Gerhard Schröder kormánya regnálásának utolsó szakaszában majd egymilliárd euróra rúgó kezességet vállalt az orosz Gazprom-konszernnek folyósítandó bankkölcsönért. A szociáldemokrata–Zöldek-koalíció miniszterelnöke ekkor már tudta, hogy ha alulmaradt az előre hozott választás során, számíthat a Szentpétervár– Greifswald között építendő gázvezetéket felügyelőbizottság-elnöki posztjára, amit barátja, Vlagyimir Putyin helyezett kilátásba. A garanciát biztosító szerződést 2005. október 24-én írták alá. E bejelentéssel párhuzamosan Schröder így nyilatkozott: „Nem volt tudomásom az ügyről.” Ezzel azután végleg olajat öntött azok tüzére, akik kétségbe vonják szavahihetőségét és erkölcsi beállítottságát. Hajdani koalíciós partnere sem jelent kivételt. Reinhard Bütokofer, a Zöldek elnöke, egyenesen arcátlanságról beszélt, és hozzátette: „Ha Schröder csak minimális önbecsüléssel rendelkezik, akkor lemond tisztjéről.”
A kilencszázmillió euróra vonatkozó kezesség egész sor szokatlan kitételt tartalmaz. Így a gazdasági rizikó mellett politikai felelősségvállalást is. Abban az esetben, ha a Gazprom nem tudná visszafizetni a kölcsönt, a mindenkori szövetségi kormányt terhelné az adósság. További rendhagyó megjegyzés a „kötetlen finánckölcsön” fogalma, amely nem német exportőrök biztonságát szolgája, hanem külföldi vállalkozókét. Az állam tulajdonát képező Újjáépítési Hitelintézet a Deutsche Bankkal közösen készítette elő az egymilliárd eurós kölcsönt, amely a gázvezeték Szibériát Szentpétervárral összekötő első szakaszának a költségeit lett volna hivatott fedezni. Televíziós nyilatkozatában Schröder kijelentette, a Gazprom már nem tart igényt a kölcsönre, és ennek megfelelően a garancia is tárgytalanná vált.
Az orosz vállalat igyekezett a volt kancellár segítségére sietni, és bejelentette, nem veszi igénybe a német bankok ajánlatát. E gyorssegély azonban már nem tudott gátat emelni a kritikus állásfoglalások egyre terebélyesedő hullámainak. Christian Wulff, Alsó-Szászország miniszterelnöke, a CDU elnökhelyettese annak a meggyőződésének adott kifejezést, hogy a kancellár minden körülmények között felelős ilyen méretű államgaranciákért, és ismételten felszólította Schrödert, mondjon le a Gazprom-konszern felügyelőbizottsági tisztjéről. Guido Westerwelle, a liberális FDP elnöke égbekiáltó botrányról beszélt, és bejelentette, pártja, ha kell, a parlament bevonásával gondoskodik majd az ügy felderítéséről.
Gázcsapok. Az E.ON nem adja tovább a magyar stratégiai gázcégeket, így egyelőre a Gazprom sem tehet szert az üzletágra. A német E.ON és a magyar olajvállalat képviselője pénteken írta alá a Mol Földgázellátó és Mol Földgáztározó Rt. adásvételi szerződését. (MN)

Kiderült, miért látogatott Pécsre Orbán Viktor