Tavaly a német gazdaság 0,9 százalékkal bővült kiigazítás nélkül, jócskán lassulva a 2004-es ütemről, közölték a szövetségi statisztikai hivatalban az MTI jelentése alapján. Szezonálisan és a munkanapok számával kiigazítva 1,1 százalékos növekedést mért a hivatal, azonos üteműt a 2004-essel. Mint ismert, hazánk legnagyobb kereskedelmi partnere Németország, a hazai export csaknem 40 százaléka áramlik a német piacokra.
Németországban a lakossági fogyasztás változatlan maradt az előző évhez képest évi átlagban a 2004-es, 0,6 százalékos többlet helyett. Így a maradék húzóerőt a továbbra is erős export és az emiatt szükséges kapacitásbővítés adta tavaly, a második fél évben már élénkülő termelőberuházások formájában. Azonban az év végén az export húzóereje csökkent.
A múlt esztendőben is gondot okozott az államháztartás hiánya, mely a GDP 3,3 százalékának felelt meg a 2004-es 3,7 százalék után. Így Németország tavaly már negyedik éve sértette meg a 3 százalékos euróövezeti határt, de – Franciaországgal együtt – már 2003. novemberben gyakorlatilag „eljárási kegyelmet” kapott az EU pénzügyminiszteri tanácsától. A kimutatások szerint 2004-ben a német gazdaság 1,6 százalékkal bővült. 2003-ban egész évben stagnált, tíz éven belül a legrosszabbul teljesített. Németország gazdasága 0,1 százalékkal nőtt 2002-ben, 0,8 százalékkal 2001-ben, 2,9 százalékkal 2000-ben. Az Európai Bizottság 0,8 százalékos évi átlagos gazdasági növekedést valószínűsített novemberben Németországnak tavalyra, megerősítve az áprilisi előrejelzését, de az idei, 2006-ra szóló jóslatát 1,2 százalékra csökkentette a tavasszal becsült 1,6 százalékról. 2007-re 1,6 százalékos GDP-növekedést becsül az EU-bizottság Németországnak.
A német kormány január végén kiadott, hivatalos jóslata 1,4 százalék erre az évre, azzal, hogy nem lehetetlen ennek 0,2 százalékpontos túllépése. A hivatalos előrejelzést emelték a korábbi, 1,2 százalékos jóslathoz képest, de nem annyira, mint amennyire a gazdasági miniszter január eleji, személyes véleményét tükröző nyilatkozataiból következtetni lehetett volna. Michael Glos gazdasági miniszter január elején, informális jelleggel, 1,5-1,8 százalékra tette az idei GDP-növekedés esélyét.
A mannheimi Európai Gazdaságkutató Központ (ZEW) hat hónapra előretekintő németországi konjunktúra- és üzleti hangulatmutatója, háromszáz intézményi befektető és közgazdász véleménye alapján, februárra 69,8 pont volt, az utolsó negyedévben megállt gazdasági növekedés okozta csekély bizalomvesztés miatt. A mutató 71 pontos januári értéke kétéves csúcs volt, messze a 34,7 pontos hosszú távú átlag fölött – áll a távirati iroda anyagában.
Ide vonatkozó információ: csökken Németországban a csődbe jutott vállalatok száma azután, hogy az elmúlt két évben rekordszámban jelentettek fizetésképtelenséget a cégek. A Creditreform nevű kutatóintézet első becslése szerint 37 900 cég összeomlására lehet számítani 2005-ben, ami 3,5 százalékkal kevesebb a 2004-es adatnál. Ugyanakkor a háztartások egyre nagyobb számban válnak fizetésképtelenné, a 2004. évihez képest a bajba jutott családok száma 35 százalékkal lesz több.
Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k…rva nagy következményei lesznek”