet Ózdról, kettőt Szolnokról) a belvíz miatt tegnap délutánig, így 175-re emelkedett az evakuáltak száma – tájékoztatta lapunkat Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője. Elmondta: huszonnyolc településen negyvenkét életveszélyessé vált családi házból kellett elköltöztetni az ott lakókat. Az érintetteket szükséglakásokban helyezték el – tette hozzá. Országosan 211 ezer hektár a vízzel borított területek nagysága. A pénteki 135 után tegnapra már 144 településen rendeltek el valamilyen szintű készültséget. A védekezésben 1100-1200-an vesznek részt.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében Taktaharkányban, Tiszalúcon, illetve Szikszón vált különösen kritikussá a belvízhelyzet, noha Zemplén, Észak-, illetve Dél-Borsod, a Taktaköz, a Cserehát és Abaúj csaknem harminc pontján kellett védekezni. Míg Taktaharkányban egy önkormányzati utat vágatott át Varga László polgármester biztonsági okok miatt, addig Szikszón a Vadász-patak gátját nyitották meg a katasztrófavédelem szakemberei, hogy a hólé elkerülje a községet. Tiszalúcon szintén nagyobb baj nélkül vészelték át a helyiek a hirtelen jött vízözönt, a főúton viszont rendőrök irányították a forgalmat.
Lezárták az utat Rakaca és Rakacaszend között, illetve a tardonai bekötőt, ám a három település megközelíthető. További hat útszakaszon rendeltek el sebességkorlátozást, rendkívüli intézkedéseket azonban sem tegnap, sem szombaton nem foganatosított a megyei védelmi bizottság. Az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság jelentése szerint 31300 hektárnyi földterület áll víz alatt Borsodban. Rétközi Ferenc, az OKF megyei igazgatója elmondta: csak tegnap hajnalra vált biztossá, hogy a különösen veszélyeztetett tizenhét településen – ahol összesen 136 házat fenyeget a víz – képesek úrrá lenni a nehézségeken, és senkit sem kell kiköltöztetni otthonából. Körülbelül harminc helységben szivattyúznak vízzel telt pincéket a tűzoltók, miközben háromezer homokzsákot használt fel a védelemben részt vevő kétszázötven tagú különítmény.
Minden Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei folyó árad a hóolvadást gyorsító, csapadékos időjárás miatt. A legnagyobb árhullám a Krasznán vonul le, ahol továbbra is harmadfokú az árvízvédelmi készültség – közölte tegnap a nyíregyházi Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság. Az MTI megtudta: a Kraszna romániai részén is harmadfokú készenlétet rendeltek el. Az újabb árhullám hamarosan utoléri a még le sem vonult előzőt. A Tisza Tiszabecstől Vásárosnaményig már mindenütt árad, s emelkedik a vízszint a Szamos és a Túr határszelvényében is, de a három folyó vízállása még jóval alatta van a készültséget indokoló magasságnak. Az árvíz sehol nem fenyeget közvetlenül településeket – jegyezte meg Dobson Tibor. A Duna árhulláma elérte a folyó hazai szakaszát a hét végén, miközben a folyam német és osztrák szakaszán, valamint mellékfolyóin tovább emelkedett a vízszint.
Háromhektárnyi területet öntött el tegnap a viharos szél miatt medréből kilépett Balaton a lellei strandnál. A víz behatolt nyolc faépületbe, egy hatlakásos társasházba és három part közeli üzletbe. Balatonbogláron a Radnóti utcán hömpölygött az áradat, ami a fonyódi Szúnyog-szigeten is kisebb riadalmat okozott – tudtuk meg a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ügyeletesétől. Habár már hónapokkal ezelőtt megnyitották Siófoknál a zsilipet, a tavat nehezen hagyja el a vízfelesleg.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről