Omlással fenyegetnek a balatoni löszfalak

Csaknem öt éven át tartotta fogságában az aszály a Balatont. Porzik a tómeder – keseregtek az üdülőkörzet lakói. Majd csaknem ugyanazok március második hetének végén aggódva figyelték: miként tolja ki az orkán erejű szél a déli partra a múlt ősz óta csapadékkal jól táplált tó vizét, amely megfagyva, különös képződményeket hagyott maga után a part közeli utcákban, tereken. Aszály, árvíz, felmelegedés, madárinfluenza, löszfalomlás. Mi jöhet még ezek után?

2006. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A komp már hetek óta ingázik Szántód és Tihany között, igaz, március elején néhány órára feltartóztatta egy elé úszó óriási jégtábla. A tavasz megbízható hírnöke, Charlie, a vörsiek gólyája is megérkezett már a kis-balatoni faluba, mindazonáltal a tónál még kevés jele van a kikeletnek. Lellén, Bogláron, Fonyódon és Fenyvesen a március elején tetőző belvíz nyomainak eltüntetésén dolgoznak az önkormányzatok emberei, a polgármesteri hivatalok pedig azt számolgatják: mennyi kárt okozott a közös vagyonban a tómederből kilépett és megfagyott víz.
Nem is olyan régen egy díszletpálmafákkal „beültetett”, a tóból kiemelkedett homokszigeten tartották testületi ülésüket a balatonfenyvesi képviselők, hogy érzékeltessék, milyen nagy a baj a már fél évtizednyi szárazság miatt. – Porzik a tó, hamarosan lovas kocsival is át lehet majd menni egyik partról a másikra. Ha így megy tovább, vitorlásversenyek helyett lóversenyeket rendezünk – mondogatták a drámaivá vált helyzet folytán megkeseredett balatoniak. Az üdülőkörzet fejlesztési grémiuma mindeközben a kiszáradt tómederrész szabadidős hasznosítása érdekében egyebek mellett röplabdapálya-létesítésére írt ki pályázatot.
Majd jött a nagy vízpótlási ötletözön. A Rábából vagy a Drávából kell-e pótolni a hiányzó vizet? És miután – nyilván, fedezet megjelölése nélkül – eldőlt, hogy mit kellene tenni a szomjazó tó kínjainak enyhítésére, az égiek megoldották a Balaton vízhiányát. Megnyitották a Sió-zsilipet, ami csaknem öt évig zárva volt, és úgy tűnt, visszaállítható lesz a 90–110 centis határ közötti vízállási szint.
Csakhogy időközben befagyott a tó, és a jeges víz a tervezettnél lassabban csordogált le a Balaton „siófoki csapján”. Mivel a Balaton sokadik próbálkozás ellenére sem engedett az alacsony fekvésű, part közeli területeket veszélyeztető, kritikusnak tartott 117 centis vízállásból, a tógazda vízügyi igazgatóság március 20-án úgy döntött: a másodpercenkénti 22-ről 40-50 köbméterre növeli a vízeresztést a Sió-zsilipen. A már sokadik beavatkozást elsősorban a tó jegének gyors olvadása, másrészt a Zala folyó vízgyűjtőjének csapadékbősége indokolta. Eközben a Sió-csatorna is megduzzadt, olyannyira, hogy néhány napja már ott is szivattyúzni kell, nehogy mezőgazdaságilag hasznos területeket borítson el, s hogy a Sióból vissza ne folyjék a Balatonba az onnan már egyszer kijutott víz.
A Balaton és a vándormadarak egyik legkedveltebb magyarországi fészkelő helye, a Kis-Balaton sem védtelen a madárinfluenza-fertőzéstől. Néhány nagy testű bütykös hattyú elhullása keltett ugyan némi riadalmat, ám a Balatoni Nemzeti Park szakemberei úgy látják: egyelőre indokolatlan volna korlátozni a csoportos kis-balatoni kirándulásokat. Arra azonban figyelmeztetnek: nem szabad gyengélkedő vagy elhullott vadmadárhoz nyúlni. Aztán arról is értesültünk, hogy fogytán az élelem a kis-balatoni természetvédelmi körzet fenékpusztai madármenhelyén, mert zárlat alá vonták azt a zalai csibekeltetőt, ahonnan élelmet szállítottak a Fenékpusztán ápolt baglyoknak, gólyáknak és más, gondozásra szorult, védett madaraknak. Időközben megoldódott az élelem-utánpótlás. A másik gond, hogy elszaporodtak a bütykös hattyúk, szabályozni kellene az állományt – figyelmeztetnek a madárvédők. Akik szerint csúcsszezonban több mint félezer hattyú úszkál a Balatonban, a téli hónapokra viszont csak 80-100 választja lakhelyéül a tavat. A védekezés most csak a hattyútojások ritkításával folyik, de nem kizárt, később drasztikusabb eszközökre is sor kerülhet. És arról is hallani, hogy a civil balatoni vízi mentőket is bevonják a hattyútetemek eltávolításába.
Visszatérve a szélsőséges, néha meglepő jelenségeket mutató balatoni időjáráshoz, a tudomány emberei évek óta keresik a magyarázatot a klímaváltozásra. A tudományos prognózisok szerint az évszázad végére a Föld átlaghőmérséklete 1,4, de nem kizárt, hogy 5,8 Celsius-fokkal is emelkedhet. Ám nemcsak felmelegedés, lehűlés is várható. Ami hazánkban ez az évszázad végére a 2 Celsius-fokot is elérheti – állítják a klímakutatók.
A balatoni üdülőkörzetet is érintő klímaváltozás elemzését összegező tudományos akadémiai VAHAVA-projekt (nevét a változás-hatás-válasz szavak rövidítéséből kapta) kísérő anyagában az olvasható: „A tudomány véleményét összegezve bizonyos, hogy létező veszély a felmelegedés. Ennek oka a szén-dioxid, a metán és más üvegházhatású gázok kibocsátása. (…) Nálunk a globális felmelegedéssel kapcsolatba hozható események jelenleg évente 150-180 milliárd forint kárt okoznak már most. Ezért lenne fontos, hogy 15-20 milliárd forintot a károk megelőzésére – árvíz, belvíz, aszály és a rendkívüli meteorológiai eseményekre való felkészülésre fordítsunk”.
S ha már a rendkívüli természeti eseményekről beszélünk, az sem feledhető, hogy a legféltettebb hazai üdülőparadicsomot, a Balatont, ma nemcsak az aszályos éveknek tulajdonítható vízhiány vagy csapadékos években a túlcsordulás és a felmelegedés vagy lehűlés veszélye fenyegeti, hanem a tavat övező löszfalak mozgása is. Március közepén megindult a boglári Várdomb északi oldalának löszfala, omlásveszélynek van kitéve a fonyód-bélatelepi partfal alatt futó 7-es főközlekedési út és a dél-balatoni vasút, és ki tudja, meddig marad helyén a kenesei magas fal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.